Polskie Radio

Rok Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 10:53
Rok 2024 w Szczecinie jest obchodzony jako rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. Był człowiekiem wielu talentów, o bardzo bogatym życiorysie.
Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Jackowi Nieżychowskiemu na Jasnych Błoniach w Szczecinie
Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Jackowi Nieżychowskiemu na Jasnych Błoniach w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Hrabia z rodowodem sięgającym XIV wieku, śpiewak, aktor, artysta kabaretowy, w czasie wojny członek Armii Krajowej, po wojnie - jeden z pionierów odbudowujących życie kulturalne Szczecina, wybitny brydżysta, organizator festiwali big-beatowych, członek zespołu Silna Grupa pod Wezwaniem. Mówiono o nim, że jest najdowcipniejszym dyrektorem operetek.

O Jacku Nieżychowskim opowie dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Jacek Jekiel. 

Czytaj także:

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść" i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać to z wysokiego konia - mówiła w niedzielę (14.04) w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 

Przedstawienie przygotowano z okazji 100. rocznicy powstania sztuki, z okazji 95. rocznicy działalności stołecznego Teatru Ateneum oraz w 40. rocznicę premiery "Matki" wystawionej w Teatrze Ateneum przez jego dyrektora Janusza Warmińskiego.

***

Na audycję "Kulturalna Jedynka" we wtorek (16.04) o godz. 23.38 zaprasza Magda Mikołajczuk.

qch