Dwa Teatry 2026. Magdalena Małecka-Wippich: "Potop" to rodzaj realizmu magicznego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2026 10:19
- Pierwszą rzeczą zawsze jest tekst. A tutaj mamy tekst, który niesie. Gdynia nie jest wcale moim miastem, ale ta historia po prostu mnie urzekła. Z jednej strony mamy tu kontekst bardzo lokalny, a jednocześnie jest to opowieść o całym świecie, o umieraniu, o przyrodzie, o ukrytych lękach, o czymś magicznym... Właściwie to jest to rodzaj realizmu magicznego - mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka słuchowiska "Potop", nagrodzonego Grand Prix 25. Festiwalu "Dwa Teatry". 
Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka nagrodzonego słuchowiska Potop, podczas gali finałowej 25. Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie
Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka nagrodzonego słuchowiska "Potop", podczas gali finałowej 25. Festiwalu "Dwa Teatry" w SopocieFoto: Piotr Podlewski/PR

>>> Posłuchaj specjalnego wydania "Rozmów po zmroku" z Festiwalu "Dwa Teatry"

Za nami jubileuszowy, 25. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2026". Tuż po finałowej gali, podczas której ogłoszono nagrodzone tytuły oraz twórców, w zaimprowizowanym festiwalowym studiu radiowej Dwójki podsumowywaliśmy tegoroczne wydarzenie.

Jak opowiedzieć książkę w 40 minut? "Potop" wg Magdaleny Małeckiej-Wippich

Zaczęliśmy od słuchowiska "Potop" w reżyserii i adaptacji Magdaleny Małeckiej-Wippich. Tytuł ten wygrał w konkursie produkcji radiowych. Zgłoszony przez Teatr PR utwór powstał na podstawie powieści Salci Hałas, nominowanej w 2020 roku do Nagrody Nike. Akcja rozgrywa się w gdyńskim Pekinie – dzielnicy przeznaczonej do rewitalizacji, która w radiowej adaptacji staje się metaforą rozpadu, braków i pęknięć współczesnego świata.

Czytaj także:

- Spędzając z dziećmi wakacje w Ustce trafiłam w księgarni na książkę "Potop". Jest to opowieść o Gdyni, o morzu. No i teraz to słuchowisko w jakiś taki magiczny sposób wróciło do Sopotu, czyli na swoje miejsce, można powiedzieć. Bardzo to wzruszające. Jestem wdzięczna autorce, że zdecydowała się powierzyć mi zrobienie tej adaptacji, kompletnie mnie nie znając. Wiadomo, że to jest powieść, a słuchowisko siłą rzeczy oznacza króciutki czas antenowy. Jak opowiedzieć całą książkę w 40 minut? Tak że wielkie podziękowania raz jeszcze - podkreślała Magdalena Małecka-Wippich.

Grand Prix 25. Festiwalu "Dwa Teatry" i na tym nie koniec

Ona sama odebrała w poniedziałek (22.06) nagrodę również za reżyserię i muzykę. Jako altowiolistka razem ze swoim mężem, Marcinem Wippichem, współtworzy bowiem duet Konkubinat, który nagrał muzykę do słuchowiska "Potop". - Ta nazwa to taki nasz rodzinny żart - wyznała laureatka Festiwalu "Dwa Teatry".

To jeszcze nie koniec nagród dla "Potopu". Inne kategorie, w których triumfowali jego twórcy to: główna rola kobieca - Maria Maj, rola drugoplanowa - Anna Seniuk, tekst - Salcia Hałas i realizacja akustyczna - Paweł Szaliński.

Pozostałe nagrodzone słuchowiska

Jury konkursu radiowego w składzie: Zyta Rudzka, Olaf Lubaszenko, Łukasz Lewandowski, Witold Mrozek i Wojciech Blecharz doceniło również słuchowisko "O człowieku co wlazł do morza (i chyba nie wylezie)". Nagrody otrzymali: Jarosław Tumidajski za reżyserię, Andrzeja Brzoska za realizację akustyczną (Nagroda im. Janusza Hajduna) i Ewa Konstancja Bułhak za rolę kobiecą. Dwie nagrody przypadły z kolei twórcom słuchowiska "Na południe". Byli to Krzysztof Bizio za oryginalny scenariusz i Mariusz Bonaszewski za rolę męską.

Ponadto nagrody otrzymali:

  • Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura i Marcin Świetlicki za scenariusz adaptowany słuchowiska "Koziołek" (produkcja PR2),
  • MIUOSH za muzykę do słuchowiska "Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka,
  • Henryk Gołębiewski za drugoplanową rolę męską w słuchowisku "Wilk. Już za późno na wszystko" Marka Hłaski w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.

Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego, przyznawaną za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, a zarazem zakorzenioną w pamięci, historii i problemach współczesności, wyróżniono słuchowisko "Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" Karoliny Norkiewicz, Mateusza Lewandowskiego i Michała Sufina w reżyserii Michała Sufina.

Honorową Nagrodę dla Producenta Słuchowiska za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej otrzymało Polskie Radio Katowice.

Nagrodę Publiczności zdobyło słuchowisko "Himalaje" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego w reżyserii Roberta Talarczyka.

Podczas Festiwalu "Dwa Teatry" wręczono również Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, które otrzymali Danuta Stenka i Andrzej Seweryn. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Nagroda przyznawana jest od 20026 roku.

Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2026 Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2026

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 22.06.2026

Godz. emisji: 22.00

pg/materiały pras./am


Czytaj także

Gwiazdy, premiery i słuchowiska. Dwójka na 25. Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2026 17:00
Festiwal "Dwa Teatry" po kilku latach przerwy na stałe powrócił tam, gdzie się narodził – do Sopotu. I właśnie z tego wydarzenia nadaliśmy dla Państwa sobotnią audycję "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Potop" Magdaleny Małeckiej-Wippich z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2026 21:00
Słuchowisko "Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich zdobyło Grand Prix XXV Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2026" dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Nagrodami Specjalnymi uhonorowano natomiast Laco Adamika i Witolda Giersza. Wśród laureatów znalazły się również realizacje Programu 2 Polskiego Radia – Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura i Marcin Świetlicki otrzymali nagrodę za scenariusz adaptowany słuchowiska "Koziołek".
rozwiń zwiń