Polskie Radio

Tauron Nowa Muzyka: Moderat – berlińscy magowie syntezatorów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 07:00
Dwie dekady temu połączyli swe kreatywne potencjały, by stworzyć jeden z najciekawszych zespołów na niemieckiej scenie muzyki elektronicznej i zarazem jej eksportową wizytówkę. O sile, jaką muzyka tercetu Moderat ma w wersji live, polscy fani będą mogli przekonać się już 23 lipca, podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka.
Moderat
ModeratFoto: Birgit Kaulfuss/Monkeytown Records/mat. prasowe

Jeden z nich jest łysy, drugi nosi krótkie włosy, a trzeci wyróżnia się bujną, kędzierzawą fryzurą. Jednak znakiem firmowym Gernota Bronserta, Sebastiana Szarego i Saschy Ringa nie jest ich owłosienie, lecz intrygujące dźwięki, które tworzą wspólnie od 2003 roku, kiedy to ukazała się ich pierwsza EP-ka "Auf Kosten der Gesundheit". Dwaj pierwsi panowie byli już wcześniej znani niemieckim fanom muzyki elektronicznej jako duet Modeselektor, natomiast trzeci tworzył pod pseudonimem Apparat.

Ich pierwszy pełnowymiarowy album pod szyldem Moderat ukazał się w 2009 roku i dał początek trylogii, której kolejne części miały premierę w 2013 i 2016 roku. Muzyka stworzona przez berlińczyków w studiu zyskała entuzjastyczny odbiór wśród fanów i recenzentów, którzy nazywali ją "ekstremalnie piękną i chwytliwą". Swoją klasę zespół potwierdził w trakcie widowiskowych występów, które przyniosły mu zaszczytny tytuł "Najlepszego koncertowego wykonawcy 2009 roku" według użytkowników brytyjskiego internetowego serwisu Resident Advisor, poświęconego muzyce elektronicznej.

Powrót z ładunkiem informacji

Gdy już wygodnie umościli się w sercach tysięcy fanów muzyki z pogranicza techno, house i ambient, w 2017 roku, po zakończeniu światowego tournée, niespodziewanie ogłosili zawieszenie działalności na czas nieokreślony. W tym przypadku oznaczało to nieco ponad cztery lata, jesienią ubiegłego roku ukazał się bowiem komunikat o planowanej nowej płycie i trasie koncertowej zespołu Moderat. Album ukazał się 13 maja pod tytułem "MORE D4TA".

Ten sprytny anagram, w którym zaszyfrowana jest jednocześnie nazwa grupy i pozycja, jaką longplay zajmuje w jej dyskografii, ma też drugie dno. Opowiadał o nim Sascha Ring w wywiadzie dla magazynu K-MAG. – W trakcie pandemii zaczęliśmy przyjmować mnóstwo informacji w sposób cyfrowy. Rozmawiamy przy pomocy ekranów, pierwsze spotkania odbywają się na Zoomie, a nie na żywo, korzystamy ze streamingów. To ma swoje dobre i złe strony. Ostatecznie jako ludzie i społeczeństwo odczuwamy potrzebę spotykania się z innymi. Doskonale zdaliśmy sobie z tego sprawę przez ostatnie dwa lata.

Artysta zwrócił też uwagę na długą drogę, jaką przeszedł internet od czasów, gdy był miejscem swobodnego publikowania treści przez jego użytkowników, po sieć kontrolowaną przez wielkie globalne koncerny. – O formie internetu decydują zaledwie trzy czy cztery firmy, a kolejne informacje, tytułowe "MORE D4TA", przetwarzane przez wspomniane firmy, niekoniecznie działają w naszym interesie.

źródło: YouTube / Monkeytown Records

O formie, w jakiej znajdują się obecnie muzycy zespołu Moderat, polscy fani będą mogli przekonać się już niebawem. Berlińskie trio jest bowiem jedną z gwiazd zbliżającego się festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Grupa zagra w sobotę 23 lipca, a jej koncert, podobnie jak reszta festiwalowych wydarzeń, objęty jest patronatem radiowej Trójki.

kc

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka 2020 – na żywo i w streamingu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:24
– Jest specyficznie, ale jesteśmy przygotowani. To będzie inna, ale bardzo ciekawa i udana edycja festiwalu – zapowiada Adam Godziek, szef 15. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Katowickie święto muzyki rozpoczyna się we czwartek 27 sierpnia i potrwa do niedzieli 30 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 15:03
Tauron Nowa Muzyka Katowice powraca! Po raz kolejny pod patronatem Trójki. Kolejna edycja kultowego festiwalu odbędzie się w dniach 21-24 lipca 2022, tradycyjnie w katowickiej Strefie Kultury. Tauron Nowa Muzyka to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także w Europie. Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 bilety już w sprzedaży! Na miejscu będzie radiowa Trójka reprezentowana przez Michała Margańskiego.
rozwiń zwiń