X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na odrę. Minister zdrowia: nie mamy epidemii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 15:05
- Przypadki przywleczonej z zagranicy odry pokazują, że szczepienia są skuteczne, inaczej zachorowań byłoby więcej. Nie mamy epidemii odry, sytuacja jest dobra – ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Lolostock

W ostatnich dniach na Mazowszu zgłoszono 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę - 17 w powiecie pruszkowskim i jedno na terenie powiatu warszawskiego. Z kolei w poniedziałek dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie poinformowała, że uczeń liceum we Włodawie (woj. lubelskie) przebywa w szpitalu z podejrzeniem zachorowania na odrę. 

- Wszystkie przypadki odry to odra zawleczona, nie mamy w Polsce rodzimej odry. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi Polskę krajem bez odry rodzimej. Miejsca, gdzie odra została przywleczona, ograniczają się do kilku, kilkunastu przypadków. To dowód, że szczepienia i działania mające zapobiegać epidemii są bardzo skuteczne – powiedział minister. Przypomniał, że odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych. 

- Nie mamy epidemii odry. Sytuacja jest dobra, ponad dziewięćdziesiąt kilka proc. osób jest zaszczepionych. Jesteśmy bezpieczni, ale by tacy pozostać, musimy się szczepić. Warto to podkreślać w sytuacji narastającego trendu niechęci do szczepień. Jeśli liczba osób odmawiających szczepień będzie rosła, sytuacja może stać się groźna – podkreślił. 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej – 59 (w całym 2017 r. w Polsce odnotowano 63 zachorowania na odrę). W 2017 roku w Europejskim Regionie WHO zanotowano ponad 24 tysiące zachorowań. W okresie od stycznia do września 2018 roku w Europejskim regionie WHO odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. 

Kolejny przypadek odry: niezaszczepiony uczeń

Kolejny przypadek zachorowania na odrę odnotowano we Włodawie. Uczeń liceum, pochodzący z Ukrainy, a mieszkający w internacie we Włodawie przebywa obecnie na obserwacji w specjalistycznym szpitalu wojewódzkim w Chełmie. Prawdopodobnie nie był zaszczepiony przeciwko tej chorobie. 

Podejrzenie przypadku zachorowania na odrę potwierdziła stacja sanitarno-epidemiologicznej we Włodawie. Kierownik stacji Bożena Niewiarowska-Łobacz powiedziała, że oprócz potwierdzenia klinicznego w szpitalu czyli na podstawie objawów, trzeba zaczekać na potwierdzenie laboratoryjne tej choroby. Przypadek podejrzenia zachorowania na odrę zgłosił lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. 

Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne, aby ustalić liczbę osób, z którymi przebywał uczeń. Trzeba ustalić, czy osoby te były szczepione i wdrożyć potrzebne procedury postępowania w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej. 

Dotychczas zanotowano 17 przypadków podejrzenia zachorowania na odrę w powiecie pruszkowskim i jeden w warszawskim. Prawdopodobnie osoby te nie były szczepione. Najmłodsze dziecko ma kilkanaście miesięcy i jeszcze nie mogło być zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m. st. Warszawie zapewniają, że prowadzone są czynności mające na celu opanowanie sytuacji i wygaszeniu ognisk odry. Przeprowadzane są szczepienia ochronne tzw. osób z kontaktu. 

pz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wykryto kolejne ognisko zachorowań na odrę. Chorzy nie byli zaszczepieni

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 21:48
Do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie lekarze zgłosili 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej z podstawówek i ich rodzin - podaje stołeczna Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Podjęto działania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się choroby.
rozwiń zwiń