Polskie Radio
Section05
areszt

Ziobro: do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Nowaka, prokuratura nie musi wydawać protokołu

- Prokuratura uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Sławomira Nowaka, nie musi wydawać protokołu. Jeśli sąd uzna, że Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. A jeśli ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd areszt Sławomir Nowak Zbigniew Ziobro

Sankcje wobec Białorusi. Wiceszef MSZ: warunkiem ich zniesienia jest uwolnienie więźniów politycznych

- Nacisk polityczny, gospodarczy i dyplomatyczny na władze w Mińsku mają doprowadzić do zwolnienia tych więźniów - powiedział w radiowej Trójce wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. - Ponad 400 osób znajduje się w więzieniach z długoletnimi wyrokami, a reakcja Unii Europejskiej była praktycznie żadna. Trzeba to uczciwie powiedzieć - mówił Robert Tyszkiewicz (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka areszt więźniowie polityczni sankcje Unii Europejskiej ŚWIAT Europa

Aresztowanie współtwórcy kanału Nexta. Grzywaczewski: to pokazuje strach Łukaszenki

- Zaskoczeniem jest to, że Łukaszenka posunął się do takich działań. Jest to rzecz bez precedensu. Pokazuje to jednak to, że coraz bardziej boi się o swoją pozycję i ma świadomość tego, że coraz bardziej opiera się ona tylko na brutalnej sile - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski. Odniósł się tym samym do wymuszonego lądowania samolotu i aresztowania działacza białoruskiej opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka samolot Litwa opozycja areszt ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Prawo do widzeń" - spotkania po miesiącach rozłąki

Jak poinformowała Służba Więzienna, z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego. Co więcej, od 1 lipca możliwe będzie wznowienie widzeń z uwzględnieniem osób niepełnoletnich. To wynik akcji "Prawo do widzeń". Sprawdzamy, jak pandemia i brak kontaktu z bliskimi wpływa na tych, którzy żyją w zamknięciu i na rodziny osadzonych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Weronika Puszkar areszt pandemia