Polskie Radio
Section05
Pruszków

"Żałuję, że nie wyjaśniono spraw finansów polskich gangów"

W sierpniu 2000 roku policja i prokuratura przeprowadziły wielką obławę na kierownictwo mafii pruszkowskiej. Gangsterów obciążył wówczas zeznaniami Jarosław S., pseudonim „Masa”. – Byłem zdeterminowany, żeby zdecydowanie uderzyć i wystąpić w walce z przestępczością zorganizowaną – mówił w audycji Kulisy Spraw Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości, były koordynator ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Pruszków Wołomin przestępczość CBŚ policja Marek Biernacki Kulisy Spraw

"III RP była bardzo słabym państwem, niemal upadłym"

Lata 90. XX wieku nieodłącznie wiążą się z działalnością gangów, m.in. pruszkowskiego i wołomińskiego. – Ludzie z inspektoratu ochrony funkcjonariuszy wykreowali przestępczość zorganizowaną na zasadzie strajku włoskiego: wy nam zmieniacie ustrój, to my wam pokażemy jaki on był bezpieczny – mówił w audycji Kulisy Spraw Witold Gadowski, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość Wołomin Pruszków PRL Kulisy Spraw Witold Gadowski historia PRL III RP służba bezpieczeństwa

Kulisy ułaskawienia "Słowika" przez prezydenta Wałęsę

W 1993 roku prezydent Lech Wałęsa ułaskawił jednego z liderów mafii pruszkowskiej Andrzeja Z., pseudonim "Słowik". Akt łaski dotyczył wyroku wobec gangstera z 1987 roku, gdy został skazany udział kradzieżach i rozbojach. – Wielokrotnie słyszałam, że "Słowik" jest specjalną postacią. Jego życiorys wskazywał, że ma parasol ochronny ze strony wpływowych osób – mówiła w audycji Kulisy Spraw Agnieszka Borowska, była dziennikarska śledcza i kryminalna.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa Pruszków przestępczość

Wojciech Sumliński: "Pruszków" był zbrojnym ramieniem WSI

"Słowik", "Parasol", "Wańka" - stara gwardia mafii pruszkowskiej ponownie zatrzymana. Gangsterzy są podejrzewani o odbudowywanie swoich wpływów oraz o przestępstwa związane z wyłudzeniami podatku VAT. Ich przeszłość poznaliśmy głównie dzięki zeznaniom innego gangstera – "Masy", który otrzymał status świadka koronnego. O tym jakimi metodami działali przestępcy z "dawnego Pruszkowa" mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Pruszków policja WSI