Polskie Radio

Prześladowania na Białorusi. Skandaliczna decyzja sądu ws. polskiego portalu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 16:42
Sąd w Grodnie uznał portal Związku Polaków na Białorusi - znadniemna.pl za publikujący materiały ekstremistyczne. Poinformowała o tym redakcja.
Białoruś. Portal znadniemna.pl uznano za ekstremistyczny.
Białoruś. Portal znadniemna.pl uznano za ekstremistyczny. Foto: shutterstock.com/znadniemna.pl

- Nie zgadzamy się z takim wyrokiem - mówi redaktor naczelny Andrzej Pisalnik, członek Związku Polaków na Białorusi.

- Moim zdaniem niczego nie złamaliśmy - żadnych eksternistyczny treści nie zamieszczaliśmy, więc to jest decyzja zupełnie nieuzasadniona - ocenił.

Białoruś. Możliwe kary

Andrzej Pisalnik tłumaczy, że teraz czytelnicy portalu na Białorusi mogą być ukarani wysoką grzywną albo karą do 15 dni aresztu. Dlatego portal zaapelował do nich, by usunęli ze swoich komputerów, smartfonów, telefonów i innych nośników wszystkie ślady wchodzenia stronę znadniemna.pl.

Jak mówił Andrzej Pisalnik, chodzi o to, "żeby żadne służby mundurowe nie udowodniły czytelnikom, że popełniają - według władz białoruskich - jakieś wykroczenie czy przestępstwo".

Redaktor naczelny portalu znadniemna.pl w kwietniu ubiegłego roku, z obawy przed aresztowaniem za swoją działalność na Białorusi, wraz z rodziną przeprowadził się do Polski.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

jbt

Czytaj także

Marek Budzisz: Łukaszenka tłumi każdą niezależną aktywność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:01
- Aby doprowadzić do zmiany reżimu potrzeba i determinacji społeczeństwa i dobrej koniunktury międzynarodowej. Białorusini nie mają koniunktury międzynarodowej. Putin postrzega tę sytuację jako zagrożenie również dla stabilizacji wewnętrznej w Rosji - powiedział o sytuacji na Białorusi Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny polityczny wyrok białoruskiego sądu. 11 lat kolonii karnej za bycie lektorem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 17:11
Sąd w Mińsku skazał na 11 kolonii karnej Rosjanina który udzielał głosu w materiałach publikowanych przez białoruski kanał opozycyjny. Jegor Dudnikow spędził już siedem miesięcy w areszcie i został uznany za więźnia politycznego.
rozwiń zwiń