X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gustaw Herling-Grudziński

Włoska publicystyka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

16.05.2019 11:00
- Po upadku faszyzmu popularność we Włoszech zdobył komunizm. Pisarz tego nie akceptował, był przeciwny obu dyktaturom. Chciał zamilknąć jako publicysta, ale na szczęście został zaproszony do współpracy z niezależnym pismem "Tempo Presente" – mówiła w Dwójce dr Magdalena Śniedziewska.
Gustaw Herling-Grudziński, 1. poł. lat 50.
Gustaw Herling-Grudziński, 1. poł. lat 50. Foto: Archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Fundacja "Biblioteca Benedetto Croce", Neapol - skany z Biblioteki Narodowej, Warszawa
Posłuchaj
29'59 Antyfaszysta i antykomunista. Włoska publicystyka pisarza (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
więcej
Audio

Za życia pisarz wielokrotnie miał poczucie bycia niesłyszanym - zakneblowany przez komunistów dla krajowych czytelników, w kraju emigracji też nie czuł się wysłuchany. Czy miał rację? Korpus jego tekstów publicznych, które ukazały się we włoskiej prasie, wydaje się świadczyć, że było to odczucie subiektywne. Od połowy lat 50. pisywał między innymi do "Tempo Presente", nieco później do "Corriere della Sera" czy "Il Giorno".

- Okazuje się, że jego tekstów publicystycznych jest bardzo dużo. Recenzje, rozprawy i szkice wypełniają trzy pokaźnych rozmiarów tomy. Od 1956 roku do śmierci opublikował ponadto po włosku ponad 450 artykułów zajmujących około 1400 stron maszynopisu. To żadną miarą nie jest marginalny dorobek. W tych tekstach Herling-Grudziński wypowiada się nie tylko na tematy polityczne, ale także literackie, kulturalne i światopoglądowe - powiedziała dr Magdalena Śniedziewska, opowiadając o podejmowanych przez Herlinga tematach, sposobie ich ujmowania i okolicznościach publikacji.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której znalazły się również archiwalne nagrania wypowiedzi samego pisarza.

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Magdalena Śniedziewska (badaczka i edytorka tekstów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 14.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak