Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych. Przypominamy laureatów w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 12:00
Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagród Mediów Publicznych. Zwycięzcą w kategorii Muzyka, którą przyznaje Polskie Radio, został dyrygent Łukasz Borowicz. W 2022 roku wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się również Marcin Pospieszalski i Renata Przemyk. Sprawdź, kto był laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka w latach ubiegłych.
Laureaci Nagrody Mediów Publicznych kategoria Muzyka: Jan Ptaszyn Wróblewski (2019), Piotr Beczała (2020) Józef Skrzek (2021)
Laureaci Nagrody Mediów Publicznych kategoria Muzyka: Jan Ptaszyn Wróblewski (2019), Piotr Beczała (2020) Józef Skrzek (2021)Foto: PR
  • Nagrody Mediów Publicznych po raz pierwszy przyznano w 2008 roku. W 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, powrócono do idei NMP i ustalono kategorie: Obraz, Muzyka i Słowo.
  • Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową i Polskie Radio. 
  • Publiczni nadawcy pierwotnie honorowali w ten sposób twórców literatury pięknej - nagrodą Cogito - oraz twórców współczesnej muzyki poważnej - nagrodą Opus.
  • Przyznawana jest również Nagroda Specjalna, a w 2021 roku wprowadzono nową kategorię główną - Idea - w której nagrodę przyznają rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.
  • Szczególną rolę w pracach nad kształtem Nagród Mediów Publicznych odegrały Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Polski PEN Club i Związek Kompozytorów Polskich, których członkowie zasiadają w jury. 

Kategoria Muzyka - Nagrody Mediów Publicznych 2022

Polskie Radio, tradycyjnie, przyznaje Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W 2022 roku w skład kapituły, która decyduje o tegorocznym laureacie, weszli: światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin, wokalistka Katarzyna Moś oraz basista i kompozytor Krzysztof Ścierański. Nominacje do Nagrody 2022 otrzymali: Łukasz Borowicz, Marcin Pospieszalski i Renata Przemyk.

Przypominamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka z lat ubiegłych:

JÓZEF SKRZEK - Nagroda Mediów Publicznych, Kategoria Muzyka, 2021 

Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka" Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka"

Polskie Radio doceniło Józefa Skrzeka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk, pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich), ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim - Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów, umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. 

9 grudnia br. ukaże się dwupłytowy album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, zatytułowany "Józef Skrzek".

Dwupłytowe wydawnictwo Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Dwupłytowe wydawnictwo Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku - Krzyżem Wolności i Solidarności.

PIOTR BECZAŁA - Nagroda Mediów Publicznych, Kategoria Muzyka, 2020

W roku 2020 Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka wyróżniony został Piotr Beczała - światowej sławy tenor, artysta występujący na najsłynniejszych scenach operowych świata. 

Piotr Beczała Piotr Beczała

"Piotr Beczała jest obdarzony niepowtarzalnym głosem, o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji, a jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością" - mówił w laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwinowicz, podkreślając niepowtarzalny głos o pięknej barwie i sile ekspresji.

Piotr Beczała urodził się w 1966 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a następnie kształcił się w Linzu. W ciągu swojej kariery Piotr Beczała występował m.in. w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali oraz na scenach Hamburga, Frankfurtu nad Menem czy Monachium. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka. Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów m.in. z dziełami Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza. W 2021 roku Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała dwupłytowy album "Piotr Beczała. Arie".

JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI - Nagroda Mediów Publicznych, Kategoria Muzyka, 2019 

Jan "Ptaszyn" Wróblewski w Trójce Jan "Ptaszyn" Wróblewski w Trójce

W 2019 roku nagrodę w kategorii Muzyka otrzymał Jan "Ptaszyn" Wróblewski - muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Od końca lat 60. XX wieku związany z Polskim Radiem; w latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a roku 1970 rozpoczął prowadzenie na antenie Polskiego Radia autorskiej audycji "3 kwadranse jazzu".

Przewodnicząca kapituły w 2019 roku, dyrygentka Joanna Wnuk-Nazarowa, wręczając nagrodę, podkreślała "niezwykłą osobowość muzyczną" artysty, doceniła "bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat", "kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu" oraz "budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".

"Drodzy państwo, zupełnie mnie zatkało. Nawykłem nie do tego, że stoję na jakimś szczycie, tylko w tym bezpiecznym drugim rzędzie. Nie wygrałem nigdy niczego, nawet w totolotka, może dlatego, że nigdy w niego nie grałem, dlatego proszę mi wybaczyć. Jestem piekielnie stremowany, a równocześnie przerażony, bo trzeba będzie teraz ciężko popracować, żeby zdyskontować zaszczyt, który mnie spotyka" - mówił Jan "Ptaszyn" Wróblewski, odbierając Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka w 2019 roku.


Jan "Ptaszyn" Wróblewski urodził się 27 marca 1936 w Kaliszu. Nagrał kilkanaście albumów autorskich oraz kilkadziesiąt innych płyt. Jest honorowym obywatelem Kalisza i Zamościa. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. W tym samym roku odebrał również Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia, z okazji 95-lecia Polskiego Radia, wydała pięciopłytowy album gromadzący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego z lat 1969-78 oraz późniejsze nagrania tego wielkiego jazzmana.


opr. ash

Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 20:28
W poniedziałek, 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Nagród Mediów Publicznych. Trzy niezależne kapituły wyłoniły laureatów w kategoriach: Słowo – Jan Marek Rymkiewicz, Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski. 
rozwiń zwiń