Polskie Radio

Zmarł Jacek Rzehak, autor przebojów grupy TSA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 12:54
Po długiej chorobie zmarł Jacek Rzehak, były menedżer i autor tekstów utworów grupy TSA. W ostatnich latach był producentem filmów Wojciecha Smarzowskiego.
Jacek Rzehak zmarł po długiej chorobie
Jacek Rzehak zmarł po długiej chorobieFoto: PAP / Stanisław Rozpędzik

"Idąc cmentarną aleją, szukam Ciebie mój przyjacielu, odszedłeś, bo byłeś słaby jak suchy liść" – te słynne dwa wersy rozpoczynające utwór "51" zespołu TSA są dziełem Jacka Rzehaka. Napisał on również teksty wielu innych piosenek z wczesnego repertuaru słynnej grupy, m.in. "Alien", "Manekin Disco" oraz "Chodzą ludzie". W latach 80. pełnił funkcję menedżera TSA. O śmierci byłego współpracownika poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych wokalista Marek Piekarczyk.  

Rzehak pisał teksty także dla innych artystów, spod jego pióra wyszła piosenka "Bez sensu i nonsensu" wykonywana przez zespół Skaldowie.

Ze sceny muzycznej do kabaretu i filmu

Po rozstaniu z branżą muzyczną Rzehak współpracował z wrocławskim Kabaretem Elita. W 2000 roku był producentem serialu "Chłop i baba", według pomysłu Stanisława Szelca, w którym wystąpili także pozostali członkowie Elity: Leszek Niedzielski i Jerzy Skoczylas.

W ostatnich dekadach Rzehak zaangażował się mocno w produkcję filmową. To właśnie on doprowadził do zekranizowania powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" przez Wojciecha Smarzowskiego. Z tym reżyserem współpracował również przy kręceniu filmu "Kler", był też producentem "Konwoju" w reżyserii Macieja Żaka. Zdobywał nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (m.in. Srebrne Lwy za "Pod Mocnym Aniołem").

kc

Czytaj także

Nie żyje Andrzej Nowak, założyciel TSA

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:00
Artysta zmarł w wieku 62 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Namysłowski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 21:00
W wieku 82 lat zmarł Zbigniew Namysłowski – saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer. W ciągu swojej ponad 65-letniej kariery współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Januszem Muniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem. 
rozwiń zwiń