!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
Audio
  • Największe aktywne wulkany Włoch (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_25.04.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

To rejon morza śródziemnego, a dokładniej słoneczna Italia, gdzie znajdują się dwa najbardziej znane wulkany Wezuwiusz i Etna. Wulkan to wyjątkowe miejsce na skorupie ziemskiej, z którego wydobywa się rozpalony do czerwoności roztopiony materiał skalny z wnętrza naszej planety. Są to przede wszystkim lawa, ale i także gazy, pyły wulkaniczne, a nawet wystrzeliwane pod wielkim ciśnieniem pociski czyli rozgrzane głazy i kamienie.

Na skutek takich wybuchów tworzy się tak zwany stożek czyli kopuła wulkaniczna czyli góra ziejąca gorącem. Naukowcy obserwujący wulkany czyli geologowie, geofizycy i wulkanolodzy obliczyli, że w naszych czasach jest około 800 czynnych wulkanów, czyli takich, które wciąż mogą wybuchnąć. Oprócz nich, jest o wiele więcej wulkanów już wygasłych, chociaż i one mogą się niespodziewanie przebudzić.

Zapraszamy na podróż pod największe aktywne wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim, przypominającym kształtem but z cholewką i obcasem oraz na malowniczej wyspie Sycylii.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 25.04.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowa, która cotygodniowo emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Wędrówka po świecie alandzkich opowieści

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:00
Dziś odwiedziliśmy niezwykłe miejsce na Morzu Bałtyckim. Wyspy Alandzkie to archipelag położony u wejścia do Zatoki Botnickiej, najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku. Pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji. Zatoka Botnicka połączona jest z morzem niewielkim akwenem morskim Morzem Alandzkim oraz między wyspowym Morzem Archipelagowym. Od południa zamyka ją właśnie Archipelag Alandów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń