Polskie Radio
Section05
Pruszków

TYLKO U NAS Starosta pruszkowski chciał się zaszczepić poza kolejnością? "Wściekł się, kiedy mu odmówiono"

Na początku stycznia do szpitala na Wrzesinie (podwarszawski Pruszków) dotarły pierwsze szczepionki przeciw COVID-19. Miejscowy starosta Krzysztof Rymuza pojawił się na miejscu i miał zażądać zaszczepienia. Dziennikarz portalu zpruszkowa.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opisał całą sytuację. - Kiedy koordynatorka ds. szczepień w szpitalu odmówiła staroście - ten się wściekł. Zapowiedział kontrolę, a po dwóch tygodniach odwołano dyrektor szpitala - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka Pruszków Warszawa Koronawirus w Polsce regiony szpital POLSKA

INFRASTRUKTURA Kolejarze wybudują przejścia nad torami. Umowa na inwestycję w Pruszkowie podpisana

Władze samorządowe Pruszkowa podpisały umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie budowy przejść i przejazdów nad torami kolejowymi. Jedna z inwestycji, która będzie kosztować około 19 milionów złotych, poprawi komunikację w mieście. To nie jedyne takie porozumienie, które zawierają kolejarze z samorządowcami.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura kolej GOSPODARKA Pruszków POLSKA

Z wizytą w Pruszkowie. Miasto z powstańczą historią

"Tędy przeszła Warszawa" - głosi napis znajdujący się na murze Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. - Istniał tutaj obóz przejściowy dla ludności Warszawy wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu - mówi Małgorzata Bojanowska, dyrektor muzeum. "Jedyne takie miejsce" udało się w podróż do miasta, w którym współczesność łączy się z historią.
Zobacz więcej na temat:  muzeum społeczeństwo Małgorzata Raducha Pruszków historia Polski

Obóz przejściowy Dulag 121. Tu trafiała ludność cywilna Warszawy i okolicznych miejscowości

- Nie było żadnej ewidencji więźniów. Robiąc kwerendy, dowiadujemy się o osobach, które przechodziły przez ten obóz - bezpośrednio od nich, ich rodzin oraz z list, które powstawały w obozach koncentracyjnych. Wszystkie liczby są szacunkowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bojanowska, kierownik Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy historia Polski Powstanie Warszawskie Pruszków

"Tędy przeszła Warszawa" - Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121

Obóz przejściowy Dulag 121 był przeznaczony dla ludności cywilnej i powstał w sierpniu 1944 roku w Pruszkowie na terenie warsztatów kolejowych we wschodniej dzielnicy Żbików. Z powstańczej Warszawy wysiedlano mieszkańców i kierowano najpierw do obozu, a następnie docelowo na roboty przymusowe do Rzeszy, czy do obozów koncentracyjnych. Był też obozem jenieckim dla żołnierzy powstania.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Pruszków Katarzyna Jankowska