Polskie Radio

Jak zmieniła się polska gospodarka dzięki obecności w UE?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 12:10
W specjalnym wydaniu Eureki porozmawiamy o tym, jak zmieniła się polska gospodarka dzięki obecności w Unii Europejskiej. Co na członkostwie we wspólnym rynku zyskali nasi przedsiębiorcy? Na audycję zaprasza Błażej Prośniewski. 
ddd
dddFoto: dddd

Jak wynika z raportu PKO Polska jest największym beneficjentem członkostwa w Unii Europejskiej wśród wszystkich krajów regionu, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 r. i latach późniejszych. Najsilniejszy awans zaliczyliśmy m.in. w unijnej klasyfikacji eksporterów.

Ostatnie 20 lat to okres bardzo dynamicznego rozwoju zwłaszcza niektórych branż usługowych, takich jak informacja i komunikacja czy usługi biznesowe dla firm, które odnotowały kilkukrotny wzrost wartości dodanej.

Gośćmi audycji będą:

  • Janusz Lewandowski, były komisarz UE ds. budżetu
  • Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej i autor raport "Polska na jednolitym rynku UE – korzyści, bariery, reformy".
  • Adam Leik, dyrektor zarządzający Drutex. 

Czytaj również: 

Jak wynika z danych CBOS, połowa Polaków ocenia, że wejście Polski do UE pozytywnie wpłynęło na ich życie. Co czwarty szacuje, że zyski wyrównują rachunek strat. Zaledwie 8 proc. respondentów nie potrafi wskazać żadnej pozytywnej zmiany płynącej z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

***

Na "Eurekę" w środę (1.05) o godz. 19.30 zaprasza Błażej Prośniewski. 

ans