Polskie Radio
Section05

edukacja przyrodnicza

O czym mówią ptaki? W "Poranku" rozmowa z mistrzynią ptasiego śpiewu

Wybuch wulkanu, grzmot pioruna, skrzypiące drzewo, fale oceanu, spadająca lawina, zwierzęta w dżungli. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom szukaliśmy odgłosów przyrody, wsłuchiwaliśmy się w nie i próbowaliśmy je naśladować. W studiu gościliśmy Marię Rudicck - zwyciężczynię pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  ptaki przyroda radio dla dzieci DAB+ Zbigniew Kozłowski

Jak uczyć o zmianach klimatu? "Nie ma jednego rozwiązania"

- Nie ma wątpliwości, że edukacja ekologiczna musi znaleźć się w programie nauczania na wszystkich etapach edukacji. Ale debata o tym, czy to ma być nowy przedmiot, czy treści rozproszone po różnych przedmiotach, nadal trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kowalik, kierownik projektów w dziale sprawiedliwej transformacji w Polskiej Zielonej Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska edukacja szkoła

Telefony komórkowe powinny być zakazane w szkołach?

- W szkołach największym problemem w edukowaniu jest to, że młodzież powszechnie i bez ograniczeń korzysta z telefonów komórkowych. W krajach gdzie wprowadzono ich pełny zakaz, widać lepsze wyniki w testach, które oceniają kompetencje uczniów - powiedział Szczepan Żurek, nauczyciel geografii w szkole Bednarska 1, społecznym liceum ogólnokształcącym w Warszawie
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 edukacja Małgorzata Żochowska telefony komórkowe

Absolwenci "zielonych" kierunków w cenie. Nie zabraknie miejsc pracy dla ekspertów ds. ekologii

- Coraz więcej firm stara się pokazać, że sprawdza ślad węglowy swojej działalności, np. ile CO2 wyzwala się podczas sprowadzania komponentów do produkcji. Tym bardziej, że prawo unijne nakłada na duże spółki obowiązek raportowania takich danych jak ESG. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na absolwentów "zielonych uczelni" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe edukacja ekologia

Jakie zwierzęta możemy podglądać w mieście?

Choć wakacje dobiegają końca, Polskie Radio Dzieciom nie pozwala zapomnieć o letnim relaksie. W środowym poranku, który rozpoczął się o godzinie ósmej, prowadzący Zbyszek Kozłowski zabrał słuchaczy w wyjątkową podróż po świecie zwierząt. Które z nich możemy podglądać w mieście? Jak wypatrzeć gniazdo ptaków? Jak mądrze dokarmiać ptaki i zwierzęta w mieście? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta miasto przyroda radio dla dzieci DAB+

Alpaki, motyle, piestruszki. Zapraszamy na egzotyczne wycieczki tropem zwierząt. "Dzieciaki kochają zwierzaki" w letnim wydaniu

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Dzieciaki kochają zwierzaki" o alpakach, a już w kolejnych widomości o życiu zwierząt, nowe odkrycia ze zwierzęcego świata i pytania zadawane przez dzieci. W wakacje poznajemy zwierzęta występujące w egzotycznych miejscach. Zapraszamy nad brzegi Amazonki, azjatyckie stepy i podmorskie głębiny, aby wspólnie odkrywać najciekawsze gatunki zamieszkujące naszą planetę. Zapraszamy na wakacyjny cykl podcastów z Martą Kawalec i dziećmi!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta leśne zwierzęta morskie Zwierzyniec Dzieciaki kochają zwierzaki

Kim jest "Bartuś" i Leon? Czyli kolejni bohaterowie Odkrywców Polskich Parków Narodowych

Co to jest Zagroda Pokazowa, dlaczego mieszka tam wiewiórkę bez uszu? Kim jest Leon oraz jak wyglądają bieliki i koniki polskie? Pora na kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025". Zapraszamy na kolejną korespondencję małych Odkrywców Polskich Parków Narodowych, którzy tym razem wyruszyli do Borów Tucholskich. Akcji patronuje patronuje Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa Bory Tucholskie przyroda Dzika Odyseja

Festiwal Dwa Teatry 2024. Znamy werdykt jury

Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry". Sopot 2024, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Które słuchowiska dla dzieci i młodzieży zdaniem jurorów były najlepsze? Werdyktu jury wysłuchała Julka Rozbiecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dzieci Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2024

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie łąka natura Ziemia dzieci las

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie łąka natura Ziemia dzieci

Woliński Park Narodowy. Mali odkrywcy o tym jak piękna jest wyspiarska kraina

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzika odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025" zakończone. Tym razem Odkrywcy Polskich Parków Narodowych, wyruszyli do Wolina i podziwiali tamtejsze piękno polskiej przyrody. Co tym razem zaskoczyło ich po drodze, jakie zwierzęta spotkali i czego dowiedzieli się o Wolińskim Parku Narodowym? Opowiedzieli o tym Krystian Tyrański i Franek w audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa Woliński Park Narodowy Wolin

Czym różni się astronom od astronauty?

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie astronomia astronauta kosmos