Polskie Radio

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 14:00
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polskie Radio oddaje hołd bohaterom i przygotowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Anteny publicznego nadawcy radiowego aktywnie włączają się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                         
.
.Foto: Polskie Radio

1 sierpnia Polskie Radio zaprasza do wysłuchania wyjątkowych audycji i wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych. Na antenach Polskiego Radia obecne są specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami, rozmowy z ekspertami i historykami, przybliżającymi bohaterską historię Powstania Warszawskiego i jego uczestników. Słuchacze Polskiego Radia mają również okazję wysłuchania powstańczych pieśni, które towarzyszyły warszawiakom podczas sierpniowych dni. Tegoroczne obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego stanowią ważną okazję do upamiętnienia i refleksji nad historią Polski oraz docenienia dziedzictwa bohaterów, którzy walczyli za wolność i niepodległość naszego kraju. 

.

1 sierpnia Program 1 Polskiego Radia przypomina wydarzenia z 1 sierpnia 1944 roku w stolicy w formie dziesięciu odcinków (co godzinę od godz. 6.50 do godz. 16.50). Temat powstania jest obecny na antenie radiowej Jedynki m. in. w audycjach: "Po drugiej stronie lustra" (godz. 00.00), "Noc z reportażem" (godz. 1.00- 3.00), "Tak to bywało" (godz. 3.00-5.00). Z kolei gośćmi "Sygnałów dnia" byli: Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta i Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji "Eureka" (godz. 19.30) rozmowa z profesorem Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. O 20.30 radiowa Jedynka zaprasza na transmisję koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

.

W radiowej Dwójce do 4 sierpnia w audycji "To się czyta" (godz. 11.00) można było słuchać "Kwatery bożych pomyleńców" Władysława Zambrzyckiego, a od godz. 12.45 w "Głosy z przeszłości": Powstańcy 1944 – wspomnienia. 1 sierpnia Dorota Gacek zaprasza na audycję specjalną "Przyjaciele, poeci, powstańcy" o przyjaźni Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego (godz. 15.00), a o godz. 17.00 emisja słuchowiska dokumentalnego Bożeny Markowskiej "Szpital Dobrej Woli" na motywach Książki raportów lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego. 

.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia 1 sierpnia w każdej godzinie, od rana do godz. 17.00 wybrzmią archiwalne wspomnienia powstańców. Dodatkowo trzy "Serwisy Trójki" (16.30, 17.00, 17.30) będą nadawana z centrum stolicy przygotowującej się do oddania hołdu powstańcom. Relacje z obchodów rocznicowych pojawią się także w "Serwisach Trójki" i w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki", a wieczorem reportaż okolicznościowy poświęcony rocznicy o godz. 22.00. 

 

1 sierpnia w radiowej Czwórce tematyka związana z Powstaniem Warszawskim obecna była i jest m. in. w audycjach: "Pierwsze słyszę" (godz. 7.00), "Stacja Kultura", "Muzyczny lunch" i "Reset". Gościem "Wieczoru z Czwórką" będzie Agnieszka Cubała – autorka 11 książek o Powstaniu Warszawskim. 

 

We wtorek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 dominuje tematyka związana z tegorocznymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacja zaplanowała transmisje obchodów państwowych z udziałem najważniejszych osób w państwie, dźwięki archiwalne, relacje reporterskie i rozmowy Adriana Klarenbacha z powstańcami warszawskimi. Temat rocznicowy pojawia się w m. in. w "Debacie dnia" i "Kwadracie kultury"

.

Polskie Radio Chopin zaprasza 1 sierpnia na dwie audycje specjalne Małgorzaty Pęcińskiej (godz. 11.00 i godz. 16.00).

Tematyka związana z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego pojawi się także na pozostałych antenach Polskiego Radia.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

mat. pras. / rk 

Czytaj także

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 19:59
Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia oddał hołd bohaterom i przygotował bogaty program dedykowany temu ważnemu wydarzeniu w historii Polski. Radiowa Jedynka aktywnie włączyła się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                          
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójkowe audycje w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:44
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 17:20
Wspomnienia powstańców, archiwalne nagrania z czasów powstańczego zrywu i relacje z obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Trójka przygotowała wiele pozycji upamiętniających wydarzenia sprzed 79 lat. To archiwalne audycje, reportaż i wywiady o historii.
rozwiń zwiń