Polskie Radio

Dzień Leniwca - leniwy jak leniuchowiec?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 10:10
Wygląda nieszczególnie: jasnoszare futerko, wyłupiaste oczka bardzo długie kończyny i szponiaste pazury. Leniuchowiec, potocznie także zwany leniwcem, to gatunek w naturze żyjący w lasach równikowych. W Warszawie można go spotkać w stołecznym zoo. Ma na imię Amy.
Leniwiec
LeniwiecFoto: shutterstock.com/Janossy Gergely

Leniuchowiec Amy jest w ciąży. Wyleguje się na hamaku pod sufitem, więc "spotkanie" tego akurat leniwca to trudna sprawa. Raczej na oparciu hamaka można tylko zobaczyć jej pazur. Ale odpoczynek jest czasem poważną sprawą - Amy odpoczywając przygotowuje się do trudnego macierzyństwa. Jak powiedziała nam jej opiekunka - Agnieszka Wojciechowska - "taki maluch, jak już się urodzi cały czas - przez osiem miesięcy, a czasem dłużej - jest na brzuszku mamy, a mama cały czas jest do góry nogami". Ale czy to znaczy, że leniwce w ogóle nie schodzą na ziemię? Zdaniem pani Agnieszki są tylko dwie sytuacje kiedy to robią - wtedy, kiedy chcą się "załatwić" i kiedy - w naturze - muszą przepłynąć na inne drzewo, bo nie da się do niego dojść.

Posłuchaj
04:37 z wizytą u Amy - kiedy leniuchowce schodzą z drzew.mp3 Z wizytą w zoo u Amy - kiedy leniuchowce schodzą z drzew?/Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_20.10.2023.

 
Jak często leniwce się załatwiają, jak wyglądają kiedy są malutkie, czemu warto je zobaczyć jak jedzą swój obiad i kiedy można to zrobić w warszawskim zoo. O tym wszystkim usłyszycie w naszej rozmowie. 

Posłuchaj
04:13 leniuchowiec Amy jest w ciąży .mp3 Leniuchowiec Amy jest w ciąży - jak długo trwa ciąża u lechiuchowców?/Poranek w PRD_20.10.2023.

Więcej o leniuchowcach można było usłyszeć w audycji "Poranek" w PRD. Zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
58:45 2023_10_20 08_00_40_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 20 października godz. 08:00

Audycja: Poranek
Prowadził: Jacek Zawada
Data emisji: 20.10.2023
Godzina emisji: 7.00.

Wstawaj, szkoda dnia! My budzimy lepiej niż budzik, kogut i wiadro wody!

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

Czytaj także

Zwierzę co ma w sobie cechy psa i kota!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 17:02
Fretka należy do rodziny łasicowatych i jest zwierzęciem domowym. Jest ssakiem i drapieżnikiem - bardzo sprytnym, inteligentnym i zwinnym. Co ciekawe, o fretce często mówi się, że łączy w sobie cechy psa i kota!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Lwa. Na jaką odległość słychać jego ryk?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 11:30
Lwy zamieszkują głównie Afrykę subsaharyjską i są jednymi z tzw. wielkich pięciu zwierząt, które są najniebezpieczniejsze w Afryce. 10 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Lwa, by podkreślić znaczenie tych zwierząt i zwiększyć świadomość na temat ochrony i zachowania ich populacji, która co roku staje się coraz mniejsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:17
Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
rozwiń zwiń