Polskie Radio
Section05
edukacja przyrodnicza

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie hodowla zwierząt edukacja przyrodnicza

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

"Odkrywcy Polskich Parków Narodowych". Audycja przygodowa w Polskim Radiu Dzieciom. Podejmiesz wyzwanie?

Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Czy będzie to łatwe? To się okaże, pewne jest to, że ekipa odkrywców nabrała już wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski park narodowy czyli już drugi na trasie odkrywców po Słowińskim parku. Zapraszamy! Można dołączyć na każdym etapie wyprawy i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę!
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Mazury Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza

Dzika Odyseja. Radiowa Ekspedycja odkrywców. Wyprawa do Wigierskiego Parku Narodowego

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Radiowa Ekspedycja Odkrywców". Gośćmi Polskiego Radia Dzieciom był podróżnik i twórca tego projektu Krystian Tyrański oraz mały reporter PRD Franek. Wraz z początkiem ekspedycji pojawiają się nowe wyzwania. Są one związane m. in. z geologią, botaniką czy zoologią.
Zobacz więcej na temat:  Dzika Odyseja Krystian Tyrański radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Zobacz więcej na temat:  ochrona przyrody środowisko naturalne edukacja przyrodnicza dzieci Gdańsk radio dla dzieci

Kolibry - ciekawostki przyrodnicze dla dzieci

Kolibry to niewielkie ptaszki, często o rozmiarach trzmiela, które muszą jeść niemal bez przerwy. Zamieszkują Amerykę, poruszają się jak helikoptery – lotem "owadzim", a nie "ptasim". Mogą nie tylko zwisać w powietrzu, ale i latać "na wstecznym biegu". Ciekawostki na temat tych maleńkich ptaków można było usłyszeć we wtorkowym (12.12) "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci ptaki edukacja przyrodnicza

Które zwierzę jest największym śpiochem?

Podczas naszego życia przesypiamy sporą jego część, dlatego sen jest bardzo ważny. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia. Dlaczego sen jest nam potrzebny i kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i wśród bajkowych postaci?
Zobacz więcej na temat:  sen Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Premiera słuchowiska "Eko Ufo" w Polskim Radiu Dzieciom

Teatr Polskiego Radia oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają na premierę słuchowiska "EKO UFO". Pierwszą część będzie można było usłyszeć dziś 17 października, o godzinie 13.30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Od 18.10 słuchowisko jest także dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia w zakładce PRD "Radio Bajki". Słuchowisko powstało we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza radio dla dzieci Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja edukacja przyrodnicza geografia radio dla rodziców radio dla dzieci