Polskie Radio

Kolejne odwołane koncerty. Nick Cave, Iggy Pop i Franz Ferdinand nie zagrają w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 10:31
Wydłuża się lista zachodnich gwiazd rocka, które odwołują tegoroczne koncerty w Rosji. Ostatnio taką decyzję podjęli m.in. Australijczyk Nick Cave z zespołem The Bad Seeds, Amerykanin Iggy Pop i brytyjska grupa Franz Ferdinand.
Nick Cave odwołał koncerty w Rosji i na Ukrainie
Nick Cave odwołał koncerty w Rosji i na UkrainieFoto: Mike Gray / Avalon/Photoshot/East News

Wojna, którą Rosja Władimira Putina wywołała tydzień temu na Ukrainie, uderza w fanów muzyki w obu tych krajach. "W świetle obecnych wydarzeń nie mamy innego wyboru, jak tylko odwołać nasze koncerty w Rosji i na Ukrainie, które miały się odbyć tego lata" – takie oświadczenie wydali muzycy formacji Nick Cave & The Bad Seeds. "Kierujemy nasze myśli i naszą miłość w stronę dzielnego narodu ukraińskiego, ich bohaterskiego przywódcy i wszystkich, którzy cierpią z powodu tej bezsensownej wojny" – czytamy dalej. Komunikat kończy się akapitem: "Ukraino, stoimy przy tobie i przy wszystkich mieszkańcach Rosji, którzy sprzeciwiają się tym brutalnym działaniom. Modlimy się, żeby to szaleństwo jak najszybciej się skończyło".

O odwołaniu swoich koncertów w Moskwie i Sankt Petersburgu poinformował w obszernym wpisie w mediach społecznościowych zespół Franz Ferdinand. "Kochamy Rosję. Ten wspaniały kraj inspirował nas swoją sztuką i literaturą, a odkąd zagraliśmy tam po raz pierwszy 17 lat temu, zbudowaliśmy mocną i głęboką więź z rosyjskimi fanami" – napisali muzycy. "Wiemy, że dostrzegacie szaleństwo waszych przywódców. Wiemy, że nie chcecie wojny. My też jej nie chcemy" – zwrócili się członkowie szkockiej grupy do swoich rosyjskich fanów i wyrazili nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się ich odwiedzić, gdy nastanie pokój.  

Ze skompletowaniem listy gwiazd będą mieli problem organizatorzy festiwalu Park Life, który ma się odbyć w lipcu w Moskwie. Na pewno nie zagra tam zapowiadany Iggy Pop, który ogłosił to w krótkim tweecie opatrzonym dopiskiem: "Nasze myśli są z Ukraińcami i wszystkimi dzielnymi ludźmi, którzy sprzeciwiają się tej agresji i szukają pokoju". Z występu na festiwalu zrezygnował też pochodzący z Las Vegas zespół The Killers.

To kolejna fala rezygnacji gwiazd rocka z występowania przed rosyjską publicznością. W ostatnich dniach poinformowały o tym m.in. grupy Green Day i Imagine Dragons. Sprzeciw wobec zbrodniczych działań Rosji wyraziło też bardzo wielu innych artystów, takich jak Paul McCartney, Brian May czy zespół Pearl Jam.

kc

Czytaj także

Muzyk zespołu Kozak System wstąpił do armii. Walczy w obronie Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 13:04
Iwan Łenio, wokalista i akordeonista popularnej w Polsce ukraińskiej grupy Kozak System, walczy z bronią w ręku z rosyjskimi najeźdźcami Kijowa. Muzyk umieścił w mediach społecznościowych poruszający post, w którym pisze: "Pomóżcie nam pokonać Imperium Zła!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dylan, Lennon i KSU. Antywojenne protest songi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 15:54
Wojna przynosi przede wszystkim cierpienie, strach i zniszczenia, ale zdarza się też, że prowokuje artystów do tworzenia wybitnych dzieł, na przykład w postaci antywojennych piosenek. Przypominamy kilka z tych najbardziej znanych.
rozwiń zwiń