Polskie Radio
Section05
przedsiębiorca

"Zmiany oczekiwane przez przedsiębiorców". PiS proponuje ustawę deregulacyjną

Obniżenie VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc., uelastycznienie przepisów dotyczących działalności nieewidencjonowanej, możliwość zdalnego zawierania umów leasingowych - to niektóre z 27 zmian deregulacyjnych, które proponujemy - poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, autorstwa PiS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma PiS ustawa deregulacyjna ustawa przedsiębiorca ZUS

Surowe kary za tworzenie zatorów płatniczych. Tym razem padło na Volkswagena i Solaris

Prezes UOKiK nałożył kolejne kary pieniężne na dwie duże spółki generujące zatory płatnicze. Ukarane podmioty to Volkswagen Poznań - producent samochodów dostawczych oraz Solaris Bus & Coach - producent autobusów. To kolejni przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej - zarówno w produkcji, jak i w handlu, którzy zostali ukarani za generowanie zatorów płatniczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma UOKiK przedsiębiorca zatory płatnicze

TYLKO U NAS "Szykują się do wojny?". Dyskusja na zamkniętym forum internetowym. Rzecznik CWCR uspokaja: to standardowa procedura

Wojsko prowadzi badania statystyczne "Pojazdy samochodowe i maszyny do wykorzystania na cele obronne - PM-1". Otrzymujący formularze są zobligowani do wskazania środków transportu, jakimi dysponują. - Nie zbliża się godzina "W". To standardowa procedura - zapewnia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko armia przedsiębiorca firma bezpieczeństwo

Inwestycje w AI i zacieśnianie relacji z partnerami i klientami. Plany przedsiębiorców na 2024 rok

Zacieśnianie relacji z klientami i partnerami biznesowymi to najpopularniejsze działania planowane na 2024 r. przez polskie firmy - wynika z badań PIE. Niemal 90 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że w 2024 r. będzie wzmacniać relacje z klientami, co było także najczęściej podejmowanym działaniem w 2023 r. (83 proc. wskazań).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma społeczeństwo przedsiębiorca przedsiębiorstwo

Eksperci: zamiast wakacji od ZUS lepiej systemowo zmniejszyć składki od przedsiębiorców

Możliwość nie płacenia przez miesiąc w roku ZUS przez małe firmy, a do tego płacenie prowadzącym je w tym czasie połowy minimalnej pensji obciąży  budżetu państwa na dziś i zrodzi dodatkowe zobowiązanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a de facto też budżetu państwa na przyszłość. Lepsze byłoby systemowe i stopniowe obniżenie  składki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu finansów Publicznych i Adam Ruciński, prezes firmy BTFG. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zus składki ZUS dla biznesu przedsiębiorca budżet Polski

Urlop dla przedsiębiorców. KPRM: rozwiązanie ma być dobrowolne i skierowane do wszystkich

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zapoznać się z informacją Ministra Rozwoju i Technologii na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców. W założeniach podkreślono, że rozwiązanie ma być dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zus składki działalność gospodarcza przedsiębiorca

"Wakacje od ZUS". Resort rozwoju nie wyklucza, że program może ruszyć jeszcze w tym roku

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje obecnie na projektem "wakacji od ZUS" - poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Jak wskazał, program będzie działał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo małe i srednie przedsiębiorstwo działalność gospodarcza Ministerstwo Rozwoju Krzysztof Hetman ZUS zus składki