Polskie Radio
Section05
przedsiębiorca

Firmy stawiają na biznes w internecie. Raport: przedsiębiorczość znalazła się w zupełnie nowym miejscu

Co czwarta firma z sektora MŚP rozpoczęła sprzedaż internetową w czasie pandemii, a co piąta chce osiągać z tego kanału co najmniej połowę przychodów. Wyniki raportu EFL "Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą" wskazują, że w kolejnych latach tradycyjna sprzedaż może stracić na rzecz zamówień internetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy online usługi online firma przedsiębiorca e-commerce

Kasia Tusk dostała torebkę za 30 tys. złotych. Jej mąż wziął 1,5 mln rządowej pomocy

Donald Tusk rozpoczął ostatnio objazd po kraju, który polega przede wszystkim na krytykowaniu Polskiego Ładu i programów pomocowych polskiego rządu. Jego córka, Kasia Tusk pochwaliła się tymczasem w mediach społecznościowych luksusowym prezentem, który otrzymała od męża. Torebka marki Chanel mogła kosztować nawet 30 tys. zł. Córka i zięć lidera PO chętnie korzystają z programów osłonowych dla przedsiębiorców, z których firma Stanisława Cudnego miała otrzymać 1,5 mln złotych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk pieniądze Polski Ład przedsiębiorca tarcza antyinflacyjna opozycja rodzina POLSKA polityka

Niepewność sytuacji gospodarczej bolączką przedsiębiorców. Mimo to Miesięczny Indeks Koniunktury rośnie

Mimo niepewności gospodarczej Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego w styczniu 2022 r. wyniósł 110 pkt., co oznacza wzrost o 4,2 pkt. wobec grudnia 2021 r. i o 13,9 pkt. w porównaniu do stycznia rok wcześniej - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK firma przedsiębiorca badania rynku zatrudnienie wynagrodzenia

"Potrzebne szczere otwarcie dla przedsiębiorców". Miłosz Lodowski o odbudowie gospodarki po pandemii

- Myślę, że potrzeba nam tego, żeby nie krępował nas gąszcz przepisów. Z jednej strony rząd chciałby, żeby Polacy udźwignęli trud odbudowy po pandemii, a z drugiej dokładane są kolejne przepisy - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  podatki pieniądze gospodarka polska przedsiębiorca pandemia kryzys inflacja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Polski Ład: od 17 stycznia firmy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę postojowego

Rząd uruchamia kolejną pomoc dla firm. Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego, maksymalnie sześć razy​.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Polski Ład pracownicy składki na ubezpieczenie przedsiębiorca

Polski Ład. Paweł Krutul: najbliższy kwartał pokaże, czy przedsiębiorcy się w tym odnajdują

– Najbliższy kwartał pokaże, czy przedsiębiorcy się w tym odnajdują, czy te przepisy są właściwe, czy też trzeba doprowadzić do jakichś dodatkowych zmian – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Krutul (Nowa Lewica), komentując zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka GOSPODARKA gospodarka polska podatki pieniądze przedsiębiorca społeczeństwo

Pracodawca będzie mógł żądać testu na COVID-19? Znamy termin publicznego wysłuchania ustawy

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że 5 stycznia odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy o bezpieczeństwie covidowym. Projekt autorstwa posłów PiS przewiduje, że pracodawca będzie mógł zażądać wyniku ważnego testu przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie praca przedsiębiorca pracownicy prawo ustawa Prawo i Sprawiedliwość POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA

Wystawa Światowa Expo 2020. Polska podpisała istotne porozumienia gospodarcze

Ministerstwo Rozwoju i Technologi poinformowało o podpisaniu bilateralnych umów gospodarczych z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym i Dniu Polskim oraz liczne spotkania z przedsiębiorcami na Wystawie Światowej Expo 2020.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka polska POLSKA przedsiębiorca Zjednoczone Emiraty Arabskie Polityka zagraniczna Polski

Nastroje w grudniu słabsze niż w listopadzie. Indeks koniunktury wciąż jednak powyżej poziomu neutralnego

Miesięczny Indeks Koniunktury, opracowywany przez PIE i BGK, spadł w grudniu o 3,2 pkt. wobec listopada i wynosi 105,8 pkt. Analitycy zwrócili uwagę, że to drugi miesiąc spadków z rzędu, choć nadal powyżej poziomu neutralnego. O spadku wskaźnika zdecydowały negatywne zmiany dotyczące wartości sprzedaży, mocy produkcyjnych, inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK badania rynku firma przedsiębiorca podaż inwestycje wynagrodzenia

Przedsiębiorcy w strefie przygranicznej. Stefaniuk: trwają rozmowy z UE ws. pomocy publicznej

Żeby pomóc przedsiębiorcom w strefie przygranicznej, Unia Europejska musi wyrazić zgodę na większą kwotę pomocy publicznej de minimis. W tej sprawie negocjacje trwają - mówił w PR24 Dariusz Stefaniuk, poseł PiS. Gościem PR24 była także Bożena Żelazowska z PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania POLSKA polityka społeczeństwo GOSPODARKA granica kryzys na granicy przedsiębiorca

Czy kontrola szczepień pracowników ogranicza wolności obywatelskie?

Niemal każdy dzień przynosi kolejne rekordy IV fali epidemii. Trwa także dyskusja o ewentualnych obostrzeniach i innych formach walki z koronawirusem. Jedną z propozycji jest ta dotycząca możliwości skontrolowania przez pracodawcę, czy pracownik zaszczepił się na COVID-19. Czym jest ten postulat?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg obostrzenia COVID-19 omikron szczepienia pandemia Koronawirus w Polsce przedsiębiorca pracownik ustawa