Polskie Radio
Section05
Eurowizja

Maciej Musiałowski i "Znak". "To utwór o emocjach i o utracie" [WIDEO]

Maciej Musiałowski od dziecka marzył o występie w konkursie Eurowizji. Decyzję u udziale w eliminacjach do Malmö podjął spontanicznie i wysłał swój utwór na chwilę przed zamknięciem zgłoszeń. Piosenka "Znak" ma swoją premierę w czwartek 22 lutego, a nam chwilę wcześniej udało się zaprosić artystę na wywiad. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Maciej Musiałowski aktor Eurowizja piosenka nagrania

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna polską reprezentantką w konkursie [ZOBACZ WIDEO]

Luna czyli Olga Wielgomas jest reprezentantką polskiej sceny alternatywnej, dobrze znaną w mediach społecznościowych. Występowała od najmłodszych lat; uczęszczała m.in. do Ogniska Machulskich, a doświadczenie posiada nawet z występów na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w w akcji "Spotify Equal", po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja Luna muzyka elektroniczna MUZYKA konkurs

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna polską reprezentantką w konkursie [ZOBACZ WIDEO]

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna, czyli Olga Wielgomas, jest reprezentantką polskiej sceny alternatywnej, dobrze znaną w mediach społecznościowych. Występowała od najmłodszych lat; uczęszczała m.in. do Ogniska Machulskich, a doświadczenie zdobywała także podczas występów w teatrach muzycznych oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w akcji "Spotify Equal", po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. Teraz czas na Eurowizję 2024! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Luna muzyka elektroniczna MUZYKA konkurs

Budka Suflera świętuje 50-lecie. Dlaczego w członków zespołu rzucano monetami?

Budka Suflera to polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Grupa wylansowała takie przeboje jak: "Takie Tango", "Sen o dolinie", "Bal wszystkich świętych" czy "Za ostatni grosz". Ten ostatni utwór stał się dla publiczności okazją do ... obrzucania członków zespołu monetami. 
Zobacz więcej na temat:  Budka Suflera Zbigniew Krajewski Mietek Jurecki muzyka polska MUZYKA Za ostatni grosz Krystyna Prońko Eurowizja

Eurowizja 2024 - kto wygra? Pierwsi rywale Polski [ZOBACZ WIDEO]

Brytyjski wokalista Years & Years, duet Ukrainek łączących elektronikę z ludowymi dźwiękami i rapem, a może jeden z mocnych faworytów, trwających jeszcze włoskich preselekcji? Kto wygra Eurowizję 2024? Poniżej pierwsi ogłoszeni faworyci, którzy wystartują w majowym konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU ABBA Eurowizja Justyna Steczkowska Daria Marx Daria Marcinkowska Nita Luna Izabela Zabielska Krystian Embradora Szwecja MUZYKA konkurs piosenka Włochy Ukraina Francja Hiszpania Irlandia Wielka Brytania

Piotr Odoszewski - ambitny i autentyczny debiutant na polskiej scenie muzycznej

- Staram się po prostu maksymalizować swoje cechy charakteru, który wydają mi się wyjątkowe i ciekawe. Ludzie są bardzo wyczuleni na kłamstwo, więc staram się być autentyczny w tym wszystkim - przyznaje w "Muzycznej Jedynce" Piotr Odoszewski. Artysta działa na scenie od niedawna, jednak zdobył już uznanie słuchaczy. Z kolei jego najnowsza piosenka ma szansę reprezentować Polskę na tegorocznej Eurowizji.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Eurowizja muzyka rozrywkowa Piotr Odoszewski

Eurowizja 2024. Steczkowska, Górniak, Urbańska, Maciejczak. Kto z Polski na Eurowizję? [WIDEO]

Kilkudziesięciu wykonawców walczy o reprezentowanie Polski w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wśród zgłoszeń są znane - również z eurowizyjnej rywalizacji - Edyta Górniak i Justyna Steczkowska czy z preselekcji - Natasza Urbańska. Nie brakuje także zgłoszeń młodych wokalistów, jak choćby Marcina Maciejczaka, zwycięzcy jednej z edycji programu TVP "The Voice Kids". Na liście znaleźliśmy również nazwisko Anny Jurksztowicz czy Pana Savyana, znanego z muzycznego wiralu "W kolorku amaretto". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja konkurs Natasza Urbańska Edyta Górniak Anna Jurksztowicz Jacek Cygan Marcin Nierubiec Dominik Dudek Justyna Steczkowska Pan Savyan Marcin Maciejczak Izabela Zabielska Michał Gabor MUZYKA TYLKO U NAS

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Finał tuż-tuż

Rozpoczęliśmy wielkie odliczanie do finału 21. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Eurowizji Junior). W najbliższą niedzielę 26 listopada na scenie Eurowizji Junior zobaczymy 13-letnią Maję Krzyżewską. Polskie Radio Dzieciom spotkało się z finalistką aby porozmawiać o ostatnich przygotowaniach do wielkiego finału. Zapraszamy do słuchania Serwisu Eurowizja Junior na antenie PRD oraz śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Eurowizja radio dla dzieci Maja Krzyżewska

Eurowizja 2023. Blanka na miejscu dziewiętnastym, tylko u widzów - na ósmym! [ZOBACZ WIDEO]

Dopracowanie układów tancerzy i prowadzenia linii wokalnej. Na tym w ostatnich dniach skupiła się polska delegacja w Liverpoolu. Wcześniej postawiono na stały kontakt wokalistki z prowadzącą kamerą i - poza partiami z tancerzami - również na indywidualny układ choreograficzny Blanki. To nie wystarczyło do zwycięstwa. Polski występ uplasowano na 19 miejscu (na 26 państw). Od jurorów otrzymaliśmy 12 punktów, od publiczności - 81. Gdyby brać pod uwagę tylko zdanie widzów - Blanka byłaby na ósmym miejscu. Eurowizję 2023 wygrała Szwecja (Loreen), za nią była Finlandia, a trzeci - Izrael. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA EBU Blanka Stajkow TVP Polskie Radio Liverpool koncert

Eurowizja 2023. Szwecja wygrywa. Loreen ponownie najlepsza [SPRAWDŹ WYNIKI]

Szwecja z wynikiem 583 punktów (340 od jurorów i 243 od publiczności) wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji. Za nią (z wynikiem mniejszym o 57 punktów) była Finlandia. Trzeci Izrael, czwarte Włochy i na miejscu piątym Norwegia. Polska zakończyła rywalizację na 19 miejscu. Blanka otrzymała od jurorów 12 punktów i 81 od publiczności. Sprawdź, jak rozłożyły się głosy jurorów i jak głosowała publiczność! Szczegółowe wyniki Eurowizji 2023 poniżej.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Eurowizja Blanka Stajkow konkurs Liverpool EBU TVP Polskie Radio koncert

Polska w finale Eurowizji 2023. Tak zdecydowali widzowie drugiego półfinału [SPRAWDŹ WYNIKI]

W drugim półfinale 67. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiło w sumie 16 reprezentacji i tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Odpadli reprezentanci krajów z długą eurowizyjną historią, jak Dania czy Grecja. Nie udało się także Gruzji, Islandii, Rumunii i San Marino. Polska ponownie pokaże się w finale obok Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy i Słowenii. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow

Eurowizja 2023. Polska w finale! Blanka walczy dalej! [ZOBACZ WIDEO]

Z drugiego półfinału do wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji awansowało 10 państw, a sześć zakończyło rywalizację. W sobotnim finale zobaczymy reprezentacje: Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy, Polski i Słowenii. Odpadły Dania, Grecja, Gruzja, Islandia, Rumunia i San Marino. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA koncert W POLSKIM RADIU EBU TVP Polskie Radio Liverpool Blanka Stajkow