Polskie Radio

Były senator i bohater II wojny światowej wstał z wózka inwalidzkiego, by pożegnać George'a H.W. Busha

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 07:03
Na stojąco pożegnał George'a W. Busha 95-letni Bob Dole, były senator i jeden z politycznych rywali zmarłego prezydenta USA. To o tyle niezwykłe, że weteran na co dzień jeździ na wózku inwalidzkim. 
Bob Doyle
Bob Doyle Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Podobnie jak Bush, 95-letni były senator Republikanów walczył w II wojnie światowej. To właśnie podczas tych walk Dole odniósł obrażenia, z powodu których musi poruszać się na wózku. Przez wiele lat, także w trakcie kadencji George’a W. Bush'a, obaj panowie stali po przeciwnych stronach politycznej barykady.

Dole był też kontrkandydatem na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej w trakcie wyborów w 1980 i 1988.

W 1980 zarówno Dole, jak i Bush musieli uznać wyższość Ronald'a Reagan’a, który wygrał wybory. Bushowi ostatecznie udało się dostać na najważniejsze stanowisko w USA w 1988 roku.

Dole walczył o prezydenturę także w 1996 roku, jednak przegrał wybory z Billem Clintonem.

George Bush senior sprawował swój urząd w latach 1989 - 1993. Odegrał ważną rolę w zakończeniu Zimnej Wojny i obalenia komunizmu w Europie Wschodniej. W 1991 roku stanął na czele międzynarodowej koalicji podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Mimo ogromnej popularności, po jej zakończeniu nie został wybrany na drugą kadencję. Powodem był kryzys gospodarczy w kraju. Jedną z najważniejszych osób w życiu George'a Busha była żona Barbara, która zmarła w kwietniu tego roku. Ich związek małżeński trwał 73 lata. George Bush pozostawił pięcioro dzieci, 17 wnuków, ośmioro prawnuków i dwoje rodzeństwa. 

pz/businnesinsider.com


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chwytający za serce obrazek psa czuwającego przy trumnie byłego prezydenta George’a Busha. "Misja wykonana"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:42
Były rzecznik George’a H.W. Busha, Jim McGrath, opublikował na Twitterze wzruszające zdjęcie czuwającego psa przy trumnie byłego prezydenta USA. Obrazek został opatrzony krótkim podpisem "Misja wykonana".
rozwiń zwiń