Polskie Radio

Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:01
Polskie Radio Chopin i Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentują ocalałe kompozycje Mistrza ekspresjonistycznej instrumentacji i dramaturgii - Eugeniusza Morawskiego. Na trzech krążkach przypominamy wybitne nagrania z naszych archiwów w wykonaniu zespołów orkiestrowych Polskiego Radia pod kierownictwem znakomitych dyrygentów: Andrzeja Straszyńskiego, Szymona Kawalli i Michała Klauzy, Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Premierowy album jest najobszerniejszą, jak dotąd, fonograficzną retrospektywą twórczości Morawskiego.
okładka płyty Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty
okładka płyty Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty Foto: mat. promocyjne

Eugeniusz Morawski-Dąbrowa (1876-1948) - kompozytor, pedagog, artysta malarz, założyciel Société des Artistes Polonais w Paryżu (1909), Towarzystwa Opery Narodowej (1932) oraz Instytutu Fryderyka Chopina (1934). Za działalność w organizacji bojowej Frakcji Rewolucyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej został skazany na zesłanie na Syberię. Ostatecznie karę złagodzono i Morawski wyemigrował do Francji. W 1908 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie kontynuował studia artystyczne – muzykę, malarstwo i rzeźbę. Po powrocie do kraju w 1930 roku zajął się działalnością pedagogiczną, pełnił między innymi funkcję rektora Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego, gdzie wykładał instrumentację. Z jego inicjatywy na uczelni powstały też nowe kierunki: muzykologia, wydział nauczycielski, klasa operowa i kapelmistrzów. Podczas II wojny światowej prowadził komplety w tajnym Konserwatorium. Aktywność Eugeniusza Morawskiego doprowadziła do otwartego konfliktu z Karolem Szymanowskim i jego środowiskiem. Ostatecznie kompozytor przegrał ten spór i jego twórczość popadła w zapomnienie. Większość kompozycji Artysty nie została wydana za jego życia, a podczas Powstania Warszawskiego znacząca część rękopisów spłonęła. 

Z archiwum Polskiego Radia 

- Eugeniusz Morawski stworzył około dziesięciu poematów symfonicznych (nazywanych czasem niekonsekwentnie symfoniami), z których zachowały się jedynie trzy, prezentowane w niniejszym albumie. Ale nawet te utwory wystarczą, by dorobek tego kompozytora, na długie lata wyklętego
z historii polskiej muzyki, sytuować wśród najwybitniejszych polskich symfoników początku XX wieku – Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego – podkreśla Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin i inicjator cyklu wydawnictw fonograficznych "From the Polish Radio Archives". 

okładka płyty Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty okładka płyty Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty 

Niezwykły, unikatowy, zachwycający!

"Eugeniusz Morawski – kompozytor wyklęty" to czwarty już album z serii "From the Polish Radio Archives", która została zainaugurowana w 2018 r. Na najnowsze wydawnictwo fonograficzne Polskiego Radia Chopin i Agencji Muzycznej Polskiego Radia składają się trzy ocalałe poematy symfoniczne – "Nevermore" i "Ulalume" inspirowane mroczną poezją Edgara Allana Poego oraz "Don Quichotte". Z archiwów Polskiego Radia wybrano też dwie zachowane partytury baletowe – "Świteziankę" i monumentalną, ukazującą się na płytach po raz pierwszy w historii fonografii "Miłość". Twórcą projektu graficznego albumu jest jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików profesor Lech Majewski.


Czytaj także

95 lat Polskiego Radia. Premiera albumu z piosenkami wybranymi przez słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:00
W 2020 roku minęło 95 lat od powstania Polskiego Radia. Tak wspaniały jubileusz należało uczcić w wyjątkowy sposób. Nadarzyła się okazja do stworzenia jedynego w swoim rodzaju wydawnictwa, jakim jest podwójny album "95 lat Polskiego Radia". Co warte jest podkreślenia, swój udział w powstaniu płyty mają słuchacze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

95 lat Polskiego Radia. Jubileuszowy album z piosenkami wybranymi przez słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 08:00
Specjalne, dwupłytowe wydawnictwo "95 lat Polskiego Radia" zawiera 16 wyjątkowych piosenek, tworzących kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Utwory zostały wybrane przez naszych słuchaczy i nagrane w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina. Premiera albumu już dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stare przeboje w nowych aranżacjach. Niezwykłe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:22
Ta płyta, to nie tylko przyjemność, ale także wartość historyczna, kulturowa i sentymentalna - ocenia dyrektor Programu 2 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Album "95 lat Polskiego Radia", bo o nim jest mowa, został wydany na zakończenie ochodów jubileuszu nadawcy publicznego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Klasyki tradycyjnie i w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Polskie Radio wieńczy swój jubileuszowy rok wydaniem dwupłytowego albumu z szesnastoma piosenkami wybranymi przez słuchaczy w specjalnym plebiscycie. Słuchacze wskazywali swoich faworytów wśród  dziewięćdziesięciu pięciu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Bezapelacyjną zwyciężczynią okazała się "Małgośka". Piosenka Maryli Rodowicz stała się ozdobą wydawnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Piotr Beczała i "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Polskie Radio wieńczy swój jubileuszowy rok wydaniem dwupłytowego albumu z szesnastoma piosenkami wybranymi przez słuchaczy w specjalnym plebiscycie. Słuchacze wskazali je spośród dziewięćdziesięciu pięciu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Jednym z wykonawców, którego słyszymy na płycie, jest światowej sławy tenor Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"95 lat Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:48
Wyjątkowa okazja wymaga specjalnej oprawy. Do współtworzenia unikatowego albumu dla uświetnienia swojej 95. rocznicy Polskie Radio zaprosiło sprawdzonych przez lata specjalistów – swoich słuchaczy. To Oni wybrali utwory, które znalazły się w albumie "95 lat Polskiego Radia", wieńczącym ten jubileuszowy rok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Igor Herbut i "Nie pytaj o Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Specjalne dwupłytowe wydawnictwo "95 lat Polskiego Radia" to 16 wyjątkowych piosenek tworzących kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Utwory zostały wybrane przez naszych słuchaczy w specjalnym plebiscycie i nagrane w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina. 
rozwiń zwiń