Polskie Radio
Section05
pit

Eksperci: propozycja KO: przed wyborami obiecać 2 razy bez oglądania się na budżet i samorządy

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku, choć zapewne byłoby dobrze przyjęte przede wszystkim przez pracujących na etatach czy zleceniach, to jednak nie zmieniłoby nic w naszym systemie podatkowym, który wymaga gruntowej reformy a sam PIT najlepiej byłoby w ogóle zlikwidować jako przynoszący zbyt mało dochodu wobec kosztów i absorbowania uwagi administracji  skarbowej - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek mieszkanie dla młodych pit fundusze inwestycyjne

PORADNIK Zbliża się termin złożenia PIT za 2022 rok. Podpowiadamy, jakie ulgi można odpisać od podatku

We wtorek upływa termin złożenia deklaracji podatkowych za 2022 rok. Wstępnie przygotowany przez urząd skarbowy "Twój e-PIT" na portalu podatki.gov.pl, zawiera tylko informacje o przychodach przesłane przez pracodawców i nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - przypomina Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo

Ekspert resortu finansów: z fiskusem już rozliczyło się 13 milionów podatników, choć łącznie spodziewamy się 20 milionów PIT-ów

- Do dziś resort finansów zwrócił podatnikom 18 mld złotych, kolejne 2 mld złotych wkrótce będą wysłane na konta, ale dopiero w końcu maja będzie wiadomo jaka to będzie suma  - powiedział  Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki Ministerstwo Finansów ulga podatkowa