Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Big Book Festival. Rozmowy, spektakle i działania literackie

Rozmowy z autorami, spektakle i niekonwencjonalne działania literackie, czyli po raz dwunasty odbędzie się w Warszawie Big Book Festival (od 21 do 23 czerwca). Co oznacza hasło tegorocznej imprezy "Jesteśmy iluzją!" i kto weźmie udział w jednej z najbardziej oryginalnych literackich imprez w stolicy, opowie w "Kulturalnej Jedynce" dyrektorka Big Book Festivalu Anna Król.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk t Anna Król t Big Book Festival t

27. Piknik Naukowy. To wyjątkowe wydarzenie, które zbliża ludzi do nauki

Pokazy straży pożarnej, robo-pies Syriusz, sztuczna inteligencja i Archiwum Polskiego Radia. To tylko niektóre atrakcje 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Doświadczeń, pokazów i stoisk jest naprawdę bardzo wiele! A jak ta impreza wyglądała blisko 30 lat temu, z kolei jaka jest dziś? O tym Sława Bieńczycka i jej goście w audycji "Jedyne takie miejsce", które dziś prosto z PGE Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej t Piknik Naukowy t Piknik Naukowy 2024 t Centrum Nauki Kopernik t Stadion Narodowy t Paweł Majcher t Katarzyna Lubnauer t Ministerstwo Edukacji Narodowej t Maciej Gdula t Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego t Joanna Gospodarczyk t Bartosz Kusior t Robert Firmhofer t Magda Mikołajczuk t

Anna Sakowicz "Moja matka pestka". Alzheimer bez romantyzowania

- Kiedy pisałam tę książkę założyłam sobie, że nie będzie w niej żadnego romantyzowania. Mnie niezwykle irytuje, kiedy w literaturze, w filmach, pokazuje się Alzheimera w taki romantyczny sposób. Nie ma w tej chorobie niczego pięknego. Zależało mi na pokazaniu prawdziwego życia obok osoby chorej - powiedziała w audycji "Moje książki" Anna Sakowicz.
Zobacz więcej na temat:  Anna Sakowicz t KSIĄŻKA t książki t literatura t choroba Alzheimera t Magda Mikołajczuk t

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach". Bartosz Panek napisał książkę o dawnych kombinatach rolniczych

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach" to najnowsza książka Bartosza Panka. - Ona zaczęła się od myślenia o infrastrukturze, która pozostała po gospodarstwach rolnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jej autor. Dlaczego zdecydował się poruszyć temat zapomnianych już PGR-ów?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk t Bartosz Panek t literatura t Agnieszka Jelonek t PRL t PGR t

Muzyczny Festiwal w Łańcucie - impreza wyjątkowa z wielu powodów

"Polska publiczność przyjeżdża na festiwale, nawet z bardzo daleka. Znosi trudy niewygodnych podróży, zakwaterowania nienajlepszego (...) Tylko publiczność musi wiedzieć, że ktoś ją zaprasza, kocha, dla niej oddaje serce, wysiłek, nieprzespane noce" - mówił w archiwalnym wywiadzie Bogusław Kaczyński, wieloletni kierownik artystyczny Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Kulturalna Jedynka" mówiliśmy o tym, dlaczego łańcucki festiwal jest taki wyjątkowy.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk t Muzyczny Festiwal w Łańcucie t Łańcut t Bogusław Kaczyński t Jerzy Maksymiuk t Waldemar Malicki t

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk t literatura t Thomas Schlesser t Wioletta Grzegorzewska t