Polskie Radio

Były senator i bohater II wojny światowej wstał z wózka inwalidzkiego, by pożegnać George'a H.W. Busha

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 07:03
Na stojąco pożegnał George'a W. Busha 95-letni Bob Dole, były senator i jeden z politycznych rywali zmarłego prezydenta USA. To o tyle niezwykłe, że weteran na co dzień jeździ na wózku inwalidzkim. 
Bob Doyle
Bob Doyle Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Podobnie jak Bush, 95-letni były senator Republikanów walczył w II wojnie światowej. To właśnie podczas tych walk Dole odniósł obrażenia, z powodu których musi poruszać się na wózku. Przez wiele lat, także w trakcie kadencji George’a W. Bush'a, obaj panowie stali po przeciwnych stronach politycznej barykady.

Dole był też kontrkandydatem na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej w trakcie wyborów w 1980 i 1988.

W 1980 zarówno Dole, jak i Bush musieli uznać wyższość Ronald'a Reagan’a, który wygrał wybory. Bushowi ostatecznie udało się dostać na najważniejsze stanowisko w USA w 1988 roku.

Dole walczył o prezydenturę także w 1996 roku, jednak przegrał wybory z Billem Clintonem.

George Bush senior sprawował swój urząd w latach 1989 - 1993. Odegrał ważną rolę w zakończeniu Zimnej Wojny i obalenia komunizmu w Europie Wschodniej. W 1991 roku stanął na czele międzynarodowej koalicji podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Mimo ogromnej popularności, po jej zakończeniu nie został wybrany na drugą kadencję. Powodem był kryzys gospodarczy w kraju. Jedną z najważniejszych osób w życiu George'a Busha była żona Barbara, która zmarła w kwietniu tego roku. Ich związek małżeński trwał 73 lata. George Bush pozostawił pięcioro dzieci, 17 wnuków, ośmioro prawnuków i dwoje rodzeństwa. 

pz/businnesinsider.com


Czytaj także

Chwytający za serce obrazek psa czuwającego przy trumnie byłego prezydenta George’a Busha. "Misja wykonana"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:42
Były rzecznik George’a H.W. Busha, Jim McGrath, opublikował na Twitterze wzruszające zdjęcie czuwającego psa przy trumnie byłego prezydenta USA. Obrazek został opatrzony krótkim podpisem "Misja wykonana".
rozwiń zwiń