Polskie Radio

Eurowizja 2022: kto wygra? Najwięksi rywale Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 18:00
Krystian Ochman według internautów i dziennikarzy muzycznych zaśpiewa nie tylko w czwartek - w drugim półfinale Eurowizji, ale także podczas sobotniego, finałowego występu. Typowany jest w pierwszej dziesiątce zawodników i choć notowania cały czas się zmieniają, Ochman cały czas jest w TOP 10. 
Krystian Ochman i tancerki polskiej prezentacji River podczas Eurowizji 2022
Krystian Ochman i tancerki polskiej prezentacji "River" podczas Eurowizji 2022Foto: Alessandro Di Marco / PAP/EPA
  • Pierwszy półfinał Eurowizji 2022 odbędzie się we wtorek 10 maja, drugi w czwartek - 12 maja. W losowaniu Ochman trafił do czwartkowej rywalizacji. 
  • Konkurs odbywa się w tym roku w hali PalaOlimpico w Turynie, a koncerty organizuje Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Rai, po tym jak ubiegłorocznym zwycięzcą została włoska grupa Måneskin. 
  • Hasło tegorocznego konkursu to: The Sound of Beauty. Koncerty poprowadzą: Alessandro Cattelan, Laura Pausini oraz brytyjski wokalista i kompozytor libańskiego pochodzenia - Mika. 
  • W sobotnim koncercie finałowym wystąpią przedstawiciele 25 krajów, w tym 20 uczestników półfinałów (po dziesięciu z każdego z dwóch półfinałów) oraz przedstawiciele krajów tzw. wielkiej piątki - Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. 


W Turynie od kilku dni odbywają się próby wszystkich uczestników Eurowizji. Po tych następują korekty układów choreograficznych, ruchów kamer czy wykorzystania efektów specjalnych. Po prezentacji różnych ekspresji i zastosowanych zmianach zmieniają się także typowania dziennikarzy i fanów konkursu, którzy dzielą się swoimi ocenami na bieżąco na stronach poświęconych Eurowizji, w social mediach i w serwisie YouTube. 

Czy Krystian Ochman wygra Eurowizję 2022? Kurs na zwycięstwo 

Większość relacji zawiera sporo pozytywnych ocen dla Ukrainy, Włoch i Szwecji. Po pierwszych próbach Krystian Ochman był oceniony - w uśrednionej klasyfikacji - na siódmym miejscu, ale wciąż wiele prób przed polską ekipą. Przed półfinałem i finałem Polska pojawi się na włoskiej scenie jeszcze kilkukrotnie. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Telewizji Polskiej - Bądźmy Razem. TVP 


Typowania odbywają się nie tylko w kanałach muzycznych, ale także u bukmacherów. W Polsce można obstawiać zwycięzcę w siedmiu zakładach. W uśrednionych wynikach Polska jest tam... piąta. Wśród polskich typowań pierwsza jest Ukraina, drugie Włochy, a trzecia - Szwecja. Tuż za podium - Wielka Brytania, a poniżej Polski: Hiszpania, Grecja, Norwegia, Holandia i Australia. Ale kurs ciągle się zmienia... 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Telewizji Polskiej - Bądźmy Razem. TVP 

Czytaj też:


Przyjrzyjmy się zatem krajom, które najczęściej pojawiają się w różnych rankingach. 

Ukraina, Włochy, Szwecja? Kto wygra Eurowizję 2022?  

Propozycja ukraińska typowana jest do zwycięstwa najczęściej, choć nie zawsze, i naturalnie - nie tylko ze względów muzycznych. Piosenka "Stefania" to propozycja grupy Kalush z Kijowa, założonej przez rapera Ołeha Psiuka, multiinstrumentalistę Ihora Didenczuka oraz DJ-a MC Kilimmena w 2019 roku. W 2021 roku poszerzona o projekt Kalush Orchestra. Grupa wydała dotąd blisko 30 własnych utworów, a utwór "Stefania" w oficjalnym kanale Eurowizji w serwisie YouTube.com ma blisko 5 milionów odsłon:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Powracający po czterech latach Mahmood z Włoch w duecie z Blanco często pojawiają się w zestawieniach tegorocznych murowanych zwycięzców. Mahmood, czyli Alessandro Mahmoud w 2019 roku zajął drugie miejsce w finale Eurowizji. Jego matka pochodzi z Sardynii, a ojciec z Egiptu. I właśnie w poprzedniej eurowizyjnej propozycji opowiadał m.in. o trudnych relacjach z ojcem. Tworzoną przez siebie muzykę określa jako moroccan pop, wydał dotąd dwie solowe płyty. Z kolei Blanco - czyli Riccardo Fabbriconi - pochodzi z północnych Włoch. Tworzy dopiero od dwóch lat, ale nagrał już kilkanaście singli i wydał jedną płytę. Teledysk do ich wspólnego utworu na kanale Festiwalu San Remo w serwisie YouTube.com obejrzano ponad 55 milionów razy!    

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Szwecję będzie tym roku reprezentować Cornelia Jakobs, właściwie: Anna Cornelia Jakobsdotter Samuelsson. Wokalistka pochodzi z muzycznej rodziny, jej babcia była kompozytorką, a ojciec wokalistą szwedzkiej grupy The Poodles. Sama zaczęła występować jako nastolatka, by w wieku 16 lat wystąpić w szwedzkim "Idolu". Tam jednak spotkała się z ostrą krytyką jurorów i przez kolejne dziesięć lat nie odważyła się zagrać na gitarze. W 2010 roku została członkinią dziewczęcego duetu Love Generation, który dwukrotnie brał udział w Melodifestivalen 2011 i Melodifestivalen 2012, które są szwedzkimi eliminacjami do Eurowizji. W obydwu nie została dobrze oceniona. To jednak nie przeszkodziło w staraniach o występ w konkursie. W 2020 roku wykonała utwór własnej kompozycji "Weight of the World", który znalazł się w ścieżce dźwiękowej serialu "Nordic - Miasto niedźwiedzia". W 2021 roku współtworzyła utwór "Best of Me", z którym Efraim Leo uczestniczył w programie Melodifestivalen 2021. Rok później wzięła udział w Melodifestivalen 2022 z utworem "Hold Me Closer", z którym wystąpiła i zakwalifikowała się bezpośrednio do finału konkursu. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest  


Ale nie bez szans jest Krystian Ochman! Syn Macieja Ochmana, klawiszowca zespołu "Róże Europy" i wnuk Wiesława Ochmana, światowej sławy tenora, oraz zwycięzca jedenastej edycji programu telewizyjnego "The Voice of Poland" wciąż nie schodzi z ust fanów Eurowizji na całym świecie. Brytyjska trenerka głosu Georgina Hill-Brown, która w serwisie YouTube.com prowadzi kanał Honest Vocal Coach już drugi raz poświęciła miejsce piosence "River" Krystiana Ochmana. I znów... po prostu rozpływała się między dźwiękami: 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Honest Vocal Coach

Czytaj też: 

Krystian Ochman wystąpi najpierw podczas drugiego półfinału, w czwartek 12 maja. Zaśpiewa jako czternasty w kolejności, na 18 krajów. Transmisję będzie można śledzić w Telewizji Polskiej oraz na stronach Polskiego Radia. 

oprac. rk

Czytaj także

Eurowizja na ludowo? Folk i muzyka świata pod strzechy Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 15:45
Na 23 dotychczasowe eurowizyjne występy Polski - aż pięć to piosenki z gatunku folk. Wśród dziesięciu tegorocznych, polskich propozycji - też przedstawiano utwory z ludowym brzemieniem. Ale także inne kraje stawiają na folkowe dźwięki. Zapraszamy na przegląd dotychczasowych, słowiańskich propozycji z Polski i wybranych, ludowych propozycji z innych krajów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja. Jaki jest przepis na sukces? O twórcach eurowizyjnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 07:00
Każdy eurowizyjny finał jest nie do przewidzenia. W jednym roku wygrywają ballady, w innym - popowe piosenki, a jeszcze w kolejnym - rockowe brzmienia. Reprezentanci poszczególnych krajów stawiają także na folk, a kilka razy pojawiło się nawet mocne metalowe granie. Poniżej zdradzamy, kto stoi za produkcją eurowizyjnych utworów oraz jakie regulaminowe zapisy rządzą eurowizyjnymi piosenkami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Ochman w Programie 1 PR. "Jestem w pełni skupiony na Eurowizji"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:00
Wielkimi krokami zbliża się Konkurs Piosenki Eurowizji 2022. 12 maja, w drugim półfinale, udział weźmie polski reprezentant Krystian Ochman. Zaprezentuje on utwór "River". Przed wylotem do Włoch artysta wziął udział w specjalnej konferencji prasowej.
rozwiń zwiń