Polskie Radio

Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys z nominacją profesorską

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:03
Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne ponad 50 nauczycielom akademickim oraz pracownikom naukowym i związanym ze sztuką. Wśród osób, które odebrały nominacje profesorskie, jest dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys.
Andrzej Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego Radia Chopin
Andrzej Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego Radia ChopinFoto: Przemysław Keler/KPRP

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Marcin Gmys zaznaczył, że otrzymanie nominacji profesorskiej jest dla niego podsumowaniem drogi zawodowej.

- To na pewno jest ogromna satysfakcja, że po 25, czy nawet trochę więcej, latach zawodowego życia, od ukończenia studiów, że dochodzi się do tego punktu ostatecznego, ale ostatecznego, tylko jeżeli chodzi o wspinanie się po szczebelkach kariery naukowej - powiedział Marcin Gmys.

- Teraz następuje taki moment, że już nie trzeba żyć w stresie, czy się obroni doktorat, habilitację, czy uzyska się tytuł profesora - dodał szef Polskiego Radia Chopin.

Autor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych

Marcin Gmys powiedział, że nadal będzie angażował się w pracę dla słuchaczy i na uczelni. - Od ponad pięciu lat jestem związany z Polskim Radiem i dalej będę starał się harmonijnie łączyć obowiązki Polskiego Radia Chopin, i w ogóle Polskiego Radia, z obowiązkami wykładowcy uniwersyteckiego - powiedział dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Zarówno na uniwersytecie, jak i w Polskim Radiu pracuję z młodymi ludźmi, więc mam nadzieję, że w dalszym ciągu uda mi się harmonijnie łączyć obie te swoje działalności - dodał.

Marcin Gmys jest muzykologiem, publicystą muzycznym, wicedyrektorem Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i dyrektorem Polskiego Radia Chopin. To autor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych. Jako badacz interesuje się historią i teorią opery XX-wiecznej, historią muzyki polskiej przełomu XIX i XX wieku oraz muzyki najnowszej, a także związkami muzyki z innymi sztukami.

- Gratuluję z całego serca tego osiągnięcia. Gratuluję państwu profesorom, bo to jest wielki moment w życiu każdego naukowca - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczania nominacji. Dodał, że jest to podsumowanie, ale absolutnie nie jest to zakończenie.

- To jest wyzwanie do następnego etapu pracy badawczej, następnych osiągnięć, do następnych działań naukowych, dydaktycznych i innych - podkreślił. 

Polski Nobel

Prezydent powiedział też o swoich marzeniach względem profesorów.

- Chciałbym, żeby ktoś przyniósł do Pałacu Prezydenckiego Nobla, zdobytego za pracę naukową prowadzoną w Polsce, w naszej uczelni, w naszym ośrodku badawczym. Ogromnie mi na tym zależy - zaznaczył.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że na pewno pod względem intelektualnym nas na to stać - zaakcentował. Dodał, że "nasi ludzie uprawiają naukę na całym świecie". 

Wolność nauki

Wyraził nadzieję, że badania naukowe będą finansowane w coraz większym stopniu. Mówił o odwadze w przełamywaniu blokad, które się pojawiają, kiedy dąży się do wielkiego odkrycia.

Posłuchaj
00:25 11746169_2.mp3 Prezydent A. Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego Radia Chopin M. Gmysowi (IAR)

Zaapelował też o to, żeby profesorowie zachęcali swoich podopiecznych do wychodzenia poza schematy.

- Pomagajcie im w tym, żeby umieli to przełamać, żeby czuli tę wolność, prawdziwą wolność nauki, że wolno właśnie myśleć w sposób swobodny. Zawsze się śmieję, że gdyby Kopernik czuł się spętany, może do dzisiaj byśmy myśleli, że Ziemia jest od dołu podparta piekłem, a od góry przykryta niebem i płaska - powiedział Andrzej Duda. 

Czytaj także: 

dn

Czytaj także

Prezydent wręczył nominacje profesorskie. "Wyzwanie do następnego etapu pracy badawczej"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:38
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne ponad 50 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. - Chciałbym, żeby ktoś przyniósł do Pałacu Prezydenckiego Nobla, zdobytego za pracę naukową prowadzoną w Polsce - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń