Tour de Pologne

77. Tour de Pologne: trasa i etapy TdP 2020

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 20:00
77. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne wystartowała w środę 5 sierpnia ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Wyścig dookoła Polski składał się z pięciu etapów i zakończył się w niedzielę 9 sierpnia w Krakowie.
Start kolarzy do pierwszego na świecie kolarskiego wyścigu etapowego najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie
Start kolarzy do pierwszego na świecie kolarskiego wyścigu etapowego najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

T R A S A  77. Tour de Pologne:

Lang 1200.jpg
Tour de Pologne da przykład innym? Czesław Lang: Oczy świata będą na nas zwrócone [TYLKO U NAS]

5 sierpnia: 1. etap, Chorzów – Katowice (195,8 km)

6 sierpnia: 2. etap, Opole - Zabrze (151,5 km)

7 sierpnia: 3. etap, Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)

8 sierpnia: 4. etap, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)

9 sierpnia: 5. etap, Zakopane – Kraków (188 km)

Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne były: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy skład reprezentacji Polski na Tour de Pologne

02.08.2020 08:44
Alan i Adrian Banaszkowie, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Maciej Paterski oraz Przemysław Kasperkiewicz wystartują w reprezentacji Polski w Tour de Pologne - poinformował PZKol na Twitterze.
Tour de Pologne  Zdjęcie ilustracyjne
Tour de Pologne / Zdjęcie ilustracyjne Foto: Dziewul/shutterstock

Stosz wygrał etap i triumfował w zakończonym w piątek wyścigu Dookoła Bułgarii. Alan Banaszek również zanotował zwycięstwo etapowe w tej imprezie, a Piotr Brożyna był piąty przed tygodniem w wyścigu Sibiu Tour w Rumunii. Najbardziej doświadczeni w ekipie to Paterski, Bernas i Kasperkiewicz.

Czytaj dalej: wielkie ściganie wróciło. Wout van Aert najszybszy w Strade Bianche

Tour de Pologne rozpocznie się 5 sierpnia w Chorzowie.

Skład reprezentacji Polski na TdP 2020:

Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Paweł Bernas (wszyscy Mazowsze Serce Polski), Piotr Brożyna, Patryk Stosz (obaj Voster ATS Team), Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R), Przemysław Kasperkiewicz (UC Nantes Atlantique)

pm

Czytaj także

77. Tour de Pologne: start ze Stadionu Śląskiego w rocznicę śmierci Lambrechta. TdP jedzie w czasach pandemii

04.08.2020 10:00
W cieniu pandemii rozpocznie się w środę w Chorzowie 77. Tour de Pologne. Będzie to pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie.
Tour de Pologne
Tour de PologneFoto: Shutterstock.com/wjarek
  • W 2019 triumfował Rosjanin Paweł Siwakow (Ineos)
  • Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta
  • Najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami) ma na swoim koncie Ryszard Szurkowski - 15

TdP w reżimie sanitarnym

Na Stadionie Śląskim zameldują się 22 drużyny - wszystkie 19 z licencjami World Tour (wśród nich polska ekipa CCC) oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, rosyjski Gazprom-Rusvelo i amerykański Team Novo Nordisk. Łącznie 154 kolarzy.

Wcześniej wszyscy przeszli testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, niektórzy – dwa, a nawet trzy razy. Badania będą wykonywane również w trakcie wyścigu, a ekipy będą przebywały możliwie jak najdłużej tylko we własnym gronie, izolując się od otoczenia.

Odrębne "bańki" utworzono dla sędziów, obsługi technicznej, sponsorów i dziennikarzy, których ograniczona liczba otrzymała akredytacje.

Tour de Pologne 1200 free.jpg
Znamy skład reprezentacji Polski na Tour de Pologne

Do minimum będą skrócone ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach – bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi), bez hostess i bez wręczania nagród na podium.

Na metach etapów nie będzie znanych z poprzednich lat animacji publiczności, zabraknie telebimów, a zawodnicy będą odgrodzeni od widzów i dziennikarzy barierkami.

"Wszyscy chodzimy w maseczkach, albo w przyłbicach"

Środki bezpieczeństwa już są wdrożone. - Wszyscy chodzimy albo w maseczkach, albo w przyłbicach. Od paru dni sam chodzę w przyłbicy. W naszym centrum akredytacyjnym wszędzie są dostępne środki do dezynfekcji rąk. Podobnie będzie w trakcie wyścigu - powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

Organizatorzy liczą na rozsądek kibiców. - Będziemy apelować, aby nie gromadzili się przy trasie, aby nie zbliżali się do kolarzy, zwłaszcza podczas podjazdów, gdzie zwykle jest ich najwięcej - wyjaśnił Lang.

Jak co roku obsada Tour de Pologne jest silna, być może jeszcze silniejsza niż w poprzednich latach. Do Polski przyjedzie niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który właśnie wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii. Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, jego rodak Jakob Fuglsang, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.

Czytaj także:

Zgłoszono trzech zwycięzców Tour de Pologne z poprzednich lat: Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę. Pełnego składu nie podała jeszcze ekipa Ineos, więc nie wiadomo czy wystartuje ubiegłoroczny triumfator Rosjanin Paweł Siwakow (być może z Michałem Gołasiem). Brytyjska grupa zapowiedziała dotychczas tylko triumfatora ubiegłorocznego Giro d’Italia Ekwadorczyka Richarda Carapaza.

Lang 1200 east news.jpg
Spragnione kolarstwa gwiazdy przyjadą na Tour de Pologne? Czesław Lang: "Spodziewam się kolejki chętnych"

Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować Michał Kwiatkowski.

Organizatorzy uczczą pamięć Lambrechta

Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.


Organizatorzy chcą godnie uczcić pamięć o 22-letnim Belgu. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 został zastrzeżony.

Trasa 77. Tour de Pologne:

5 sierpnia, 1. etap, Chorzów – Katowice (195,8 km)
6 sierpnia, 2. etap, Opole - Zabrze (151,5 km)
7 sierpnia, 3. etap, Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
8 sierpnia, 4. etap, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
9 sierpnia, 5. etap, Zakopane – Kraków (188 km)

Rekordy TdP:

- najwięcej zwycięstw: trzy - Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, Marian Więckowski
- najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami): 15 - Ryszard Szurkowski
- najwięcej dni w koszulce lidera: 20 - Marian Więckowski (trzy wyścigi, 1954-56)
- cały wyścig w koszulce lidera przejechali: Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937)
- największa różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: 1:10.16, Feliks Więcek - Wiktor Olecki (1928)
- najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: dwie sekundy, Hiszpan Jon Izagirre - Belg Bart De Clercq (2015); Belg Dylan Teuns - Rafał Majka (2017); Rosjanin Paweł Siwakow - Australijczyk Jai Hindley (2019)
- najszybszy wyścig: 1966 - przeciętna 44,010 km/godz. (zwycięzca Józef Gawliczek)
- najwięcej etapów: 13 - 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
- najmniej etapów: 4 - 1947
- najdłuższy wyścig: 2311 km - 1953
- najkrótszy wyścig: 606 km - 1947

Czytaj także

Tour de Pologne w czasach pandemii. Kolarze ruszyli ze Stadionu Śląskiego

05.08.2020 14:00
W środę w Chorzowie rozpoczął się Tour de Pologne, pierwszy na świecie etapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie. Kolarze wystartowali o godzinie 13.45 ze Stadionu Śląskiego.
Słoweniec Luka Mezgec z ekipy Mitchelton-Scott na finiszu 5. etapu wyścigu kolarskiego 76. Tour de Pologne
Słoweniec Luka Mezgec z ekipy Mitchelton-Scott na finiszu 5. etapu wyścigu kolarskiego 76. Tour de PologneFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Organizacja tegorocznego wyścigu wiąże się z wieloma ograniczeniami 
  • Na starcie stanie 154 zawodników z 22 drużyn
  • W 2019 triumfował Rosjanin Paweł Siwakow (Ineos)
  • Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta
  • Dyrektor wyścigu Czesław Lang zaapelował do kibiców o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa podczas przejazdu kolarzy na trasie 

198-kilometrowa trasa prowadzi w kierunku zamku Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po czym zawraca na Górny Śląsk do mety w Katowicach.

Wyznaczono trzy lotne premie - w Piekarach Śląskich (14 km), Ogrodzieńcu (80 km) i Siemianowicach Śląskich (140 km), premię specjalną w Sosnowcu (121 km) oraz dwie górskie na rundach w Katowicach (162 i 178 km). Do mety przed katowickim "Spodkiem" kolarze powinni dojechać ok. godz. 18.30.

Na starcie stanie 154 zawodników z 22 drużyn, w tym polskiej grupy zawodowej CCC i reprezentacji kraju. W stawce będzie 14 Polaków: Rafał Majka i Maciej Bodnar (obaj Bora-Hansgrohe), Kamil Gradek, Kamil Małecki i Szymon Sajnok (wszyscy CCC), Michał Gołaś (Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Maciej Paterski i Przemysław Kasperkiewicz (wszyscy reprezentacja).

Posłuchaj
03:22 niemiec tdp.mp3 O ograniczeniach wynikających z pandemii koronawirusa, ale też o czysto sportowym aspekcie rywalizacji z dyrektorem technicznym Tour de Pologne, a w przeszłości kolarzem - Przemysławem Niemcem, rozmawiał Włodzimierz Rezner (IAR)

 Wyścig będzie rozgrywany w specjalnym reżimie sanitarnym. Wszyscy kolarze przeszli wcześniej testy na obecność koronawirusa. Badania będą wykonywane również w trakcie wyścigu, a ekipy będą przebywały możliwie jak najdłużej tylko we własnym gronie, izolując się od otoczenia. Odrębne "bańki” utworzono dla sędziów, obsługi technicznej, sponsorów i dziennikarzy.

Do minimum będą skrócone ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach – bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi), bez hostess i bez wręczania nagród na podium.

Obsada wyścigu jest bardzo silna. Do Polski przyjechał niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który właśnie wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii. Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, jego rodak Jakob Fuglsang, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.

Zgłoszono trzech zwycięzców Tour de Pologne z poprzednich lat: Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę, ale nie wystartuje ubiegłoroczny triumfator Rosjanin Paweł Siwakow, który przygotowuje się do Tour de France.

Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować zwycięzca Tour de Pologne z 2018 roku Michał Kwiatkowski.

Czytaj także:

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem, ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Posłuchaj
02:33 charucki tdp 5.8.2020.mp3 O tym, jak w tym szczególnym czasie może wyglądać 77. już edycja Tour de Pologne Włodzimierz Rezner rozmawiał z mistrzem tego wyścigu z 1979 r., Henrykiem Charuckim (IAR)

 Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

Organizatorzy chcą godnie uczcić pamięć o 22-letnim Belgu. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 został zastrzeżony.

Rekordy Tour de Pologne:

- najwięcej zwycięstw: trzy - Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, Marian Więckowski
- najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami): 15 - Ryszard Szurkowski
- najwięcej dni w koszulce lidera: 20 - Marian Więckowski (trzy wyścigi, 1954-56)
- cały wyścig w koszulce lidera przejechali: Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937)
- największa różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: 1:10.16, Feliks Więcek - Wiktor Olecki (1928)
- najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: dwie sekundy, Hiszpan Jon Izagirre - Belg Bart De Clercq (2015); Belg Dylan Teuns - Rafał Majka (2017); Rosjanin Paweł Siwakow - Australijczyk Jai Hindley (2019)
- najszybszy wyścig: 1966 - przeciętna 44,010 km/godz. (zwycięzca Józef Gawliczek)
- najwięcej etapów: 13 - 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
- najmniej etapów: 4 - 1947
- najdłuższy wyścig: 2311 km - 1953
- najkrótszy wyścig: 606 km - 1947

ps