Polskie Radio

Polskie Radio z prestiżową nagrodą Prix Europa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:21
Polskie Radio otrzymało nagrodę na festiwalu twórczości telewizyjnej i radiowej w Berlinie.
Audio
  • Krzysztof Czeczot: po raz pierwszy polskie słuchowisko wygrało festiwal Prix Europa (IAR).
  • Andrzej Brzoska mówi, że słuchowisko miało swoją premierę w Programie Trzecim Polskiego Radia (IAR)
Andrzej Brzoska i Krzysztof Czeczot
Andrzej Brzoska i Krzysztof CzeczotFoto: autorów

Polskie Radio docenione podczas festiwalu Prix Europa. Jurorzy nagrodzili słuchowisko Teatru Polskiego Radia autorstwa Krzysztofa Czeczota. Spektakl radiowy pt. "Andy" został zrealizowany w systemie dźwięku przestrzennego.

Krzysztof Czeczot podkreślił, że po raz pierwszy polskie słuchowisko wygrało festiwal Prix Europa.

- Ja wiedziałem, że  zrobiliśmy dobrą robotę. Świetnie zagrał Adam Woronowicz, główny bohater, świetnie zagrała Magda Cielecka, w ogóle wszyscy aktorzy, których zaprosiłem. Przepraszam w nerwach wymieniam tylko tych, którzy przychodzą mi najbliżej do głowy. Pomysł wykorzystania głosu Romana Wilhelmiego w tym słuchowisku, to, że nasz główny bohater Andy, którego gra właśnie Adam Woronowicz, z nim rozmawia też wydawał mi się dobry - opowiada Czeczot.

Współtwórca słuchowiska, reżyser dźwięku Andrzej Brzoska mówi, że słuchowisko miało swoją premierę w Programie Trzecim Polskiego Radia. - Samo słuchowisko to jest potraktowane z humorem studium szaleństwa tytułowego bohatera, który jest realizatorem dźwięku. Słuchowisko zdobyło uznanie międzynarodowego jury. Było faworytem od chwili, od kiedy tylko to słuchowisko przesłuchano. Zebrałem bardzo dużo pochlebnych opinii na ten temat. Również odbyła się długa dyskusja, która potwierdziła, że to słuchwisko bardzo się podobało. I muszę powiedzieć jako obserwator, że konkurenci nie mieli zbyt dużych szans.

Nagroda Prix Europa przyznawana jest najlepszym europejskim produkcjom telewizyjnym, radiowym i internetowym. To najważniejsza tego typu nagroda w Europie.

mc

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia ogłasza konkurs na słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 17:49
Tematyka ma dotyczyć Polaków na emigracji - poinformował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arete i Don Kichot. Wręczono nagrody Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 17:55
Laureatem nagrody Don Kichot za reżyserię został Adam Wojtyszko, natomiast Arete trafiła do dwojga młodych aktorów - Anny Rokity i Michała Kościuka. Uroczysta gala miała miejsce w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Polskiego Radia wyróżniony w konkursie międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:57
Marcin Pośpiech, dziennikarz radiowej Trójki, znalazł się w gronie finalistów, w międzynarodowym konkursie na reportaż lub dokument radiowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomienia kronikarki polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 22:30
Jej "Portrety słowem malowane" na antenie Polskiego Radia zaskakiwały mądrością i trafnością sądów przez ponad czterdzieści lat. Z uznaniem mówili o Annie Retmaniak Gustaw Holoubek, Kazimierz Dejmek, Aleksander Bardini. Zapraszamy na "Zapiski ze współczesności".
rozwiń zwiń