Polskie Radio

Największe miasta świata. Tokio

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:00
Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
Największe miasta świata. Tokio
Foto: fot. flickr/themonnie

Tokio zajmuje całe południowo-wschodnie wybrzeże wyspy Honsiu - największej pośród japońskiego archipelagu. Leży na Wielkiej Równinie, u ujścia rzeki Sumida do Zatoki Tokijskiej. Obszar ten znajduje się w strefie dużej aktywności sejsmicznej, co oznacza że wciąż istnieje zagrożenie kolejnym wielkim trzęsieniem ziemi, które mogłyby ponownie zniszczyć miasto. Dlatego też nowe budynki są konstruowane w specjalny sposób - tak, aby wytrzymały wstrząsy.

Posłuchaj
58:58 opowieści 21 listopad 2020 08_59_12.mp3 Największe miasta świata. Tokio (Opowieści ludów świata/Polskie radio Dzieciom)_21.11.2020.

Od kilku wieków Tokio jest siedzibą cesarza Japonii - można tu podziwiać jego wspaniały pałac z rozległymi ogrodami. Jest tu też wiele starych świątyń buddyjskich i shintoistycznych chramów, które są miejscem kultu wyjątkowej religii japońskiej powstałej z połączenia zasad buddyzmu z dawnymi wierzeniami przodków. 


W dzisiejszych czasach Tokio, to również jeden z największych na świecie centrów gospodarczych i naukowych - znane z nowoczesnej technologii. W dzielnicy szklanych drapaczy chmur znajduje się Tokyo Sky Tree - największa wieża telewizyjna na Ziemi. Mimo tego, wciąż kultywuje się tutaj pradawne zwyczaje i historyczne tradycje. Wschodnią stolicę jednak do połowy 19 wieku miasto nazywało się Edo. Mimo tego wciąż kultywuje się tutaj pradawne zwyczaje i historyczne tradycje. Współczesna nazwa miasta oznacza wschodnią stolicę, jednak do połowy 19 wieku miasto nazywało się Edo. Podobno już wtedy liczba mieszkańców przekroczyła milion, czyniąc to miasto największy.. Był to okres kiedy Japonią władali możni panowie zwani "daimyō" oraz ich rycerze, samurajowie - a wszystkich mieszkańców obowiązywały surowe przepisy regulujące życie codzienne. Przenieśmy się zatem w odległe czasy, aby posłuchać starych opowieści które do dziś poznają japońskie dzieci.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże DAB+

Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń