Polskie Radio
Section05
przedsiębiorca

Janusz Kowalski: Małgorzata Kidawa-Błońska jest skończona jako polityk

- Kidawa-Błońska powinna dzisiaj odejść z polityki. To kompromitacja Platformy Obywatelskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Widzą to nawet dotychczasowi sojusznicy PO, czyli Lewica i PSL, które odcinają się od tego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Kidawa-Błońska Sejm Platforma Obywatelska przedsiębiorca wybory prezydenckie 2020 Polskie Radio 24 Michał Rachoń

Minister rodziny: nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy

- Pracodawca może obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Natomiast państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia - mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia COVID-19 marlena maląg Ministerstwo Rodziny przedsiębiorca firmy ekonomia finanse POLSKA

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce gospodarka polska przedsiębiorca przedsiębiorstwo Piotr Łodej firma pracodawcy pracownicy pracownik kodeks pracy kodeks pracy urlop

"Nie pozwolę ci się zamknąć". Krajowa Izba Gospodarcza dla małego biznesu

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w pierwszej kolejności uderzył w rolników, fryzjerów, monterów, właścicieli sklepów i innych małych przedsiębiorców, którym grozi redukcja etatów i zamknięcie zakładów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce Kuba Witkowski gospodarka polska przedsiębiorca przedsiębiorstwo małe i srednie przedsiębiorstwo małe firmy Piotr Łodej kryzys gospodarczy

Wiceminister rozwoju: potrzebujemy spokojnych i konsekwentnych działań

- Wszystko, co służy w walce z koronawirusem, obciąża gospodarkę. Mówimy tu przede wszystkim o branży turystycznej czy transportowej, ale to dotknie każdej branży. Dlatego potrzebujemy spokojnych i konsekwentnych działań oraz pewnej solidarności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Mazur Koronawirus w Polsce gospodarka polska firma GOSPODARKA przedsiębiorca Piotr Gociek

Prezydent: proponuję czasowe zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych przedsiębiorców

- Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda ZUS POLSKA społeczeństwo ubezpieczenia koronawirus Koronawirus w Polsce ekonomia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Koronawirus w Polsce. Poseł PO: pracodawców należy zwolnić z płacenia ZUS

 - Na organach państwa leży zasadnicza odpowiedzialność. To decyduje o losach polskich firm, które dziś czekają na pomoc finansową i nie wiedzą co robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z PO. Zaproponował zwolnienie przedsiębiorców z opłat i gwarantowaną płacę minimalną dla pracowników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adrian Klarenbach koronawirus Platforma Obywatelska zdrowie Koronawirus w Polsce ZUS GOSPODARKA przedsiębiorca

Publicysta: instytucje ponadnarodowe przechodzą głęboki kryzys

- To ogromna porażka funkcjonowanie UE, ale także porażka Światowej Organizacji Handlu (WTO) czy Zdrowia (WHO), która oskarżana jest o zwlekanie z podniesieniem poziomu alertu, tylko po to, by nie utrudniać pracy Chinom – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (WEI), w audycji także komentarz Wojciecha Wybranowskiego ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma ŚWIAT

Artur Soboń: rozwiązania wspierające biznes i pracowników będą w razie potrzeby przedłużane

- Skutków kryzysu gospodarczego nie można zaplanować na krótki okres, będziemy się z tym mierzyć i z pewnością proponować nowe rozwiązania, które będą odpowiadały sytuacji, która jest bardzo trudna do przewidzenia – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma Artur Soboń

Wiceminister finansów: "tarcza antykryzysowa" to konkretne i wiarygodne propozycje

- Przez wiele osób podnoszony jest problem osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, które z dnia na dzień mogą zostać bez świadczeń. "Tarcza antykryzysowa" proponuje dla tych osób 2 tys. złotych brutto, o ile będą miały wiarygodną przeszłość zawodową. Wzięcie przez państwo na siebie tego ciężaru jest bez precedensu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mazur, wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce koronawirus firma

"Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy". Minister rodziny o wsparciu dla firm

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że państwo dokłada troski, aby zadbać o firmy borykające się z kłopotami spowodowanymi koronawirusem. - Zależy nam na tym, aby to wsparcie było finansowane przez co najmniej trzy miesiące - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus przedsiębiorca przedsiębiorstwo gospodarka polska Ministerstwo Rodziny marlena maląg POLSKA

PORADNIK "Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

- Ten program ma dać nadzieję Polakom, że wkrótce będzie lepiej - tak o rządowym pakiecie pomocowym, nazwanym "tarczą antykryzysową", mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent i szef rządu przedstawili główne założenia pakietu, który ma złagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce firma Mateusz Morawiecki GOSPODARKA premier przedsiębiorca