Polskie Radio
Section05
fiskus

Zmiany w podatkach. Polski Ład z uproszczeniami od 1 lipca

Za kilka dni obudzimy się w nowym systemie podatkowym. W piątek 1 lipca program Polski Ład, wprowadzony na początku roku, zostanie uproszczony. Zmiana ma przynieść wiele korzyści. Zaliczają się do nich m.in. obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent oraz możliwość rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców. 
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki pieniądze GOSPODARKA prawo pit emerytura Ministerstwo Finansów fiskus

Eksperci: zmiany w PIT to krok w dobrym kierunku, ale trzeba uprościć system podatkowy

Przyjęte przez rząd kolejne zmiany w PIT są korzystne i niewątpliwie upraszczają skomplikowany system. Jednak przedsiębiorcom może być trudno przewidzieć przyszłe dochody, gdy nadejdzie termin wyboru formy opodatkowania z punktu widzenia korzyści. Pod trzeba będzie też brać nie tylko sam podatek, ale również składkę zdrowotną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Ministerstwo Finansów

Eksperci: zmienne prawo i nieprzychylna administracja, zachęcają do przenoszenia firm do państw sąsiednich

Coraz więcej polskich firm decyduje się na przeniesienie działalności do państw sąsiednich, jak Niemcy, Czechy, Słowacja. Powodem jest bardziej przyjazne traktowanie ich przez organy skarbowe, administrację, mniej obowiązków ewidencyjnych, większe możliwości odliczania kosztów prowadzonej działalności - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki fiskus Polski Ład slowacja Czechy Niemcy Unia Europejska pracodawcy

poradnik Do 2 maja musimy przesłać nasz roczny PIT. Sprawdź, jak to zrobić w formie eletronicznej

Warto rozliczać podatki na drodze elektronicznej, bo wtedy zwrot nadpłaty nastąpi do 45 dni, a nie dopiero po nawet trzech miesiącach, jak w przypadku papierowego PIT-u - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Polski Ład Krajowa Administracja Skarbowa

Resort finansów wprowadzi ulgę podatkową dla pracujących seniorów. To część Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza od Nowego Roku emerytury bez podatku. Resort finansów chce zatrzymać na rynku pracy jak największą grupę pracowników, którzy już mogą przejść na emeryturę. Z szacunków wynika, że korzyści finansowe dla tych, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i nadal będą pracować, sięgną ponad 800 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus emerytura pracownik 50 plus

Eksperci: przedsiębiorcy analizują swoje obciążenia podatkowe przed wejściem w życie Polskiego Ładu

Przed wejściem w życie podatkowych przepisów z Polskiego Ładu od stycznia, jest sporo pytań np. w jakim stopniu przedsiębiorcy będą dokonywać przekształceń form prawnych działalności, aby zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe. Czy podobnie postąpią lepiej zarabiający na etatach i jaki będzie miało to wpływ na dochody budżetu czy NFZ - dyskutowali goście "Rządów Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa fiskus pracodawcy prawo samozatrudnienie ZUS dla biznesu

W 2022 roku w portfelach Polaków zostanie 17 mld złotych dzięki reformie podatkowej

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, będą bardzo korzystne dla rodzin, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku oraz wprowadzeniu tzw. "zerowego" PIT-u dla pewnych kategorii podatników - powiedział Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład rodzina ulga podatkowa fiskus progi podatkowe kwota wolna od podatku

Uproszczenie poboru podatku od firm. Nowe rozwiązania resortu finansów wkrótce wejdą w życie

Od przyszłego roku będą obowiązywać przepisy, które  uproszczą i jednocześnie doprecyzują zasady funkcjonowania podatku u źródła (WHT). Ministerstwo Finansów pracuje nad objaśnieniami podatkowymi dotyczącymi nowego systemu, prace powinny zostać sfinalizowane na początku 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów ulga podatkowa pracodawcy fiskus tarcza antykryzysowa

Eksperci: odłożenie w czasie zmian podatkowych nie zaszkodziłoby budżetowi, a pozwoliłoby ograniczyć wzrost inflacji

Apel przedsiębiorców o odłożenie w czasie zmian w przepisach podatkowych jest słuszny, choć nie należy spodziewać się, że prezydent Andrzeja Duda zawetuje ustawy przyjęte w tej kwestii jako część Polskiego Ładu. Jednak mogłoby to zmniejszyć presję popytową, a przez to inflacyjną i nieco schłodzić gospodarkę, co teraz by się bardzo przydało - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Borowski z SGH i bank Crédit Agricole oraz dr Przemysław Kwiecień z firmy XTrade Brokers.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki fiskus prawo budżet samozatrudnienie pracodawcy