Polskie Radio

Brian May w duecie z… samym sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 15:05
Bardzo nietypowy duet dopisał sobie do artystycznego CV Brian May. W utworze "Back To The Light: The Time Traveller 1992-2021" gitarzysta grupy Queen połączył siły z samym sobą sprzed 29 lat.
Brian May
Brian MayFoto: Max Earey/Shutterstock.com

Piosenka "Back To The Light" pochodzi z tak samo zatytułowanej płyty, którą w 1992 roku May zadebiutował jako solista. Z okazji reedycji albumu artysta wpadł na ciekawy pomysł nakręcenia teledysku, w którym stanie na scenie obok siebie samego z czasów, gdy nagrywał tamten materiał.

W początkowym ujęciu widzimy "współczesnego" Briana wchodzącego w maseczce ochronnej do pustej sali, w której ma się odbyć koncert The Brian May Band. Gdy zespół pojawia się na scenie, początkowo jest on tylko jednym z widzów. W drugiej zwrotce utworu to on gra już pierwsze skrzypce, by potem połączyć siły z "dawnym" Mayem, wymieniając z nim partie wokalne i gitarowe solówki. Dzięki zastosowanej technice komputerowej końcowy efekt wypada bardzo przekonująco.

źródło: YouTube / Brian May Official

– Gdy patrzę na siebie sprzed 30 lat, widzę młodego człowieka, który nie ma pojęcia, jak niesamowita podróż go czeka – mówił gitarzysta przy okazji promocji wydanego na nowo albumu. W niedawnym wywiadzie przyznał też, że czas nagrywania "Back To The Light" był jednym z najtrudniejszych okresów w jego życiu. Wiedział już wtedy o śmiertelnej chorobie przyjaciela z zespołu, Freddiego Mercury'ego, a na dodatek sam borykał się z problemami w życiu osobistym.

Początkowo May proponował Mercury'emu, aby to on zaśpiewał napisany przez niego utwór. Ten jednak odmówił, zachęcając gitarzystę do wydania płyty pod własnym nazwiskiem. – Nie chcesz wypuszczać tego kawałka, bo myślisz, że to byłoby w złym guście, tak jakbyś mnie zdradzał czy coś. Ale nie martw się tym. Co ma być to będzie. Działamy normalnie, tworzymy, a ty powinieneś rozpocząć solową karierę, bo prawdopodobnie i tak będziesz musiał to zrobić – miał powiedzieć Freddie w szczerej rozmowie z gitarzystą Queen. Wokalista zmarł na AIDS w listopadzie 1991 roku, niecały rok przed wydaniem albumu "Back To The Light".

kc

Czytaj także

Rockandrollowe skoki w bok. Urodziny Micka Jaggera i Rogera Taylora

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:19
26 lipca to data urodzin dwóch wybitnych postaci brytyjskiej sceny muzycznej. Dzieli ich 6 lat różnicy wieku, a łączy to, że obaj grają w słynnych na cały świat zespołach i mają na koncie sporo artystycznych romansów na boku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnalne "We Are the Champions". 35 lat od ostatniego koncertu Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:46
9 sierpnia 1986 roku grupa Queen wystąpiła w Knebworth na zakończenie trasy "Magic Tour". Był to ostatni koncert zespołu z udziałem Freddiego Mercury'ego, który zmarł na AIDS pięć lat później.
rozwiń zwiń