Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

Uczelnie otwierają się dla kandydatów. Rusza rekrutacja na nowy rok akademicki

Zarządzanie państwem na Uniwersytecie Rzeszowskim, archeometria na UAM czy gastronomia i catering dietetyczny na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - to tylko kilka z nowych kierunków studiów przygotowanych przez uczelnie wyższe na rok akademicki 2023/2024. Rekrutacja na studia właśnie ruszyła, a dyplom, jak wynika z badania Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego, daje konkretną przewagę na rynku pracy i w zarobkach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja NAUKA szkolnictwo wyższe

MON chce zwiększyć limit miejsc dla studentów Lotniczej Akademii Wojskowej. Zmiany już od przyszłego roku akademickiego

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zwiększyć limit miejsc na studiach w uczelniach wojskowych z 2040 do 2089. 49 miejsc przybędzie w Lotniczej Akademii Wojskowej. Projekt rozporządzenia MON w tej sprawie trafił we wtorek do uzgodnień.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej szkolnictwo wyższe żołnierze studenci edukacja MON POLSKA Mariusz Błaszczak Dęblin lotnictwo samoloty

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Minister Czarnek: studenci potrzebują nowoczesnych kampusów

- W całej Polsce są znakomici naukowcy. Studencki wszędzie potrzebują nowoczesnych kampusów, nie tylko w wielkich miastach - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Cognitarium Politechniki Koszalińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Koszalin szkolnictwo wyższe edukacja regiony zachodniopomorskie POLSKA polityka

Nie żyje prof. Andrzej Białkiewicz. Był rektorem Politechniki Krakowskiej

Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej - profesor doktor habilitowany inżynier architekt Andrzej Białkiewicz. Uczelnią kierował od września 2020 roku, a związany był z nią od prawie 50 lat. Miał 79 lat. Przed objęciem funkcji rektora przez dwie kadencje był prorektorem uczelni i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie szkolnictwo wyższe Kraków SZTUKA architektura odeszli 2023

TYLKO U NAS Dulkiewicz będzie uczyć studentów. Majewski: jeśli nie chce zajmować się miastem, powinna zrezygnować

Portal PolskieRadio24.pl ujawnił we wtorek, że prezydent Gdańska będzie w godzinach pracy magistratu prowadzić zajęcia z dyplomacji miast na Uniwersytecie Gdańskim. Aleksandra Dulkiewicz postanowiła ratować swój wizerunek wśród mieszkańców i przekazała 1500 zł na Gdański Program Stypendialny Mentor. Aleksandra Dulkiewicz nie rezygnuje jednak z prowadzenia wykładów. - Czas stanąć w prawdzie, zająć się sprawami miasta. Jeśli nie chce tego zrobić, pora zrezygnować z funkcji prezydenta - uważa radny z PiS, Przemysław Majewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk pomorskie NAUKA szkolnictwo wyższe Aleksandra Dulkiewicz

TYLKO U NAS Aleksandra Dulkiewicz będzie uczyć studentów. Zajmie się tym... w godzinach pracy magistratu

Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie prowadzić zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim. Studentom Wydziału Nauk Społecznych opowie o dyplomacji miast. Zajęcia będzie prowadzić w nadchodzącym semestrze... w godzinach pracy magistratu. Ma za to otrzymać honorarium. - Skoro woli prowadzić zajęcia ze studentami, pora, żeby ustąpiła z funkcji prezydenta miasta - uważa radny opozycji w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk pomorskie polityka szkolnictwo wyższe POLSKA regiony

Ponowne uruchomienie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gnieźnie. "Zachłysnęli się studenckim życiem"

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku daje możliwość powrotu na studia lub rozpoczęcia przygody z nauką na nowo starszym studentom. Nieco później niż zwyczajne uczelnie zainaugurował tenże Uniwersytet szesnasty już rok akademicki. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią studenci seniorzy z przyjemnością wkroczyli w mury Instytutu Kultury Europejskiej, gdzie odbywają się zajęcia.
Zobacz więcej na temat:  senior szkolnictwo wyższe

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił konkurs prac magisterskich. To druga edycja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) już po raz drugi ogłasza ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową na temat kultury i dziedzictwa wsi "Korzenie i skrzydła". Za pierwszym razem przyjmowano prace magisterskie i doktorskie, w tym roku zdecydowano, że do konkursu mogą stanąć wyłącznie prace magisterskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA wieś NAUKA rolnictwo szkolnictwo wyższe