Polskie Radio
Section05
Tauron

PGE Paliwa sprowadzi 10 mln ton węgla do końca kwietnia 2023 r. W tym roku będzie to ok. 8 mln ton

Spółka PGE Paliwa do 30 kwietnia 2023 r. ma sprowadzić 10 mln ton zamówionego importowanego węgla - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Od września co miesiąc ma docierać do Polski 1,1 mln ton, import w 2022 r. wyniesie ok. 8 mln ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne węgiel PGE Tauron statek import energia elektryczna energetyka POLSKA społeczeństwo

Czy reaktory typu SMR pomogą Europie złamać dyktat Moskwy? Tak uważają analitycy firmy doradczej Kearney

Do roku 2029 planowane jest uruchomienie w Polsce dwóch jednostek typu Small Modular Reactors (SMR). Zaletami tej technologii są m.in. niższy koszt i krótszy czas budowy w porównaniu z dużymi, tradycyjnymi elektrowniami atomowymi - oceniła firma doradcza Kearney.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa atom energetyka inwestycji infrastrukturalne UE Tauron PKN Orlen KGHM Polska Miedź wojna na Ukrainie Unia Europejska

Energia z odzysku? "Lato z Radiem" w kopalni w Brzeszczach

Szkodliwe dla zdrowia pyły, ryzyko upadku, możliwość zranienia przez ruchome elementy, a także potencjalne zagrożenie wybuchem metanu - praca górnika do bezpiecznych z pewnością nie należy. Dlaczego metan jest tak bardzo niebezpieczny? I czy można go wykorzystać w słusznym celu? Patryk Bedliński odwiedził kopalnię węgla kamiennego w Brzeszczach, kilka kilometrów od Oświęcimia.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem węgiel małopolskie samochody elektryczne Patryk Bedliński Tauron

Blok 910 MW w Jaworznie czasowo odstawiony. Tauron podał datę wznowienia produkcji energii

Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia br. - poinformował Tauron w komunikacie. Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Tauron energia elektryczna produkcja węgiel

Opozycja chce skontrolować Elektrownię Jaworzno. Prezes Taurona: wpisujecie się w jakąś rosyjską propagandę

- Pozwólcie nam pracować i dokończyć pracę tego bloku - zwrócił się do posłów PO, podczas zorganizowanej przez nich konferencji prasowej, prezes Taurona Paweł Szczeszek. Zapewnił, że blok ma zapewniony węgiel i nie uległ awarii, a zarzuty posłów Marka Sowy i Wojciecha Saługi nazwał kłamstwami. - Panowie wpisujecie się w jakąś rosyjską propagandę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Jaworzno Tauron opozycja Platforma Obywatelska

Blok elektrowni w Jaworznie działa bez zakłóceń. Tauron: doniesienia Rafako przytaczane przez Onet są nieprawdziwe

"Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W naszej ocenie Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały - w tym zdjęcia - publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane" - poinformował w specjalnym oświadczeniu Tauron Polska Energia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Jaworzno energetyka energia elektryczna węgiel bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA

Dźwięki spod ziemi, rowery z historią i moderna. "Lato z Radiem" w Katowicach

Wtorkowe przedpołudnie w "Lecie z Radiem" było niezwykle aktywne. Reporterzy, Maciej Walecki i Roman Czejarek, odkrywali miejsca spoza pierwszych stron przewodników. Było technicznie, było kulturalnie, a coś dla siebie mogli znaleźć również miłośnicy aktywnego wypoczynku i historii. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Katowice Tauron film polski Maciej Walecki Roman Czejarek architektura rower komputery