Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

Rząd wspiera studentów i pracowników ukraińskich uczelni. Wiceszef MEiN o szczegółach pomocy

- Wsłuchujemy się we wszystkie uwagi, które płyną ze strony ukraińskiej. Będziemy podejmowali tylko takie działania, które znajdują aprobatę. Jako przedstawiciele ministerstwa mamy świadomość tego, że dotykamy bardzo delikatnej materii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szkolnictwo wyższe Ukraina polska pomoc

Kremlowska propaganda w szkołach. Rosyjskie dzieci będą się "uczyć" o wojnie na Ukrainie

Od 1 września rosyjskie dzieci zaczną się obowiązkowo uczyć o wojnie na Ukrainie. Jak wyjaśnił minister edukacji Federacji Rosyjskiej Siergiej Krawcow, ministerstwo pracuje nad wprowadzeniem do podstawy programowej elementów dotyczących wojny, bo "od momentu rozpoczęcia operacji specjalnej nasze dzieci zostały zbombardowane przez lawinę dezinformacji oraz fałszywych wiadomości o naszym kraju". Resort uzupełni też podręczniki historii o wydarzenia związane z rosyjską "operacją specjalną" w obronie Donbasu. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie propaganda dzieci szkolnictwo wyższe ŚWIAT

Rosyjska Konferencja Rektorów popiera wojnę. Prof. Grala: nie wszyscy naukowcy w Rosji się zgadzają

- Manifest wyprodukowany przez Konferencję Rektorów Federacji Rosyjskiej nazwałbym plugawym, ale to nie znaczy, że to jest jedyna reakcja i nie oznacza to, że wyczerpuje to katalog zachowań rosyjskich elit naukowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Hieronim Grala Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa szkolnictwo wyższe

TYLKO U NAS Prof. Wiesław Banyś: w sytuacji nadzwyczajnej uczelnie podejmą nadzwyczajne decyzje

- Kwestia limitów będzie przeorganizowana, tak by móc przyjąć studentów ukraińskich. Sytuacja jest dynamiczna i uczelnie będą podejmować takie decyzje w zależności od jej rozwoju, ale są przygotowane na podjęcie odpowiednich działań w tej kwestii – mówi portalowi polskieradio.24 pl. rzecznik prasowy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), prof. Wiesław Banyś.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe NAUKA uchodźcy Ministerstwo Edukacji i Nauki POLSKA społeczeństwo

Sztuka latania. Jak zostać pilotem wojskowym?

Wojskowe studia lotnicze wielu z nas kojarzą się z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. To tam kształci się między innymi kandydatów na zawodowych pilotów i zawodowych żołnierzy na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby się dostać do Akademii, i jak wygląda w niej nauka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar samolot szkolnictwo wyższe studia wojsko test edukacja lotnictwo Dęblin

Legenda prof. Józefa Mianowskiego. Lekarz, naukowiec, przedstawiciel polskiej inteligencji

Prof. Józef Mianowski swoim życiorysem mógłby obdzielić wiele innych osób. Był przecież pierwszym rektorem Warszawskiej Szkoły Głównej, jak również lekarzem, naukowcem i przedstawicielem polskiej inteligencji. - Zapisał się w pamięci nie tylko warszawiaków, ale też Królestwa Polskiego i całego zaboru rosyjskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Leszek Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mianowski Katarzyna Jankowska historia Polski szkolnictwo wyższe Katarzyna Jankowska – PODCAST

Ustawa o Narodowym Centrum Nauki. Czarnek: jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji

Jak poinformował Przemysław Czarnek, jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki. - Rząd powinien się nim zająć już w najbliższych tygodniach, żeby w połowie roku lub najdalej w przyszłym półroczu nowe przepisy ustawy o NCN zaczęły obowiązywać - przekazał szef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek społeczeństwo Narodowe Centrum Nauki Polska Akademia Nauk szkolnictwo wyższe