X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rastafarianizm łączy cechy afrykańskich wierzeń, chrześcijaństwa oraz nauk cesarza Hajle Syllasje, który głosił, że pokój na ziemi zapanuje wtedy, gdy ludzie przestaną być dzieleni na tych lepszych i gorszych. Ruch ten został rozpropagowany po całym świecie przez emigrantów jamajskich i stał się popularny w wielu środowiskach czarnoskórych robotników w USA i Europie. 

Posłuchaj
53:24 opowieści 25.07.mp3 Jamajka - jej historia i wielokulturowość (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_25.07.2020. godz. 9.00-10.00.

Nieodłącznym elementem ruchu rastafarian jest muzyka reggae. Oparta na afrykańskich rytmach bębnów. Słowa piosenek mówią o trudnej sytuacji życia czarnoskórych o walce z niesprawiedliwością i tęsknocie za pokojem język jakim posługuje artyści piszących słowa nazywa się "patua" i jest mieszanką angielskiego i kreolskiego - języka potomków niewolników afrykańskich i indiańskich. Reagge stało się słynne w całym świecie przede wszystkim dzięki jednemu z najważniejszych jego twórców Bobowi Marley’owi. Dziś jamajczycy tworzą niezwykłą mozaikę kulturową - są potomkami Indian, Afrykanów, Europejczyków i Azjatów.

Ale pierwszymi mieszkańcami wyspy byli karaibowie, Arawakowie i Taino - indiańskie plemiona które przybyły na wyspę na swoich długich canoe ponad 2000 lat przed naszą erą. Nazwali oni wyspę "Xaymaca", co oznaczało "krainę drewna i wody".

W 1494 roku naszej ery Jamajka została odkryta przez żeglarza służącego Hiszpanii Krzysztofa Kolumba określił ją jako najpiękniejszą wyspę jaką widziało ludzkie oko, i niemal natychmiast krwawo ją podbił, tworząc tam hiszpańską kolonię. Niestety kolonizatorzy niemal całkowicie zgładzili rdzenną ludność. Indianie byli nie przystosowani do ciężkiej pracy dla konkwistadorów i masowo umierali na plantacjach trzciny cukrowej również z powodu nieznanych im dotąd chorób przywiezionych przez żeglarzy z Europy.

W XVII w. wyspy podbili Anglicy i Jamajka stała się odtąd kolonią Korony Brytyjskiej. W 1833 roku na wyspie zniesiono niewolnictwo - wtedy pracy na plantacjach chyba tym to zatrudniać pracowników z byłych brytyjskich kolonii w Azji, głównie Hindusów. Jamajka uzyskała niepodległość i stała się samodzielnym państw w drugiej połowie XX wieku, zaledwie 56 lat temu. Jamajczycy jako naród to przede wszystkim potomkowie czarnoskórych niewolników przywieziony z Afryki, których jest tu najwięcej. Resztę stanowią mulaci pochodzący z małżeństw mieszanych, potomkowie białych kolonizatorów oraz Hindusi. Tak powstała niezwykła mieszanka kulturowa, a główne motto kraju brzmi: "z wielu kultur - jedna".
Zapraszamy na wędrówkę wśród tropikalnych jamajskich krajobrazów śladem dawnych opowieści jej mieszkańców.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 25.07.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo


 

Zobacz także

Czytaj także

Wędrówka śladem Rwandyjskich pradawnych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 14:46
Przekroczyliśmy równik dzielący ziemię na dwie półkule: północną i południową by zawędrować przez jedno z najmniejszych, ale i najbardziej malowniczych państw czarnego lądu. Odwiedziliśmy Rwandę leżącą w samym sercu afrykańskiego kontynentu, zwaną krainą tysiąca wzgórz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja - jej historia i najpiękniejsze mity

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 18:30
Grecja to miejsce, do którego chętnie się wraca dzięki jej kulturze, mitom i źródłom europejskiej cywilizacji. Za kolebkę kultury Grecji uważa się górzysty południowy kraniec półwyspu bałkańskiego otoczony lazurową głębiną Morza Jońskiego, Kreteńskiego Egejskiego i Śródziemnego. Jak zmieniały się jej granice?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń