Polskie Radio

Atak Rosji – solidarni z Ukrainą. Piosenki, które dodawały otuchy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:00
Muzyka ma moc łączenia ludzi i dodawania otuchy w ciężkich chwilach. Polscy artyści dawali wyraz solidarności z walczącą o wolność i niepodległość Ukrainą – szczególnie podczas dramatycznych wydarzeń w czasie Majdanu w Kijowie w 2013 i 2014 roku.
Zespół Taraka nagrał hymn Euromajdanu
Zespół Taraka nagrał hymn EuromajdanuFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

"Podaj rękę Ukrainie"

Nieoficjalny hymn Euromajdanu został nagrany przez polsko-ukraińską grupę Taraka, która wykonała go na żywo w Kijowie 1 lutego 2014 roku. – Doznałem pięknego spełnienia mojej roli w muzyce. Kiedy 150-tysięczny tłum na Majdanie zaśpiewał piosenkę wspólnie z nami, byłem wzruszony, pełen pokory i wiedziałem, że wszystkie słowa, które wypowiadam ze sceny, są szalenie istotne, trafiają w serce – opowiadał wokalista Karol Kus. Utwór doczekał się wersji w języku polskim, ukraińskim i angielskim, a część dochodu z zawierającego go albumu poszła na pomoc rodzinom ofiar ukraińskiej rewolucji.  

źródło: YouTube/TarakaTV

"Sługi za szlugi"

W tym samym niespokojnym 2014 roku Maciej Maleńczuk w ramach projektu Yugopolis nagrał piosenkę "Sługi za szlugi". Jej muzycznym pierwowzorem był kawałek "Balkan" jugosłowiańskiego zespołu Azra, ale napisany przez Maleńczuka nowy tekst miał zupełnie inne przesłanie. Było to tuż po zestrzeleniu przelatującego nad Ukrainą pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie. Choć Rosjanie nigdy nie przyznali, że maczali palce w tej katastrofie, tropy wskazywały, że to właśnie rosyjscy żołnierze oddali feralny strzał. W piosence padają więc słowa: "Czemuście pijani w samolot strzelali / Sługi za szlugi świat gotowi spalić".

źródło: YouTube/terazt1

"Tylko miłość pozwoli ci przeżyć"

Ten sam Maleńczuk rok później połączył siły z ukraińskim folkowo-rockowym zespołem Haydamaky i Andriejem Makarewiczem, liderem rosyjskiej legendy rocka Maszyny Wriemieni. Wspólnie nagrali oni antywojenny song "Tylko miłość pozwoli ci przeżyć". "Wojna i zabijanie nie rozwiążą konfliktów, a tylko je pogłębią. Brat będzie mścił się za brata, nienawiść narodzi nową nienawiść, politycy są cyniczni i zakłamani, a prości ludzie cierpią. Na całym świecie ludzie żyją w atmosferze nienawiści i brudnej konkurencji i tylko miłość pozwala człowiekowi przeżyć w tym twardym świecie" – napisali artyści w notce towarzyszącej opublikowaniu śpiewanego w trzech językach utworu.

Warto dodać, że Makarewicz popierał Putina na początku jego rządów. Z czasem stał się jednak zagorzałym przeciwnikiem rosyjskiego prezydenta, solidaryzującym się zarówno z walczącymi o wolność Ukraińcami, jak i z mieszkańcami Białorusi prześladowanymi przez reżim Łukaszenki. 

źródło: YouTube/Haydamaky

"Brat za brata"

Część muzyków Haydamaky w 2012 roku założyła grupę Kozak System, by pod nowym szyldem grać wysokoenergetyczną mieszankę rocka, ska, reggae i folkloru rodem z Ukrainy. W odpowiedzi na wydarzenia na Majdanie zespół nagrał swój własny protest-song "Brat za brata", korzystając ze wsparcia gwiazd polskiej sceny muzycznej: formacji Enej i Maleo Reggae Rockers. W refrenie słyszymy słowa: "To nasza wspólna rzecz / Wolna Ukraina jest / Razem już mówimy: "Nie!" / Brat za brata murem stanie".

Lider zespołu Maleo Reggae Rockers Darek Malejonek osobiście odwiedził Majdan. – Byłem, widziałem, że oni się nie poddadzą. Musimy im pomóc – mówił muzyk.

źródło: YouTube/Kozaksystem

kc

Czytaj także

Protesty oczami zwykłego obywatela. Reportaż "Majdan wolności" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 18:39
– Gdy jechaliśmy na Majdan, moja siostra błogosławiła swojego męża krzyżem, jak na wojnę. Mama zrobiła kanapki i kawę. Nie potrafię posługiwać się bronią, nie jestem osiłkiem, boję się, ale wiem, że to mój obowiązek – tak mówi Dymytro, potomek atamana Semena Petlury, który z niewielkimi przerwami od początku grudnia stale był na placu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Euromajdanem". Jak rodziły się akcje pomocowe? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 19:37
Nie tylko polscy politycy, ale także tzw. zwyczajni ludzie solidarni z walczącymi na Euromajdanie Ukraińcami organizowali wiece, akcje pomocowe, utrzymywali stałe kontakty z uczestnikami protestu, deklarując pomoc długofalową rodzinom, które najbardziej ucierpiały. Wszystkie te działania spotykają się z ogromną wdzięcznością Ukraińców. 
rozwiń zwiń