Tour de Pologne

Tour de Pologne 2017: czas zacząć 74. edycję wyścigu. Majka, Sagan, Nibali czy nowa gwiazda błyśnie na polskich szosach?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 10:00
74. edycja Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę w Krakowie, a zakończy 4 sierpnia - po raz pierwszy - w Bukowinie Tatrzańskiej. Na starcie nie zabraknie kolarskich gwiazd, a organizatorzy zapowiadają kapitalne emocje. 
Audio
  • 74. kolarski wyścig Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę w Krakowie. Przed kolarzami 7 etapów o łącznej długości prawie 1140 km. Z dyrektorem wyścigu Czesławem Langiem rozmawiał Krzysztof Kuzak (IAR)
  • Majka wygrał Tour de Pologne w 2014 roku. Teraz ma nadzieję, że także będzie liczył się w walce o zwycięstwo (IAR)
Kibice czekają na wielkie emocje podczas Tour de Pologne
Kibice czekają na wielkie emocje podczas Tour de PologneFoto: mffoto / Shutterstock.com

Polskie Radio, patron medialny imprezy, zaprasza słuchaczy na specjalne audycje oraz relacje na żywo, które w radiowej Jedynce i Trójce przeprowadzą Włodzimierz Rezner i Krzysztof Kuzak.

>>> Tour de Pologne 2017 w Polskim Radiu od startu do mety wyścigu

- Podjąłem decyzję - wystartuję w tym roku w Tour de Pologne! Tour de France był mnie pechowy - upadek na 9. etapie pozbawił mnie szans walki o "generalkę". Wyleczyłem już jednak rany i wracam do gry - napisał Rafał Majka kilka dni temu na Facebooku. Wpisem uszczęśliwił organizatorów Tour de Pologne oraz kibiców.

Źródło: TVP

Kolarz niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe zakończył występ w Tour de France 10 lipca, nazajutrz po etapie, na którym mocno się potłukł podczas szybkiego zjazdu z górskiej przełęczy. Rany były głębokie, zdarta skóra z kolan i łokci, obrażenia klatki piersiowej i pleców. Jak przyznał, po raz pierwszy płakał z bólu jadąc do mety w Chambery. Od ponad tygodnia jednak intensywnie trenuje i jest gotowy do podjęcia wyzwania.

Deklaracja Majki ucieszyła oczywiście dyrektora wyścigu Czesława Langa.

- Jest bardzo zmotywowany, jest w nim sportowa złość po wypadku w Tour de France. Formę, jaką przygotował na wyścig we Francji, chce teraz spożytkować na Tour de Pologne. Będzie starał się walczyć o zwycięstwo, a w drużynie ma dwukrotnego mistrza świata Słowaka Petera Sagana, prawdziwego showmana, który porywa tłumy - powiedział Lang.

Serwis Specjalny
tour de pologne 663 f.JPG
Tour de Pologne 2017

Trzecią gwiazdą światowego formatu na starcie w Krakowie będzie Włoch Vincenzo Nibali z ekipy Bahrain-Merida. "Rekin z Mesyny" ma w dorobku zwycięstwa we wszystkich wielkich tourach. W tegorocznym Giro d'Italia zajął trzecie miejsce, a z Tour de France zrezygnował.

Na liście startowej nie brakuje innych znanych nazwisk. Są doświadczeni i utytułowani zawodnicy, jak mistrz olimpijski z Pekinu (2008) Hiszpan Samuel Sanchez czy mistrz świata z Florencji (2013) Portugalczyk Rui Costa, ale jest też wielu niezwykle utalentowanych i głodnych sukcesu kolarzy młodego pokolenia, m.in. zwycięzcy klasyfikacji młodzieżowych: ubiegłorocznego Tour de France - Brytyjczyk Adam Yates i tegorocznego Giro d'Italia - Luksemburczyk Bob Jungels.

Peter Sagan Jestem szczęśliwy, że znów mogę stanąć na starcie Tour de Pologne. Jesteśmy w Polsce, która sąsiaduje ze Słowacją, więc liczę na wsparcie kibiców i dobry wyścig. Mam wspaniałe wspomnienia związane z Tour de Pologne. Zwycięstwo w 2011 roku było ogromnym sukcesem, a zarazem niespodzianką

Kto zwycięży w Tour de Pologne? Gwiazda formatu Majki, Sagana i Włocha Vincenzo Nibalego, czy kolarz mniej znany, jak choćby przed rokiem Belg Tim Wellens? 

- Nie ma w sporcie pewniaka. Nasz wyścig jest otwarty i kreuje gwiazdy. W Tour de Pologne obowiązuje zasada "bij mistrza". Ten, kto pokona Majkę, Sagana i Nibalego, sam będzie w przyszłości wielkim kolarzem - powiedział Czesław Lang.

Źródło: TVP

W wyścigu wystartuje 18 ekip World Tour oraz cztery zaproszone, a wśród nich reprezentacja biało-czerwonych pod nazwą Orlen CCC Polska i grupa CCC Sprandi Polkowice. Po raz pierwszy drużyny pojadą w składach siedmioosobowych. W sumie 154 zawodników, w tym 15 Polaków.

Vincenzo Nibali Tour de Pologne to ważny wyścig z wieloma groźnymi zawodnikami na starcie, przede wszystkim Rafałem Majką. Nigdy nie wyznaczam sobie celów przed wyścigiem, zobaczymy jak się potoczy

W stawce będzie pięciu z ośmiu polskich kolarzy ścigających się na co dzień w grupach World Tour. Zabraknie tylko tych, którzy w minioną niedzielę w Paryżu ukończyli Tour de France - Michała Kwiatkowskiego (Sky), Macieja Bodnara i Pawła Poljańskiego (obaj Bora-Hansgrohe).

Etap 1. Kraków - Kraków

Rywalizacja rozpocznie w sobotę etapem o długości 130 km ze startem i metą w Krakowie. Start godzina 13.15. Potem zawodnicy będą finiszować w Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorzy zrezygnowali z jazdy indywidualnej na czas, która od kilku lat kończyła wyścig pod Wawelem.

- Poskracaliśmy etapy, aby stały się bardziej dynamiczne. Już na trzecim - do Szczyrku - mamy góry i już w pewnym stopniu będzie ustawiona klasyfikacja generalna. Na zakończenie wyścigu też mamy dwa górskie odcinki, a na ostatnim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej znaleźliśmy nowe podjazdy - dodał dyrektor i główny organizator imprezy.

Przed rokiem TdP wygrał Wellens, a najlepszy z Polaków Paweł Cieślik (Verva Activejet) zajął 19. miejsce. Była to jedna z najtrudniejszych edycji wyścigu. Ze względu na fatalne warunki pogodowe - zimno, mgłę i ulewę - anulowano szósty, "królewski" etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Trasa 74. Tour de Pologne:

29.07,1. etap: Kraków - Kraków (130 km)

30.07, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (142 km)

31.07, 3. etap: Jaworzno - Szczyrk (161 km)

01.08, 4. etap: Zawiercie - Zabrze (238 km)

02.08, 5. etap: Nagawczyna - Rzeszów (130 km)

03.08, 6. etap: Wieliczka - Zakopane (189 km)

04.08, 7. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (132 km)

Rekordy Tour de Pologne:

- najwięcej zwycięstw: trzy - Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, Marian Więckowski
- najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami): 15 - Ryszard Szurkowski
- najwięcej dni w koszulce lidera: 20 - Marian Więckowski (trzy wyścigi, 1954-56)
- cały wyścig w koszulce lidera przejechali: Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937)
- największa różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: 1:10.16, Feliks Więcek - Wiktor Olecki (1928)
- najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: dwie sekundy, Hiszpan Jon Izagirre - Belg Bart De Clercq (2015)
- najszybszy wyścig: 1966 - przeciętna 44,010 km/godz. (zwycięzca Józef Gawliczek)
- najwięcej etapów: 13 - 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
- najmniej etapów: 4 - 1947
- najdłuższy wyścig: 2311 km - 1953
- najkrótszy wyścig: 606 km - 1947


ps, PAP, IAR, ah

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tour de Pologne 2017: Peter Sagan robi show już przed startem wyścigu

28.07.2017 10:32
Na liście startowej rozpoczynajacego się w sobotę Tour de Pologne nie brakuje wielkich nazwisk. - Przyjechały gwiazdy, ale w tym wyścigu gwiazdy też się rodzą - mówi Czesław Lang, dyrektor wyścigu w rozmowie z Polskim Radiem. 
Peter Sagan, jeszcze z długimi włosami
Peter Sagan, jeszcze z długimi włosami Foto: Shutterstock
Posłuchaj
04'39 74. kolarski wyścig Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę w Krakowie. Przed kolarzami 7 etapów o łącznej długości prawie 1140 km. Z dyrektorem wyścigu Czesławem Langiem rozmawiał Krzysztof Kuzak (IAR)
więcej

 Po trzech latach w Tour de Pologne ponownie wystartuje Rafał Majka. Triumfator z 2014 roku zapowiada walkę o drugie zwycięstwo. 

"Podjąłem decyzję - wystartuję w tym roku w Tour de Pologne! Tour de France był mnie pechowy - upadek na 9. etapie pozbawił mnie szans walki o generalkę. Wyleczyłem już jednak rany i wracam do gry" - napisał Majka kilka dni temu na Facebooku. 

Kolarz niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe zakończył występ w Tour de France 10 lipca, nazajutrz po etapie, na którym mocno się potłukł podczas szybkiego zjazdu z górskiej przełęczy. Rany były głębokie, zdarta skóra z kolan i łokci, obrażenia klatki piersiowej i pleców. Jak przyznał, po raz pierwszy płakał z bólu jadąc do mety w Chambery. Od ponad tygodnia jednak intensywnie trenuje i jest gotowy do podjęcia wyzwania. 

Deklaracja Majki ucieszyła dyrektora wyścigu Czesława Langa. - Mieliśmy z Rafałem taką cichą umowę, że nawet gdyby przejechał cały Tour de France, a nawet wygrał to i tak brał pod uwagę start w Tour de Pologne - podkreśla Czesław Lang w rozmowie z Krzysztofem Kuzakiem. 

W Tour de Pologne wystartuje także kolega Majki z ekipy Bora-Hansgrohe, dwukrotny mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego Peter Sagan. - To prawdziwy showman, który porywa tłumy – powiedział Lang, a Sagan swój show rozpoczął już przed startem Tour de Pologne. Na lotnisku w Krakowie Słowak pojawił się zupełnie odmieniony. Po raz ostatni kibice widzieli Sagana podczas Tour de France, z którego już na czwartym etapie został wykluczony. Sędziowie uznali, że na finiszu Peter Sagan umyślnie uderzył łokciem Marka Cavendisha, powodując jego upadek. Zespół Bora-Hansgrohe złożył wprawdzie odwołanie, ale decyzja o wykluczeniu pozostała w mocy.

Sagan opuszczał Francję z burzą włosów, do Polski przyjechał z nową fryzurą, a właściwie bez fryzury, bo ogolił się na łyso. Czy nowy image pomoże mistrzowi na trasach TdP?     

Trzecią gwiazdą światowego formatu na starcie w Krakowie będzie Włoch Vincenzo Nibali z ekipy Bahrain-Merida. "Rekin z Mesyny" ma w dorobku zwycięstwa we wszystkich wielkich tourach. W tegorocznym Giro d'Italia zajął trzecie miejsce, a z Tour de France zrezygnował. 

Czytaj więcej
kolarstwo1200.jpg
Tour de Pologne 2017 w Polskim Radiu od startu do mety wyścigu

Kto zwycięży w Tour de Pologne? Gwiazda formatu Majki, Sagana i Włocha Vincenzo Nibalego, czy kolarz mniej znany, jak choćby przed rokiem Belg Tim Wellens? - Wiemy, że Tour de Pologne to taki wyścig, który odkrywa nowe gwiazdy. Jak Sagan przyjechał do Polski po raz pierwszy to nikt nie wiedział kto to jest. Podobnie było z Kittelem - podkreśla Czesław Lang.  

74. edycja Tour de Pologne rusza w sobotę 29 lipca. Polskie Radio, patron medialny imprezy, zaprasza słuchaczy na specjalne audycje oraz relacje na żywo, które w radiowej Jedynce przeprowadzą Włodzimierz Rezner i Krzysztof Kuzak.

(ah)