Polskie Radio

Prince – ostatni purpurowy deszcz

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:00
Bez wspierającego zespołu, wyszukanych świateł i efektów specjalnych – pięć lat temu w Atlancie Prince dał intymny, emocjonalny koncert z towarzyszeniem jedynie fortepianu. Jak się okazało, była to ostatnia okazja, by zobaczyć i usłyszeć na żywo geniusza muzyki pop.
Prince podczas koncertu w Atlancie
Prince podczas koncertu w AtlancieFoto: Forum / Backgrid USA

Fani zgromadzeni wieczorem 14 kwietnia 2016 roku w sali Fox Theater w Atlancie nie wiedzieli, że biorą udział w historycznym wydarzeniu, ale mimo to nie mogli narzekać na brak emocji. Na scenie ozdobionej ekranem z kolorową grafiką znajdowało się tylko parę świeczników, fortepian i on – jeden z największych artystów w historii muzyki pop w intymnej odsłonie, pozwalającej w pełni docenić jego niebywały muzyczny kunszt. – To przypominało bardziej nabożeństwo niż koncert. Wszyscy śpiewali i tańczyli – opowiadał Jake Reuse, dziennikarz obecny na koncercie.  

Podczas półtoragodzinnego występu Prince zagrał garść swoich hitów, takich jak "I Would Die For You", "Little Led Corvette", "Cream", czy "Nothing Compares 2U". W repertuarze znalazły się też rzadko grane na żywo utwory "Joy and Repetition" i "Do Me Baby". Fani obecni na widowni wspominali zgodnie, że artysta był w dobrej formie i nie wykazywał żadnych niepokojących objawów. To tym bardziej godne podziwu, że był to jego drugi koncert tego dnia – wystąpił już bowiem kilka godzin wcześniej w tym samym miejscu. Na finał zabrzmiał nieśmiertelny hit "Purple Rain" i był to ostatni utwór, jaki Prince zagrał w życiu. Tydzień później ciało muzyka znaleziono w jego posiadłości Paisley Park.

Zapis audio ostatniego koncertu Prince'a, źródło: YouTube / PRINCE WORLD

Choć nagła śmierć artysty była szokiem dla milionów fanów, poprzedziło ją kilka niepokojących sygnałów związanych ze stanem jego zdrowia. Jego koncerty w Atlancie pierwotnie zaplanowane były tydzień wcześniej, jednak przełożono je ze względu na grypę Prince'a (tak przynajmniej podano w oficjalnym komunikacie). W trakcie pierwszego występu w Fox Theater muzyk w pewnym momencie ni stąd, ni zowąd opuścił scenę i zniknął za kulisami. – Czasem człowiek zapomina, jak bardzo emocjonalna jest ta muzyka – powiedział na swoje usprawiedliwienie, gdy wrócił na scenę.

Naprawdę groźne wieści pojawiły się nazajutrz po koncercie, gdy samolot, którym podróżował Prince musiał lądować awaryjnie ze względu na niedyspozycję artysty. O jego stan zdrowia już wcześniej niepokoił się jego były menedżer Owen Husney. Do myślenia dał mu fakt, że muzyk zapowiedział na 2017 rok opublikowanie własnych pamiętników, starał się też o przekształcenie swojej posiadłości Paisley Park w atrakcję turystyczną na wzór Graceland Elvisa Presleya. – Tego typu rzeczy nie robi się za życia – powiedział Husney.

Czy był to jedynie zbieg okoliczności, czy też może Prince przeczuwał zbliżający się koniec? Tego raczej już się nie dowiemy. Pewne jest natomiast, że artysta opuścił świat w pełni sił twórczych, kiedy miał jeszcze wiele do zaoferowania fanom muzyki.

Kwiaty złożone przez fanów Prince'a przed wejściem do Fox Theater, źródło: Twitter

Lista utworów zagranych przez Prince'a na jego ostatnim koncercie:

 1. When Will We Be Paid
 2. The Max
 3. Black Sweat
 4. Girl
 5. I Would Die 4 U
 6. Baby I'm a Star
 7. The Ballad of Dorothy Parker
 8. Dark
 9. Indifference
 10. Eye Love U, But Eye Don't Trust U Anymore
 11. Little Red Corvette / Dirty Mind
 12. Linus and Lucy
 13. Nothing Compares 2 U

Bis nr 1:

 1. Cream
 2. Black Muse
 3. How Come U Don't Call Me Anymore

Bis nr 2:

 1. Waiting in Vain
 2. If I Was Your Girlfriend

Bis nr 3:

 1. Sometimes It Snows in April
 2. Purple Rain / The Beautiful Ones / Diamonds and Pearls

kc

Czytaj także

Niezapomniane koncerty podczas Super Bowl

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 20:34
U2, The Rolling Stones, Madonna, Bruce Springsteen, Prince, Paul McCartney… Lista gwiazd muzyki, które wystąpiły w przerwie meczu Super Bowl, jest wyjątkowo długa. Przypominamy kilka z najbardziej pamiętnych "Halftime Shows".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Falstart geniusza. 43 lata temu debiutował Prince

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:19
7 kwietnia 1978 roku ukazał się debiutancki album Prince'a, "For You". Książę muzyki pop solidnie napracował się nad tą płytą, ale efekt końcowy daleki był od doskonałości i nie rzucił na kolana ani krytyków, ani fanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginiony album Prince'a pt. "Welcome 2 America" ukaże się latem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:02
Posłuchajcie tytułowego nagrania.
rozwiń zwiń