Polskie Radio
Section05
edukacja przyrodnicza

Kolibry - ciekawostki przyrodnicze dla dzieci

Kolibry to niewielkie ptaszki, często o rozmiarach trzmiela, które muszą jeść niemal bez przerwy. Zamieszkują Amerykę, poruszają się jak helikoptery – lotem "owadzim", a nie "ptasim". Mogą nie tylko zwisać w powietrzu, ale i latać "na wstecznym biegu". Ciekawostki na temat tych maleńkich ptaków można było usłyszeć we wtorkowym (12.12) "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci ptaki edukacja przyrodnicza

Które zwierzę jest największym śpiochem?

Podczas naszego życia przesypiamy sporą jego część, dlatego sen jest bardzo ważny. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia. Dlaczego sen jest nam potrzebny i kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i wśród bajkowych postaci?
Zobacz więcej na temat:  sen Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Premiera słuchowiska "Eko Ufo" w Polskim Radiu Dzieciom

Teatr Polskiego Radia oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają na premierę słuchowiska "EKO UFO". Pierwszą część będzie można było usłyszeć dziś 17 października, o godzinie 13.30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Od 18.10 słuchowisko jest także dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia w zakładce PRD "Radio Bajki". Słuchowisko powstało we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza radio dla dzieci Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja edukacja przyrodnicza geografia radio dla rodziców radio dla dzieci

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci zwierzęta DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Dlaczego rośliny pachną? O sekretnym języku roślin w "Poranku" PR Dzieciom

- Zapach jest sekretnym językiem roślin, jedną z dróg komunikacji. Jest w tym sporo tajemnicy, które wyjaśnia chemia. Te zapachy złożone są z różnych chemicznych związków i tak jak my mamy swój język i możemy wprost o czymś opowiedzieć, tak rośliny mogą komunikować się za pośrednictwem zapachu – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Szachowska - edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. W jakim celu rośliny komunikują się z otoczeniem?
Zobacz więcej na temat:  owady rośliny zapach ogród botaniczny edukacja przyrodnicza radio dla dzieci

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

Edukacja nad wodą. Odwiedzamy laboratorium "Daru Mazowsza"

Letnia pogoda, jaka towarzyszy nam jeszcze we wrześniu, zachęca do spędzania czasu na dworze, a zwłaszcza nad wodą. Jak jednak połączyć to z edukacją? Odpowiedzią mogą być bezpłatne warsztaty na Szkucie Badawczej "Dar Mazowsza" zaparkowanej przy naturalnym brzegu rzeki w Warszawie. Jednostka jest wyposażona w mobilne laboratorium biologiczne z odczynnikami i mikroskopami, ukazujące różnorodność i intensywność życia w rzece.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Warszawa edukacja przyrodnicza

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

Planeta Ziemia - jak o nią dbać?

Ziemia to nasz dom, w którym mieszkają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. To, w jaki sposób dbamy o planetę ma bezpośredni wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i będą żyć przyszłe pokolenia, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas działał na korzyść Ziemi. O planetę możemy dbać każdego dnia, dokonując prostych wyborów. Żeby oszczędzić energię, wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Aby oszczędzić wodę, zakręcamy ją podczas mycia zębów czy naczyń. Jak jeszcze możemy dbać o naszą planetę? 
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom piosenki dla dzieci

Muchy - ciekawostki dla dzieci

We wtorkowym Popołudniku rozmawialiśmy o muchach, czyli małych owadach, które znają chyba wszyscy. Ale czy na pewno? Oprócz skrzydełek, które pozwalają muchom poruszać się zwinnie w powietrzu, nawet kiedy próbujemy je odgonić, muchy mają aparaty gębowe, czyli takie małe wygięte rurki z przodu muchy, dzięki którym mogą np. spijać nektar z kwiatów. To szczególnie ważne dla natury, ponieważ mucha latając od kwiatka do kwiatka przenosi między nimi pyłek, co jest niezbędne w procesie zapylania.
Zobacz więcej na temat:  owady edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom

Międzynarodowy Dzień Lwa. Na jaką odległość słychać jego ryk?

Lwy zamieszkują głównie Afrykę subsaharyjską i są jednymi z tzw. wielkich pięciu zwierząt, które są najniebezpieczniejsze w Afryce. 10 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Lwa, by podkreślić znaczenie tych zwierząt i zwiększyć świadomość na temat ochrony i zachowania ich populacji, która co roku staje się coraz mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  lew edukacja przyrodnicza zwierzęta zwierzęta stadne Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+