Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Czy starość skrada się jak złodziej? Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska o nowej książce

- Nawet jeśli myślimy o starości, to ten moment, kiedy faktycznie zaczynamy ją odczuwać, przychodzi niespodziewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Latos, która wspólnie z Elżbietą Strzałkowską napisała książkę pt. "Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości". Jaka jest naprawdę starość?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura starość Grażyna Latos Elżbieta Strzałkowska

Wspomnienie o dyrektorze Operetki Szczecińskiej Jacku Nieżychowskim. "Erudyta nie z tej planety"

Rok 2024 w Szczecinie jest obchodzony jako rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. - On nie miał słabych momentów w swoim życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Jacek Jekiel. Kim był Jacek Nieżychowski?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jacek Nieżychowski Jacek Jekiel Szczecin Opera na Zamku w Szczecinie Operetka Szczecińska

"Wojna" Louis-Ferdinanda Céline'a. Książka odnaleziona po ponad 60 latach od śmierci autora

"Wojna" Louisa-Ferdinanda Céline'a to przetworzona autobiografia autora, który sam walczył podczas I wojny światowej. Narrację prowadzi brygadier Ferdinand, ranny na polu bitwy we Flandrii i odbywający rekonwalescencję w szpitalu. Rękopis "Wojny" odnaleziono po ponad 60 latach od śmierci pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Anna Wasilewska Louis-Ferdinand Céline powieść Wojna literatura

"Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko". Ludowość pełna głębszych sensów

Maria Prymaczenko to jedna z najbardziej znanych artystek ukraińskich. Jej prace trafiły z Muzeum Narodowego we Lwowie do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie można je oglądać od 5 kwietnia, w ramach wystawy "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko".  
Zobacz więcej na temat:  Maria Prymaczenko sztuka ludowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej Ukraina Magda Mikołajczuk Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko

Magda Mikołajczuk o serii książek dla najmłodszych autorstwa Bereniki Kołomyckiej i Agaty Loth-Ignaciuk "Arcygroźne domostwory"

W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci - o serii książek dla najmłodszych autorstwa Bereniki Kołomyckiej i Agaty Loth-Ignaciuk "Arcygroźne domostwory", w których pokazane się zabawne spotkania małej dziewczynki Miki z odkurzaczem, pralką i lodówką. W skład serii wchodzą: "Mika i bulgot", "Mika i chłodek", "Mika i wyjec". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury ma czerpać z przeszłości, opierać się na teraźniejszości i przede wszystkim patrzeć na to, co przed nami. - Ważne jest to, jak opowiadamy kulturę w kraju i na zewnątrz. To umiędzynarodowienie traktuję jako obecność na najważniejszych forach kultury na świecie, gdzie nie ma kto odpowiadać o kulturze naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA Robert Piaskowski Martyna Podolska Magda Mikołajczuk

Bohumil Hrabal. Pisał bez patosu, górnolotności i nadęcia

Kiedy Polacy mówią "to jest jak z Mrożka", mają na myśli sytuacje pełne absurdu. A co to znaczy "być jak z Hrabala"? - To był wielki intelektualista, który w gospodzie przede wszystkim opowiadał, rozmawiał, cytował wiersze podczas swoich posiedzeń, a ludzie patrzyli na niego jak zaczarowani - mówi Monika Zgustova, biografka Bohumila Hrabala.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Bohumil Hrabal Monika Zgustova Andrzej Jagodziński Aleksander Kaczorowski Czechy

"Ostatni" Maćka Bielawskiego. "To historia mężczyzn na totalnym rozdrożu"

"Ostatni" to historia ośmiu chłopaków, którzy chodzili razem do szkoły i po wielu latach spotykają na koleżeńskim zjeździe. - To książka z gruntu chłopacka, która pokazuje mężczyzn na totalnym rozdrożu życiowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciek Bielawski. W swojej nowej powieści opisuje ostatnie trzy dekady historii Polski, z pandemią i wojną włącznie.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA Maciek Bielawski

Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi

Mariusz Szczygieł jest reportażystą, pisarzem, wydawcą, znawcą Czech, autorem takich m.in. książek jak "Gottland", "Nie ma", "Zrób sobie raj". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiedział o tym jak ważne dla kultury są małe księgarnie, czym jest reportaż, a także jaką rolę w rozwijaniu empatii odgrywa literatura jako taka. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Szczygieł literatura książki Magda Mikołajczuk Czechy Mały Książę

Trudne życie chłopek i ziemianek. Czy sytuacja współczesnych kobiet jest lepsza?

Jak wyglądało życie naszych babć? Co panie z dworów łączyło z chłopkami? Jak wiele współczesne kobiety mają wspólnego z tamtymi kobietami i jakiego rodzaju ograniczenia - kulturowe, społeczne, obyczajowe, ekonomiczne - dotyczą ich nadal? W kolejnym odcinku "Historii żywej" rozmawialiśmy o tym, jak zmieniały się na przestrzeni wieków sytuacja i prawa kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  literatura kobieta historia Polski Magda Mikołajczuk emancypantki Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami Marta Strzelecka