Polskie Radio
Section05
Wojciech Fangor

Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta

Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Fangor SZTUKA KULTURA Monika Małkowska

Optyka i kolor. Prace Wojciecha Fangora dostępne w Toruniu

Malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista. W tym roku skończyłby sto lat. Wojciech Fangor to wybitny polski artysta o międzynarodowej sławie. Jego najbardziej znane prace, przedstawiające kolorowe koła o rozmytych konturach, są uznawane za wybitne osiągnięcie sztuki optycznej. Dokonania artysty można podziwiać teraz w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Wojciech Fangor Katarzyna Cygler wystawa galeria Toruń

Wystawa prac Fangora w miniaturze

- Każda z prac została przeniesiona na karty o wymiarach nieprzekraczających 7,5 na 7,5 cm, wiernie odzwierciedlające prezentowane dzieła - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Włodarska z warszawskiej galerii aTAK o nowej wystawie prac Wojciecha Fangora. - Niektóre z tych prac odnajdujemy w późniejszych realizacjach, choćby słynnych "Kołach". Niesłychaną zabawą jest wędrowanie po wystawie z albumem i porównywanie tych prac w albumie z rysunkami - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Monika Małkowska Wojciech Fangor