Polskie Radio

Śpiew, gitara i skrzypce – słynni Janowie polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:15
24 czerwca w Polsce to najpopularniejszy dzień imienin Jana. Z tej okazji przygotowaliśmy krótką listę muzycznych bohaterów ochrzczonych tym imieniem – niektórzy są herosami z krwi i kości, a inni wytworami artystycznej wyobraźni.
Jan Borysewicz (wyjątkowo bez gitary)
Jan Borysewicz (wyjątkowo bez gitary)Foto: PAP / Wojciech Olkuśnik

O tym artyście można śmiało powiedzieć: Jan instytucja. 85-letni Jan Pietrzak, bo o nim mowa, od lat 60. związany był z warszawskim klubem studenckim "Hybrydy", a w 1967 roku założył słynny, działający do dziś "Kabaret pod Egidą". Jego sztandarowy utwór muzyczny "Żeby Polska była Polską" wygrał festiwal w Opolu w 1981 roku, a w następnych latach dodawał otuchy tym, którzy walczyli z komunistycznym reżimem. Pietrzak ma też w repertuarze przeboje o mniejszym ciężarze gatunkowym, np. skomponowaną przez siebie piosenkę "Czy te oczy mogą kłamać", z tekstem Agnieszki Osieckiej.

źródło: YouTube / MTJ Wytwórnia Muzyczna

"Na odcinku rozrywki" pracuje od ponad pół wieku Jan Wojdak, wokalista zespołu Wawele. Krakowska grupa wielokrotnie zmieniała skład, jeśli jednak mówimy o jej największych hitach, to możemy mieć pewność, że słychać w nich głos wokalisty rodem z Niepołomic. "Biały latawiec”, "Nie szkoda róż", "Zostań z nami melodio" – te utwory znają miliony Polaków, często pewnie nawet nie wiedząc, że śpiewa je człowiek o imieniu Jan.

źródło: YouTube / Wawele & Jan Wojdak

O ile Wojdak tylko przygrywa sobie na gitarze podczas śpiewania, o tyle prawdziwym wirtuozem tego instrumentu jest Jan Borysewicz, współzałożyciel i muzyczny mózg grupy Lady Pank. Choć czasem zdarza mu się przejąć obowiązki głównego wokalisty (np. w piosence "Wciąż bardziej obcy"), to jednak jego gitarowe zagrywki i solówki są tym, za co najbardziej kochają go rzesze fanów. Gdy uświadomimy sobie, że bez Borysewicza w kanonie polskiego rocka zabrakłoby "Mniej niż zero", "Sztuki latania", "Zawsze tam, gdzie ty" i kilkunastu innych przebojów, możemy powiedzieć tylko jedno: czapki z głów przed panem Janem!

źródło: YouTube / Agora Muzyka

Jan Serce nie potrafi śpiewać ani grać na żadnym instrumencie. Ba! Nawet nie istnieje w realnym świecie. Jednak postać wymyślona na potrzeby popularnego serialu z lat 80. zasługuje na to, by znaleźć się w tym gronie ze względu na muzyczny temat przewodni, skomponowany i wykonany przez Seweryna Krajewskiego. Utwór "Uciekaj, moje serce" (znów niezawodna Osiecka) zyskał popularność daleko wykraczającą poza ramy serialu i stał się po prostu przebojem polskiej muzyki. Nie zmienia to faktu, że fanom "Jana Serce" już po kilku taktach tej piosenki przed oczami staje zatroskana twarz tytułowego bohatera granego przez Kazimierza Kaczora.

źródło: YouTube / Fundacja im. Seweryna Krajewskiego

Jeśli bohater serialu Radosława Piwowarskiego miał dość trudne i skomplikowane życie osobiste, to co powiedzieć o postaci wymyślonej przez Henryka Sienkiewicza i ochrzczonej mianem Janko Muzykant? Ów biedny chłopiec nie miał nawet szans doświadczyć rozterek i trosk starego kawalera, bo zmarł jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Przyczyniły się do tego jego nadzwyczajny muzyczny talent i nieodparta chęć dotknięcia skrzypiec, które – ze względu na niskie pochodzenie dziecka – pozostawały poza jego zasięgiem. Nie wyrósł więc z niego wirtuoz na miarę Niccola Paganiniego czy Michała Urbaniaka, ale możemy spróbować mu to wynagrodzić, wspominając jego imię w dniu imienin Jana.

kc

Czytaj także

Od Ciechowskiego po Pietrzaka – piosenki z Polską w sercu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 09:00
Jak powszechnie wiadomo, zdecydowana większość piosenek opowiada o miłości. Zdarza się, że jest to miłość do ojczyzny, wyrażana na wiele sposobów, w zależności od tego, co gra w duszy artyście. W Narodowe Święto Niepodległości przypominamy kilka przebojów muzyki popularnej z Polską w roli głównej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech żyje bal", "Anna Maria" i inne hity. 75 lat Seweryna Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 11:57
Były muzyk Czerwonych Gitar stworzył całe mnóstwo utworów, które bawią i wzruszają kilka pokoleń Polaków. Z okazji 75. urodzin Seweryna Krajewskiego przypominamy kilka jego niezapomnianych kompozycji. 
rozwiń zwiń