Polskie Radio

Nie żyje Jon Zazula, odkrywca Metalliki, guru thrash metalu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:30
Jon Zazula był założycielem wytwórni Megaforce Records, która wydała debiutanckie albumy legend thrash metalu, takich jak Metallica, Anthrax czy Overkill. Zmarł na Florydzie w wieku 69 lat.
Jon Zazula
Jon ZazulaFoto: Facebook / Megaforce Records

"Świat stracił dziś prawdziwą legendę" – napisała na Facebooku córka zmarłego Rikki Zazula. Z pewnością nie ma w tym przesady, jeśli mówimy o świecie muzyki heavymetalowej, ze szczególnym uwzględnieniem podgatunku zwanego thrash. To właśnie Jon Zazula odkrył potencjał drzemiący w zespole Metallica, po tym jak w jego ręce wpadło demo zatytułowane "No Life ’Til Leather". – Byłem oszołomiony, bo muzyka jest całym moim życiem. Wszystko w mojej głowie buzowało, jakby to demo było odpowiedzią dla Ameryki. Powiedziałem sobie, że muszę w to wejść" – wspominał w jednym z wywiadów.

Należąca do Zazuli wytwórnia Megaforce wydała dwa pierwsze albumy Metalliki: "Kill 'em All" i "Ride the Lightning". Pod jej skrzydłami debiutowały też inne legendy gatunku, takie jak Anthrax, Overkill i Testament. Wytwórnia ma w katalogu również płyty wielu innych wykonawców heavymetalowych, m.in. Manowar, Mercyful Fate oraz Ministry, a także tych spoza metalowych kręgów, wśród których są Bjork, Cyndi Lauper czy Johnny Winter.

Zakochany w żonie i w muzyce

– Zakochuję się w moich zespołach, artystach i muzyce – mówił Jon Zazula w wywiadzie promującym jego autobiograficzną książkę "Heavy Tales: The Metal, The Music, The Madness", wydaną w 2019 roku. Niemal równo rok temu zmarła na raka jego żona Marsha. "Tworzyli niezwykły związek w miłości, życiu i biznesie. Oboje wierzyli w to, co niewiarygodne. Swoją pasją, rebeliancką postawą i wytrwałością stworzyli imperium, zaczynając od pudełka z winylami na pchlim targu, a kończąc na wytwórni sprzedającej miliony płyt, firmie menedżerskiej i wydawnictwie. Mimo że jesteśmy zdruzgotani jego odejściem, cieszymy się, że znowu są razem" – napisała Rikki Zazula.

kc

Czytaj także

Metallica z alternatywną wersją klasycznego nagrania "The Unforgiven"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:48
Posłuchajcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cień "czarnego albumu" Metalliki 30 lat później

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:00
Monumentalna reedycja klasycznej płyty grupy Metallica było fundamentem pierwszej godziny tego wydania audycji. Potem usłyszeliśmy m.in. sporą dawkę progresywnego rocka, bezpretensjonalne piosenki młodszego brata Micka Jaggera i nowe kompozycje Zbigniewa Preisnera.
rozwiń zwiń