Polskie Radio

Nowosielski na Zamku Królewskim w Warszawie. Ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 13:42
To już ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja prezentująca prace Jerzego Nowosielskiego i współczesnych mu artystów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród prac są obrazy Władysława Hasiora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej. Wystawę można zobaczyć jeszcze tylko do 3 marca 2024 r. Zw względu na ogromne zainteresowanie od czwartku do niedzieli ekspozycję można zwiedzać w przedłużonych godzinach od 10.00 do 20.00
Sztuka widzenia. Nowosielski i inni. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie
"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wystawa na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Paweł Supernak/PAP

Zakończony właśnie Rok Nowosielskiego, ustanowiony w stulecie urodzin artysty, obfitował w wydarzenia kulturalne, które odbywały się w całym kraju. Tylko w samej Warszawie prace Jerzego Nowosielskiego były prezentowane m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiNarodowym Centrum Kultury czy w Galerii Zachęta. Wystawa na Zamku Królewskim wpisuje się w kalendarz. 

Sztuka Jerzego Nowosielskiego to połączenie fascynacji artysty sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu. 

Źródło: YouTube Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki.

Wśród nich figurują: Wojciech FangorStefan GierowskiWładysław HasiorMaria JaremaJadwiga SawickaTeresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.


"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Jednym z najważniejszych z punktu widzenia współczesnego dyskursu artystycznego i społecznego starć dialogowych jest męskie i kobiece spojrzenie na cielesność na przykładzie prac m.in. Marii Pinińskiej-Bereś, jednej z prekursorek tematyki związanej z uprzedmiotowieniem kobiecego ciała w patriarchalnym systemie społecznym na gruncie polskiej sztuki.

Współorganizatorem wystawy jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

Czytaj także:

id