Tour de Pologne

Tour de Pologne: Wiggins chce wystartować

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 20:34
Mistrz olimpijski z Londynu w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas i triumfator Tour de France 2012 Bradley Wiggins planuje start w rozpoczynającym się 27 lipca Tour de Pologne.
  • Czesław Lang - dyrektor Tour de Pologne o możliwości udziału Bradleya Wigginsa w wyścigu w Polsce (IAR)
Bradley Wiggins
Bradley Wiggins Foto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Brytyjczyk może jednak już nigdy nie wystąpić w wyścigu dookoła Francji.
Problemy ze zdrowiem Wigginsa uniemożliwiły mu wzięcie udziału w tegorocznej "Wielkiej Pętli". W wywiadzie dla "The Guardian" 33-letni Brytyjczyk zaznaczył, że ubiegłoroczne zwycięstwo mogło być jego ostatnim startem w tym wyścigu.
- Zawsze liczyło się dla mnie tylko zwycięstwo w Tourze. Dokonałem tego i, jeśli mam być szczery, nie sądzę, że będę znów zdolny do tylu poświęceń. W ubiegłym roku cierpiały kontakty z rodziną i nie tylko. Teraz jestem bardzo zadowolony z tego, co udało mi się osiągnąć - powiedział czterokrotny mistrz olimpijski.
Kolarz zapowiedział, że zamierza wrócić do ścigania w najbliższym Tour de Pologne, o ile zdąży się do tego czasu wyleczyć. Później w planach ma także imprezy w Colorado, wyścig Dookoła Wielkiej Brytanii oraz mistrzostwa świata w jeździe na czas we Florencji.
- Bardzo mi zależy na dobrych wynikach w Tour of Britain. Z roku na rok jest coraz bardziej prestiżowy, więc warto pokazać się w nim z dobrej strony - ocenił Wiggins.

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo Tour de Pologne
aby dodać komentarz
brak

Fabian Cancellara (RadioShack) nie wystartuje w tegorocznej edycji Tour de France. Szwajcarski kolarz chce przygotować się do wrześniowych mistrzostw świata we Florencji i weźmie udział m.in. w Tour de Pologne.
Fabian Cancellara
Fabian CancellaraFoto: Wikipedia, lic. CC/Thomas Ducroquet

- Tour dał mi wiele niezapomnianych chwil, ale teraz mam inny cel. Uznałem, że do mistrzostw świata najlepiej przygotuję się, rywalizując w wyścigach w Szwajcarii, Austrii, Polsce i Hiszpanii - powiedział belgijskiej gazecie "Het Nieuwsblad" czterokrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas.
Tour de France startuje 29 czerwca. 32-letni Cancellara ma na koncie osiem etapowych triumfów w tej prestiżowej imprezie.

pg

Portugalczyk Rui Costa wygrał po raz drugi z rzędu wyścig kolarski Dookoła Szwajcarii.

Sukces zapewnił sobie na ostatnim etapie, jeździe indywidualnej na czas na górskiej trasie z Bad Ragaz do Flumserbergu, uzyskując najlepszy czas.
W klasyfikacji generalnej zawodnik hiszpańskiej ekipy Movistar zdecydowanie wyprzedził Holendra Bauke Mollemę oraz Czecha Romana Kreuzigera.
Prowadzący przed etapem z przewagą 13 sekund nad Costą Szwajcar Matthias Frank stracił w czasówce blisko dwie minuty i ostatecznie zajął w wyścigu piąte miejsce.
Jedyny Polak, który startował w tej imprezie należącej do cyklu World Tour, Tomasz Marczyński (Vacansoleil) nie ukończył sobotniego etapu.

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo

Maciej Bodnar (Cannondale Pro Cycling) obronił w Sobótce tytuł kolarskiego mistrza Polski w szosowej jeździe na czas. W rywalizacji orlików triumfował Łukasz Wiśniowski (Etixx-Ihned/TKK Pacific Toruń).
Na podium najlepsi w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 40 km podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w Sobótce. Od lewej: Michał Kwiatkowski - drugie miejsce, zwycięzca Maciej Bodnar oraz Mateusz Taciak, który uplasował się na pozycji trzeciej.Foto: PAP/Maciej Kulczyński
00'17 Maciej Bodnar o zwycięstwie w mistrzostwach Polski (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)
więcej

Trasę o długości 40 km u podnóża Ślęży Bodnar pokonał w czasie blisko 50 minut i o 5 sekund wyprzedził Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step). Trzecie miejsce, ze stratą niemal dwóch minut do zwycięzcy, zajął Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice).

W kategorii orlików, którzy także mieli do pokonania trasę o długości 40 km, tytuł mistrzowski wywalczył Wiśniowski, który o 14 sekund wyprzedził Przemysława Kasperkiewicza (De Jonge Renner/KTK Kalisz). Brązowy medal zdobył Szymon Rekita (Warmia Biskupiec), który do zwycięzcy stracił blisko minutę.

W czwartek na dystansie 20 km rywalizowali także kolarze niewidomi i niedowidzący. W kategorii kobiet zwyciężyły Aleksandra Wnuczek i Iwona Podkościelna (obie KKT Hetman Lublin), a wśród mężczyzn najlepsi okazali się Marcin Polak w parze z Michałem Ładoszem (obaj KKT Hetman Lublin).

Na piątek zaplanowano wyścigi ze startu wspólnego juniorek (66 km) i juniorów (132 km) oraz niewidomych i niedowidzących (66 km).