Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

TYLKO U NAS Do CBA zgłaszają się pierwsze osoby z fałszywymi dyplomami

Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zgłosiły się pierwsze osoby posiadające nielegalne dyplomy Collegium Humanum. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie handlu dyplomami na tej prywatnej uczelni wyższej. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że do tej pory kilka osób odpowiedziało na apel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Centralne Biuro Antykorupcyjne CBA edukacja szkolnictwo wyższe korupcja polityka

NAWA z sukcesem realizuje misję promocji polskiej nauki. Ruszył Program POLONISTA

- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe Polonia

Po raz piąty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. W całym kraju odbywają się wykłady, spotkania i wystawy

Upamiętnia ono dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy, służy też zainspirowaniu młodych ludzi do pójścia w ślady wielkich badaczy. Jako datę wybrano 19 lutego - dzień urodzin w 1473 roku Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług dla astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawa szkolnictwo wyższe

Szefowie dyplomacji UE i Polski: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie widzi przeszkód, aby dodatkową amunicję dla Ukrainy kupować także poza rynkiem europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Andrzej Duda Afryka Wschodnia szkolnictwo wyższe Polonia historia Polski Sejm Szymon Hołownia

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkolnictwo wyższe studenci Poznań Katowice Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister nauki: podwyżki dla nauczycieli akademickich od marca

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział, że nauczyciele akademiccy otrzymają 30-procentowe podwyżki od marca, najpóźniej od kwietnia. Gość Programu Trzeciego Polskiego Radia dodał, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł, po podwyżce wynagrodzenie to wyniesie 9300 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Wieczorek edukacja szkolnictwo wyższe nauczyciel Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Akademiki niemal 90 polskich uczelni zostaną wyremontowane. Resort nauki przyznaje dotacje

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przekazaniu 150 mln złotych na remont akademików. Dofinansowanie trafi do niemal 90 uczelni. Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej kwestii remontu akademików.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe studia Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.
Zobacz więcej na temat:  badania nowoczesne technologie szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe studia

Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że zagadnienia dotyczące polityki społecznej, edukacji i zdrowia są kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Rząd RP emerytury stażowe dzieci społeczeństwo zdrowie edukacja szkoła szkolnictwo wyższe nauczyciel senior rodzina Maluch plus emerytura

Wręczenie medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Czarnek: chodzi o to, by szukać prawdy

Przemysław Czarnek nagrodził w środę zasłużonych dla szkolnictwa wyższego. - "Sapientia et Veritas", czyli mądrość i prawda. Bo w nauce chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miałaby być czymś, co nie prowadzi do prawdy, to nie będzie żadną nauką - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki NAUKA szkolnictwo wyższe

PR24 Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Robert Tekieli Piotr Nisztor Uniwersytet Warszawski edukacja szkolnictwo wyższe cenzura studenci historia PRL PRL

Cenzura w Rosji. "Na uniwersytetach wprowadzono zakaz dyskusji o problemach w kraju"

W połowie października rosyjskie ministerstwo edukacji i nauki poinstruowało uczelnie wyższe, aby podczas zajęć akademickich unikano tam otwartych dyskusji na temat wszelkich "negatywnych trendów politycznych, gospodarczych i społecznych" w Rosji - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Rosja szkolnictwo wyższe studenci Moskwa Władimir Putin reżim cenzura