Polskie Radio

Tylko 4 dni na rozliczenie PIT za 2018 r. Ale nie trzeba się stresować zrobi to za nas urząd skarbowy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
30 kwietnia br. to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia PIT za 2018 roku - podał resort finansów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: mffoto/Shutterstock.com

Informacje dotyczące rozliczenia dostępne będą za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie czynna w sobotę 27 kwietnia - dodano.

Warto skorzystać z usługi Twój e-PIT

Jak zaznaczono w komunikacie, rozliczenie PIT za ub. rok można dokonać korzystając z usługi Twój e-PIT lub w inny sposób np. przez e-Deklaracje albo papierowo.

"Wszelkie informacje dotyczące rozliczenia można znaleźć na stronie podatki.gov.pl, w urzędach skarbowych oraz uzyskać w infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie czynna również w sobotę 27 kwietnia" - czytamy.

Składanie PITa w tym roku bez stresu

Resort przypomniał, że od 2019 r. podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT.

Administracja wypełnia za nas zeznanie podatkowe

"Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone, a podatnik znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty" - poinformowano.

Podatnik może sam złożyć korektę

I dodano, że w takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Warto sprawdzić przygotowanego PITa wcześniej

Resort podkreślił jednocześnie, że "warto sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty".

"Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np., gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy" - wyjaśniono.

O konieczności dopłaty do podatku zostaniemy poinformowani do 31 maja

"Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku, to podatnik do 31 maja otrzyma informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego.

Urząd zwróci nam nadpłacony podatek w ciągu 45 dni, licząc od 1 maja

"Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br." - czytamy w komunikacie.

Resort finansów podał ponadto, że "na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już od przyszłego roku". W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: PIT 2018 finanse podatki pit
Czytaj także

Jak bezpiecznie przekazać 1 proc. podatku przez e-pit?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:10
W tym roku duża część podatników może już rozliczać się z fiskusem na platformie e-pity, co znakomicie ułatwia im życie. Z drugiej strony w takim wypadku należy baczniejszą uwagę zwracać na przekazywanie jednego procenta na organizacje pożytku publicznego. Resort finansów ostrzega też przed fałszywymi stronami do składania e-pitów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowe e-PITy. Już 12,7 mln złożonych deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 15:16
Padł rekord PIT-ów przez internet; do czwartku złożono 12,7 mln elektronicznych deklaracji - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT 2018: kiedy emeryta lub rencistę rozlicza ZUS lub KRUS?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:05
Już niespełna miesiąc pozostał na rozliczenie z urzędem skarbowym. Za emeryta i rencistę robi to ZUS lub KRUS. Tyle, że nie zawsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grosz do grosza. Grube miliony z 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:24
Jeden procent to jedna setna podatku dochodowego od osób fizycznych, którą rozliczajacy się z fiskusem może przekazać na cele charytatywne. Nie jest to jednak ani ulga ani darowizna - tylko nasze prawo.
rozwiń zwiń