Zbigniew Namysłowski: zaczęło się od saksofonu Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:02
- Jechaliśmy pociągiem z zespołem Hot Club Melomani, który miał w zwyczaju grać w dwóch różnych stylach. Jeden skład był tradycyjny, drugi – nowoczesny. W tym nowoczesnym grał m.in. Krzysztof Komeda. Wtedy był taki zwyczaj, że pianiści podgrywali sobie na różnych dodatkowych instrumentach. U Krzysztofa był to saksofon altowy - mówił legendarny muzyk, który już w najbliższy piątek (19.03) wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zbigniew Namysłowski
Zbigniew NamysłowskiFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Posłuchaj
26:10 Dwójka OWZK 17.03.2021.mp3 Zbigniew Namysłowski o różnych etapach swojej kariery, składach, w których grał i koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
Zbigniew Namysłowski 1200.JPG
Zbigniew Namysłowski Quintet w Jazz.PL. Koncert w piątek

Już od przeszło sześciu dekad Zbigniew Namysłowski jest czołowym przedstawicielem polskiej sceny muzycznej. Legendarny kompozytor, bandlider i improwizator. Saksofonista dysponujący niepodrabialnym brzmieniem i jedynym w swoim rodzaju frazowaniem. Twórca prekursorskich kompozycji i autor przełomowych nagrań. Człowiek, w którego żyłach płynie jazz. 

Jego pierwszym instrumentem była wiolonczela. Później przyszła pora na puzon, aż w połowie lat 60. wsiadł do pociągu jako członek zespołu Hot Club Melomani, w skład którego wchodził również Krzysztof Komeda. - I tak sobie jechaliśmy. Zobaczyłem u Krzysztofa saksofon altowy, poprosiłem, żeby mi pożyczył i poszedłem do wolnego przedziału. Zacząłem sobie ćwiczyć i stąd wzięła się moja późniejsza gra na alcie - wspominał Zbigniew Namysłowski.

Stęsknieni grania

Przyczynkiem do antenowego spotkania z ikoną polskiego jazzu był nadchodzący koncert jego kwintetu w ramach cyklu "Jazz.PL". Zbigniew Namysłowski wystąpi przed słuchaczami Dwójki w towarzystwie Sławka Jaskułkego (fortepian), Jacka Namysłowskiego (puzon), Andrzeja Święsa (kontrabas) oraz Patryka Dobosza (perkusja).

- Będzie to nasz pierwszy koncert w tym roku, a trzeci odkąd wybuchła pandemia. Zaprezentujemy przegląd moich wcześniejszych utworów, w tym jeden z najstarszych - "Kujaviak Goes Funky". Pojawi się też coś z ostatniej płyty "Polish Jazz - Yes!" - zdradził gość audycji.

Zobacz zapowiedź koncertu:

Transmisja koncertu odbędzie się w piątek (19.03) na antenie, stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Zbigniew Namysłowski (kompozytor, saksofonista, jazzman)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Zbigniew Namysłowski: zmuszają mnie do grania staroci!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 10:30
–  Nie wracam do dawnych utworów, chyba że jestem zmuszony do tego, jak w przypadku "Kujaviak goes funky" – mówił jazzman, który zapraszał w Dwójce na Silesian Jazz Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Namysłowski: zaczynałem od wiolonczeli

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 18:11
- To był mój szkolny instrument. Byłem jeszcze uczniem liceum muzycznego, kiedy zagrałem w 1957 roku na drugim festiwalu jazzowym w Sopocie. To było trochę nielegalne granie, bo szkoła niechętnie patrzyła na uczniów grających jazz – mówił w Dwójce wybitny saksofonista.
rozwiń zwiń