Polskie Radio

"Niech żyje bal", "Anna Maria" i inne hity. 75 lat Seweryna Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 11:57
Były muzyk Czerwonych Gitar stworzył całe mnóstwo utworów, które bawią i wzruszają kilka pokoleń Polaków. Z okazji 75. urodzin Seweryna Krajewskiego przypominamy kilka jego niezapomnianych kompozycji. 
Seweryn Krajewski kończy dziś 75 lat
Seweryn Krajewski kończy dziś 75 latFoto: Forum / Dawid Lukasik

W czasach, gdy Czerwone Gitary nazywane były "polskimi Beatlesami", Krajewskiemu przypięto łatkę "polskiego McCartneya" ("Lennonem" był jego niepokorny kolega z zespołu Krzysztof Klenczon). Porównanie do słynnego Brytyjczyka okazało się uzasadnione – w czasach największej artystycznej płodności dzisiejszy jubilat seryjnie komponował przeboje, które robiły furorę na radiowych antenach, a dziś należą do kanonu polskiej piosenki.

Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 60. w jednym z najpopularniejszych polskich zespołów tamtych czasów, jakim były Czerwone Gitary. W 1968 roku spod palców Seweryna Krajewskiego wyszła tęskna ballada "Anna Maria" z tekstem Krzysztofa Dzikowskiego, opowiadającym o dziewczynie, która "smutną ma twarz" i "wciąż patrzy w dal". Nie wiadomo na pewno, czy tytułowa bohaterka istniała naprawdę, czy jest tylko wytworem literackiej fantazji.

Z tego samego roku pochodzi jeszcze jeden, tym razem weselszy hit Czerwonych Gitar, "Takie ładne oczy", za który zespół zgarnął jedną z nagród na festiwalu w Opolu. Twórcza wena nie opuściła Krajewskiego również w następnej dekadzie – w latach 70. skomponował on m.in. jeden z największych polskich szlagierów bożonarodzeniowych, "Dzień jeden w roku". Ta piosenka towarzyszy nam do dziś, podobnie jak idealnie współgrający z klimatem naszego kraju kawałek "Ciągle pada". Teksty obu utworów są dziełem wspomnianego wcześniej Krzysztofa Dzikowskiego.

Nie tylko Czerwone Gitary

Krajewski nie poprzestał na tworzeniu przebojów dla swojej macierzystej grupy. Wiele zawdzięcza mu choćby Maryla Rodowicz, która wyśpiewała jego "Remedium", znane też pod nieco dłuższym tytułem "Wsiąść do pociągu byle jakiego". Kompozytor dostarczył jej też muzykę do utworu "Niech żyje bal", bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko koncertowy repertuar Maryli, ale w ogóle historię polskiej piosenki.

Tekst ostatniego z wymienionych hitów napisała Agnieszka Osiecka, spod pióra której wyszła też "Kołysanka dla Okruszka", kolejny niezapomniany utwór Krajewskiego. Śpiewało ją wielu artystów: od Czerwonych Gitar, przez zespół Raz, Dwa, Trzy, po międzypokoleniowy duet Seweryn Krajewski & Andrzej Piaseczny. Współpraca obu panów nie ograniczyła się zresztą do tego jednego wykonania - Piasek ma w repertuarze choćby skomponowany przez starszego kolegę kawałek "Chodź, przytul, przebacz".

Melodie Krajewskiego są dobrze znane miłośnikom małego i dużego ekranu. To właśnie on stworzył i zaśpiewał piosenkę "Uciekaj moje serce", jednego z najpopularniejszych polskich seriali lat 80., "Jan Serce", z pamiętną rolą Kazimierza Kaczora. Jego dziełem jest też utwór "Baw mnie" rozbrzmiewający w filmie "Och Karol", z frywolnym tekstem Jacka Cygana, zaśpiewanym wspólnie przez Seweryna i Urszulę.

kc

Czytaj także

Joanna Dark: Krajewski to Mozart muzyki rozrywkowej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:14
- Trzon płyty "Krajewski na dziś" stanowią piosenki, które na mnie zrobiły największe wrażenie, które stały mi się bliskie, które mi się lekko śpiewa - powiedziała o swojej najnowszym wydawnictwie Joanna Dark.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seweryn Krajewski. Niewielu jest tak wybitnych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 05:35
Urodził się 3 stycznia 1947 roku i dzisiaj obchodzi 76. urodziny. Traf chciał, że zespół, z którym święcił swoje wielkie tryumfy – Czerwone Gitary – został założony też 3 stycznia, ale w 1965 roku, kiedy Seweryn Krajewski miał 18 lat. On dołączył do zespołu dopiero w grudniu.
rozwiń zwiń