Polskie Radio

Phil Collins do Petera Gabriela: Gratulacje, draniu!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 15:55
Równo 35 lat temu Peter Gabriel strącił ze szczytu amerykańskiej listy przebojów "Billboardu" swoich byłych kolegów z zespołu Genesis. Zrobił to za pomocą masywnego muzycznego młota, jakim był utwór "Sledgehammer", promujący album "So".
Peter Gabriel
Peter GabrielFoto: mat. promocyjne

"Sledgehammer" to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji Petera Gabriela w całym jego dorobku, włączając w to okres, w którym był liderem progrockowej formacji Genesis. Odróżnia się też dość mocno od reszty dokonań tego artysty, dzięki tanecznemu rytmowi i brzmieniowym nawiązaniom do starego soulu. – Gdy byłem nastolatkiem, soul był jedną z rzeczy, które sprawiły, że zapragnąłem zostać muzykiem. Był naprawdę ekscytujący – wyznał brytyjski muzyk w jednym z wywiadów.

Żeby osiągnąć efekt zbliżony do dzieł swych idoli z czasów młodości, Gabriel zaprosił do nagrania utworu trębacza Wayne'a Jacksona, którego wiele lat wcześniej miał okazję podziwiać na scenie u boku samego Otisa Reddinga. Efekt końcowy był na tyle satysfakcjonujący, że włodarze wytwórni Charisma Records postanowili umieścić kawałek na singlu promującym piąty album w solowym dorobku artysty, zatytułowany "So". Piosence towarzyszył wyjątkowo nowatorski jak na owe czasy teledysk, który został obsypany deszczem nagród, m.in. przez stację MTV, dyktującą muzyczne trendy końca lat 80.

źródło: YouTube / Peter Gabriel

Sam singiel "Sledgehammer" ukazał się 21 kwietnia 1986 roku i, jak przystało na ciężki młot, z mozołem wspinał się w górne rejony list przebojów. W ojczystej Wielkiej Brytanii zatrzymał się na czwartym miejscu, za to w Stanach dotarł na sam szczyt. Stało się to dokładnie 26 lipca, a więc dokładnie 96 dni po premierze. Co ciekawe, strącił stamtąd utwór "Invisible Touch" grupy Genesis, z której odszedł dekadę wcześniej. – Nie byliśmy tego świadomi w tamtym czasie. Gdybyśmy wiedzieli, prawdopodobnie wysłalibyśmy mu telegram ze słowami: "Gratulacje, draniu!" – żartował po latach Phil Collins.

Sukces "Sledgehammera" pociągnął za sobą sprzedaż płyty "So", która do dziś pozostaje najlepiej sprzedającym się albumem w dyskografii Petera Gabriela.

kc

Czytaj także

Koncertowe oblicze Petera Gabriela

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:08
W audycji analizowaliśmy pierwszy koncertowy album brytyjskiego muzyka "Plays Live" wydany w roku 1983.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja według Petera Gabriela i hymny Mahalii Jackson

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 11:00
W audycji słuchaliśmy albumu, który pierwotnie miał być ścieżką dźwiękową do filmu Martina Scorsese pt. "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Wróciliśmy też do płyty królowej muzyki gospel.
rozwiń zwiń