Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

Ponad 1,4 mld złotych dla uczelni wyższych. Przemysław Czarnek podsumował wydatki swojego resortu

Miliard złotych na podwyżki dla pracowników szkół wyższych i 440 milionów na inwestycje dla uczelni publicznych - tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował wydatki resortu na rozwój nauki. Przemysław Czarnek złożył też życzenia naukowcom z okazji Dnia Nauki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe

Wiceszef MEN o zmianie punktacji za publikacje: żadne czasopismo nie straciło punktów

- W przyszłym roku w styczniu będzie przeprowadzana ewaluacja, będzie dotyczyła z perspektywy ministerstwa, czy polskiego porządku prawnego, nie pojedynczych pracowników, ale poszczególnych uczelni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka edukacja NAUKA szkolnictwo wyższe społeczeństwo Grzegorz Jankowski

"Katotalibowie", "katolska propaganda". Wulgarny wpis profesora UW i ostre reakcje internautów

"Minister Przemysław Czarnek powinien odebrać tym ideologom pieniądze, a także uczelnie" - napisał na Twitterze działacz Ruchu Narodowego Konrad Smuniewski. Skomentował w ten sposób wpis w mediach społecznościowych, w którym mowa o "jeb***ch katotalibach" i którego autorem jest - jak wskazuje Smuniewski - profesor UW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski aborcja Kościół katolicki chrześcijaństwo katolicyzm społeczeństwo szkolnictwo wyższe

Stowarzyszenie Legia Akademicka. Tradycjami sięga do 1918 roku

Stowarzyszenie Legia Akademicka to stowarzyszenie proobronne działające głównie na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. Organizacja zrzesza uczniów klas mundurowych, żołnierzy czynnych i rezerwowych, studentów, a także inne osoby zainteresowane tego rodzaju aktywnością. O historii i funkcjonowaniu organizacji mówili w Polskim Radiu 24 ppor. Konrad Dziekanowski i kpr. Krzysztof Sieńko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie wojsko armia szkolnictwo wyższe

Minister zdrowia: na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika doszło do naruszenia zasad szczepień

- Doszło do naruszenia zasad szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Rektor wpisał osoby nieuprawnione na listę szczepień dla grupy zero - odniósł się w środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski do faktu zaszczepienia posła i pracownika naukowego UMK Zbigniewa Girzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski szczepienia szczepionka Zbigniew Girzyński szkolnictwo wyższe Toruń

"Pomysł na zagospodarowanie potencjału studentów". Ppor. Damian Duda o Legii Akademickiej

- Legia Akademicka jest pomysłem nie nowym, ale pomysłem bardzo sprawdzonym. Chodzi o zagospodarowanie potencjału studentów. Studenci, kształcąc się na swoich kierunkach, to bardzo często menadżerowie, specjaliści w bardzo wąskich działkach, których armia też potrzebuje - mówił w Polskim Radiu 24 ppor. Damian Duda, koordynator Legii Akademickiej na UMCS w Lublinie. Gościem PR24 była także studentka ASzWoj Iga Wilczyńska, uczestniczka programu Legia Akademicka.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie armia Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe Akademia Sztuki Wojennej

"Solidarni z Białorusią". NAWA pomaga białoruskim naukowcom i studentom

Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała dodatkowy kurs języka polskiego on-line dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia on-line  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dyplomacja NAUKA szkolnictwo wyższe język polski

Zmiany w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest decyzja prezydenta

Chrześcijańska Akademia Teologiczna stanie się uczelnią publiczną i dostawać będzie subwencję zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - zakłada nowelizacja przepisów o finansowaniu ChAT podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent szkolnictwo wyższe edukacja NAUKA teologia chrześcijaństwo katolicyzm

"Dobry krok, który zapewni rozwój nauki". Maria Koc o "Pakiecie wolności akademickiej"

- Warunkiem rozwoju nauki jest wolność akademicka, wolność nauczania, wolność słowa, wolność badań naukowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Maria Koc, komentując przygotowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "Pakiet wolności akademickiej". Gościem "Debaty Jedynki" była także poseł PO, były minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce Antoni Trzmiel POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe Krystyna Szumilas

W środę poznamy szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego". Czarnek: chcemy urzeczywistniać konstytucję

- Wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym, państwie prawa i państwie wolnym. My tę właśnie wolność chcemy urzeczywistniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Tadeusz Płużański Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

- Naszym zamiarem jest to, by uczelnie były miejscem debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych. (…) Chcemy wolności badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański szkolnictwo wyższe uczulenia studenci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

WYWIAD Przemysław Czarnek: "pakiet wolnościowy" będzie przedstawiony w grudniu

- "Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki, będzie przedstawiony w grudniu. W kolejnych miesiącach rozpoczną się prace nad reformą PAN - zapowiedział w rozmowie z PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Przemysław Czarnek edukacja szkolnictwo wyższe prawo Ministerstwo Edukacji i Nauki Polska Akademia Nauk reforma szkolnictwa

Miliard złotych na podwyżki dla pracowników uczelni. Resort przygotowuje rozporządzenie

- Pracownicy uczelni zatrudnieni w publicznych szkołach wyższych otrzymają sześcioprocentowe podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem od października br. - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na podwyżki resort nauki przeznaczy w tym i w kolejnym roku łącznie miliard złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek NAUKA szkolnictwo wyższe Ministerstwo Edukacji i Nauki

Inauguracja projektu "Polacy zmieniają świat". Czarnek: rodacy na całym świecie mają wybitny potencjał

Minister edukacji i nauki powiedział, że planuje "sięgać po wybitny potencjał naukowy naszych rodaków rozsianych po całym świecie". Przemysław Czarnek mówił o tym podczas wtorkowej konferencji inaugurującej projekt "Polacy zmieniają świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja NAUKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe innowacyjność innowacje społeczeństwo