Polskie Radio
Section05
Sanepid

Jadłodzielnie. Czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?

Jadłodzielnie działają już niemal w każdym większym mieście. Najwięcej żywności trafia tam właśnie po świętach. Kolejna z nich powstała na osiedlu Wiślana w Dęblinie. To drugie takie miejsce w tym mieście, gdzie można zostawić żywność dla osób, które takiej pomocy potrzebują. Jak działa ta ogólnodostępna lodówka i czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie potrawy jedzenie pomoc społeczna społeczeństwo bezdomność Sanepid Dęblin

Jarmarki świąteczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu?

Okres przedświąteczny to czas zwiększonego handlu na jarmarkach czy w centrach handlowych. A tam, często prosto ze straganu, sprzedawane są na wagę żelki, cukierki, słone przekąski, owoce kandyzowane, orzechy. Znalezienie kompletnej informacji o takim produkcie jest trudne. Jak sprawdzić, czy nie ma w nim szkodliwych, zabronionych w Polsce składników?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek żywność rękodzieło jarmarki świąteczne Sanepid handel społeczeństwo konsument

PR24 Legionella na Podkarpaciu. "Zakażeń może być znacznie więcej niż zostało to zidentyfikowane"

- Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 40 przypadków legionellozy. Natomiast na taką skalę zachorowań jeszcze nie było, to jest duża epidemia - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, zastępcą kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
Zobacz więcej na temat:  bakterie zdrowie podkarpackie Sanepid POLSKA społeczeństwo

Chorzy na Legionellozę w rzeszowskich szpitalach. Sanepid szuka źródła zakażenia

Sanepid w Rzeszowie wszczął dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykryć źródło zakażenia Legionellozą. Otrzymał bowiem informacje o 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila. W piątek zostały pobrane do badań próbki z instalacji ciepłej wody, gdzie mogą być pałeczki bakterii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podkarpackie Rzeszów Sanepid zatrucie regiony

Deski do krojenia. Trzeba mieć ich kilka!

W lokalach gastronomicznych jest obowiązek posiadania kilku desek do krojenia. - Deska z kolorem czerwonym zarezerwowana jest do krojenia mięsa czerwonego, z żółtym - do drobiu, zielona jest do warzyw, biała - do pieczywa i nabiału, niebieska z kolei do ryb. Jest jeszcze kolor brązowy zarezerwowany dla wędlin, dla wyrobów przetworzonych - wyjaśnia dr Jolanta Flejszar-Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kulinaria bezpieczeństwo zdrowie Sanepid kuchnia

Pomorskie: uwaga na sinice! Sanepid podjął decyzję dotyczącą pięciu kąpielisk

Z powodu zakwitu sinic, Sandpid zdecydował o zamknięciu pięciu kąpielisk na Pomorzu: na Kaszubach, w powiecie wejherowskim oraz trzech w Gdyni. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo sinice środowisko Sanepid pomorskie