Polskie Radio
Section05
lubelskie

Wypadek z udziałem busa w woj. lubelskim. 11 osób trafiło do szpitala

W miejscowości Puszno Skokowskie (woj. lubelskie) kierujący busem obywatel Ukrainy na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa. W wyniku czego doszło do zderzenia z drugim samochodem. 11 uczestników wypadku przewieziono do szpitala. - Apelujemy o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów prawa o ruchu drogowym - przekazała lubelska policja.
Zobacz więcej na temat:  wypadek POLSKA policja regiony lubelskie służby i bezpieczeństwo

Zatrzymano właściciela psów, które zagryzły człowieka. Usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci

- Zatrzymano właściciela psów, które zagryzły 48-latka w gminie Jeziorzany (lubelskie). Prokuratura przedstawiła mu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci - poinformowała we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka. Skierowano też wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja przestępczość pies lubelskie regiony służby i bezpieczeństwo

Marian Kowalski wspomina skandaliczne zachowanie Radia TOK FM: nie pozwolili mi wziąć udziału w debacie prezydenckiej

- Radio TOK FM, które ma usta pełne gadaniny o wolności itp., uważało, że do debaty z prezydentem z Platformy Obywatelskiej Krzysztofem Żukiem mogą zasiąść wyłącznie kandydaci, którzy są z nim w sojuszu w Radzie Miejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentator.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media regiony Lublin lubelskie Michał Rachoń Polskie Radio 24 Marian Kowalski

Uwaga, żeglarze! Na Mazurach będzie mocno padać, alerty IMGW na wschodzie Polski

Prognoza pogody na środę zwiastuje silne opady deszczu w północno-wschodniej i wschodniej Polsce, na Warmii i Mazurach obowiązują alerty II i III stopnia, dla Podlasia i Lubelszczyzny wydano ostrzeżenia I stopnia. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy regiony warmińsko-mazurskie podlaskie lubelskie

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN regiony lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Zamość: śledztwo CBA ws. narażenia spółki na duże straty. Wśród zatrzymanych były prezes

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu byłego prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Mężczyzna ten, a także siedem innych osób, usłyszeli zarzuty związane z, jak przekazało CBA, "zakłóceniem przetargu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, narażeniem na wyrządzenie wielkiej szkody majątkowej oraz poświadczeniem nieprawdy w wystawianych dokumentach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Zamość lubelskie CBA

1,6 tys. kierowców osobówek w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą

Około 1,6 tys. głównie ukraińskich kierowców osobówek znajdowało się w środę w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy Ukraińcy czekali na przekroczenie granicy od pięciu dni. Do końca czerwca ma obowiązywać zwolnienie z opłat celnych samochodów sprowadzanych na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców kierowcy Ukraina granica samochody społeczeństwo lubelskie opłata kamper

Zakończenie roku szkolonego. Pierwsza dama podziękowała za wsparcie okazane uczniom z Ukrainy

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 7 w Chełmie (woj. lubelskie). - W niewyobrażalnie trudnej dla naszych sąsiadów sytuacji szkoła stworzyła dzieciom ukraińskim możliwości kontynuowania edukacji, rozwoju i nawiązania przyjacielskich relacji z polskimi rówieśnikami - powiedziała pierwsza dama, dziękując dyrekcji placówki za taką postawę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła regiony lubelskie Agata Kornhauser-Duda

Bezpieczne wakacje nad wodą. "Lato z Radiem" nad Jeziorem Białym

Wydry, borsuki, jelenie i - przede wszystkim - żółwie błotne, które mają swój rezerwat. Taka fauna zamieszkuje wschodnie rubieże Polski, rzut beretem od Włodawy. Przez większą część roku zwierzęta cieszą się tu spokojem. W lecie Jezioro Białe i miejscowość Okuninka są jednak tłumnie odwiedzane przez turystów.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem lubelskie jezioro natura aktywność Joanna Racewicz Patryk Bedliński

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie słuchowisko Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry