Polskie Radio

"Kto tę śmierć patetyczną wymyślił". Setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:35
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Zobacz serwis specjalny poświęcony Poecie.
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało/wielkie sprawy głupią miłością", "zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką", "kto tę śmierć patetyczną wymyślił?"... Takich swoiście profetycznych fragmentów w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - przeczuwających, zapowiadających "śmierć, która się lęgnie we mnie" - jest wiele.

Poeta zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku.

Tego dnia po południu Krzysztof Kamil Baczyński - starszy strzelec podchorąży "Krzyś" - nie miał służby. W jednym z pokojów pałacu Blanka rozmawiał z kolegą z oddziału. Stał obok okna. W pewnym momencie wychylił się trochę zza muru. Wtedy niemiecki snajper pociągnął za spust.

Posłuchaj wspomnień o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, kliknij w obrazek:

 src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file "

Baczyński to nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.

Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie". Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to piękne i dramatyczne, bo w cieniu wciąż zagrażającej śmierci, świadectwo wielkiej miłości. W centrum świata poety stoi jego żona – Barbara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"We dwu przyjacielu, przez las". Stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pochylony nad śmiercią, zaciska palce na broni". Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:40
"Nie martw się niczym. Jakoś sobie damy radę, jak to zawsze nam się uda. Wiesz, że nam się nic nie stanie", pisał Baczyński do matki dziewięć dni przed śmiercią - wspominała Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna poety, w rozmowie z Polskim Radiem w 1970 roku.
rozwiń zwiń