Polskie Radio

Słuchowisko o Esterze Borenstein nominowane do "Audycji Historycznej Roku"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 08:15
Słuchowisko Polskiego Radia "Dobro wraca podwójnie" zostało nominowane w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej "Audycja Historyczna Roku". Historia Estery Borenstein zyskała nominację w kategorii wydarzenie.
Nagrywanie słuchowiska Dobro powraca podwójnie
Nagrywanie słuchowiska "Dobro powraca podwójnie"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bohaterka słuchowiska jako 10-letnia dziewczynka uciekła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Następnie była ukrywana przez mieszkańców wsi Osiny, w której dorastała jej matka. Słuchowisko napisała Marta Rebzda, a wyreżyserował je Waldemar Modestowicz.

wicinski szydlowska julia_0380.jpg
"Dobro wraca podwójnie" - słuchowisko o Esterze Borenstein

"Udałam się w rodzinne strony mamusi, bo tak się kiedyś umówiłyśmy. Na wieczór zaszłam do ludzi, którzy kupili kiedyś majątek mojego dziadka. Przyznałam im się, kim jestem. Bardzo się dziwili, ale bali się mnie trzymać. Nie miałam jednak, gdzie pójść. W końcu umówili się z innymi na wsi, że każdy będzie mnie trochę trzymał u siebie tak, że wszyscy będą winni i jeden drugiego nie wyda. Zrobili taką, znaczy się, jedność. Wieś ta nazywała się Osiny”.

To fragment relacji złożonej w 1947 roku w żydowskim sierocińcu w Bytomiu przez 15-letnią wtedy Esterę Borenstein. To też jedyne pisemne świadectwo niezwykłej jak na owe czasy postawy mieszkańców polskiej wsi. Do bohaterki dotarła Marta Rebzda. Dziennikarka nagrała z nią rozmowę. Zachęciła też do starań o przyznanie gospodarzom, Marcjannie i Józefowi Goławskim, medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Odznaczenie to zostało przyznane w listopadzie 2018 roku.

Konkurs "Audycja Historyczna Roku" jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej po raz dziewiąty. Jego celem jest wyróżnianie i promowanie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej, prezentującej najnowszą historię Polski.

nt

Czytaj także

"Piekło spalone" – bunt więźniów w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 05:44
"Przeżyłem i jestem wolnym człowiekiem, ale po co? Często zadaję sobie to pytanie. Po to, ażebym opowiedział światu o milionach zamordowanych niewinnych ofiar, żebym zaświadczył o krwi niewinnych, przelanej przez morderców" – pisał w swoich wspomnieniach Jechiel Meyer Rachman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata". Słuchowisko według Mickiewicza. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 06:30
"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" to autorskie słuchowisko według scenariusza Jerzego Machowskiego, na który złożyły się rozmaite teksty Adama Mickiewicza, w tym ballada "Lilije", wiersze "Upiór" i "Popas w Upicie"” oraz fragmenty II i III części "Dziadów". 
rozwiń zwiń