Tour de Pologne

Tour de Pologne: Ethan Hayter zwycięzcą 69. edycji wyścigu. Ostatni etap dla Arnauda Demare

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 18:50
Brytyjski kolarz Ethan Hayter z ekipy Ineos Grenadiers został w Krakowie zwycięzcą 79. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Drugie miejsce zajął Holender Thymen Arensman (DSM), a trzecie Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Ostatni etap wygrał Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ).
Brytyjczyk Ethan Hayter wygrał tegoroczną edycję Tour de Pologne
Brytyjczyk Ethan Hayter wygrał tegoroczną edycję Tour de PologneFoto: PAP/Grzegorz Momot

Na mecie siódmego odcinka na krakowskich Błoniach Demare finiszował najszybciej z peletonu, wyprzedzając Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Niemca Phila Bauhausa (Bahrain Victorious).

Hayter jest pierwszym Brytyjczykiem na liście triumfatorów Tour de Pologne. Choć ma dopiero 23 lata, to w dorobku już 16 zwycięstw, a Tour de Pologne nie jest pierwszym jego sukcesem w wyścigu rangi World Tour. Pod koniec kwietnia wygrał prolog i jeden z etapów Tour de Romandie. Jest dwukrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas. Ściga się także na torze. W ubiegłym roku na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobył srebrny medal w wyścigu madison, w którym startował razem z Matthew Wallsem.

Triumf Haytera i "Grenadierów"

Kolarz z Londynu przyjechał do Polski jako jeden z faworytów, pod nieobecność w drużynie "Grenadierów" Michała Kwiatkowskiego. Nie wygrał żadnego etapu, ale na kluczowych dwóch odcinkach spisał się dobrze. W Przemyślu na Kopcu Tatarskim finiszował w 13-osobowej czołówce w tym samym czasie co zwycięzca, a później kilkudniowy lider wyścigu Kolumbijczyk Sergio Higuita. W czwartek w jeździe indywidualnej na czas na Wierch Rusiński młody Brytyjczyk był trzeci, tracąc osiem sekund do Arensmana, który z kolei w Przemyślu poniósł większe straty.

W klasyfikacji generalnej Hayter wyprzedził o 11 sekund Arensmana oraz o 18 Bilbao. To niemałe różnice jak na Tour de Pologne. W 2015, 2017 i 2019 roku zwycięzca miał przewagę tylko dwóch sekund nad drugim zawodnikiem.

Na ostatnim etapie różnice się nie zmieniły. Hayter przejechał rozgrywany w upale odcinek ze Skawiny do Krakowa (177,8 km) w miarę spokojnie w peletonie, choć sam twierdził, że był to dla niego najtrudniejszy dzień.

Liderowi wyścigu na rękę była ucieczka zawodników, którzy zgarnęli bonifikaty sekundowe w Lanckoronie i Myślenicach. W akcji brało udział pięciu kolarzy: Australijczyk Jarrad Drizners (Lotto Soudal), Norweg Syver Waersted (Uno-X), Włoch Alessandro De Marchi (Israel-Premier Tech), Duńczyk Julius Johansen (Intermarche-Wanty Gobert) oraz Austriak Felix Gall (AG2R Citroen). Najdłużej uciekał De Marchi, który razem z kontratakującym z peletonu Francuzem Nansem Petersem (AG2R Citroen) został doścignięty 5 km przed metą.

Na finiszu najszybszy był Demare, który wyraźnie wyprzedził zwycięzcę etapu w Lublinie – Kooija oraz pierwszego w Rzeszowie Bauhausa. Najlepszy z Polaków, Stanisław Aniołkowski z reprezentacji zajął 13. miejsce.

Tour de Pologne bez Polaków

Po raz pierwszy od dziesięciu lat w Tour de Pologne nie startowali dwaj najlepsi polscy kolarze – Michał Kwiatkowski i Rafał Majka (w piątek przedłużył o dwa lata kontrakt z UAE Team Emirates). Od 2012 roku albo jeden, albo drugi był w stawce, choć nie zdarzyło się, by rywalizowali w tej samej edycji. Obecnie leczą kontuzje. Kwiatkowski został zgłoszony do składu Ineos Grenadiers, ale o swoim wypadku na treningu, który wydarzył się kilka dni wcześniej, poinformował w mediach społecznościowych dopiero w przeddzień startu wyścigu w Kielcach. Dla dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa było to spore zaskoczenie.

W walce z najlepszymi grupami zawodowymi świata Polacy wypadli na miarę swoich możliwości. Nieźle pojechali kolarze z reprezentacji: Patryk Stosz był najaktywniejszym zawodnikiem wyścigu, Aniołkowski próbował walczyć na sprinterskich etapach, a Jakub Kaczmarek zajął w klasyfikacji generalnej 28. miejsce. To najniższa lokata najlepszego Polaka od 2007 roku, gdy Bartosz Huzarski ukończył wyścig na 29. pozycji. Stosz i Aniołkowski za własne pieniądze przygotowywali się do wyścigu na zgrupowaniu w Livigno.

Czterech Polaków w grupach zagranicznych pełniło funkcje pomocnicze. Na trochę swobody pozwolono Kamilowi Małeckiemu (Lotto Soudal), który w ostatnim dniu wyścigu próbował bronić koszulki najlepszego "górala", ale zabrał się do ucieczki, która szybko została zlikwidowana, a nie dołączył do tej, której udało się odskoczyć. Koszulka pozostała jednak w belgijskiej ekipie, gdyż podwójnie punktowaną premię górską im. Joachima Halupczoka w Bieńkówce wygrał jego kolega klubowy – Drizners.

Klasyfikację punktową wygrał Demare, natomiast drużynową – brytyjska ekipa Ineos Grenadiers.

Wyścig, odbywający się pod hasłem "Pokój dla Ukrainy", przebiegał w większości w południowo-wschodniej części kraju. Za rok odbędzie się jubileuszowy, 80. Tour de Pologne, organizowany po raz 30. przez Czesława Langa. Dyrektor wyścigu na razie pozostaje tajemniczy, jeśli chodzi o przyszłoroczną trasę.

Wyniki 7. etapu, Skawina - Kraków (177,8 km):
1. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ) - 3:59.20
2. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma)
3. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)
4. Max Kanter (Niemcy/Movistar)
5. Gerben Thijssen (Belgia/Intermarche-Wanty-Gobert)
6. Marijn van den Berg (Holandia/EF Education-EasyPost)
7. Davide Cimolai (Włochy/Cofidis)
8. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo)
9. Pascal Ackermann (Niemcy/UAE Team Emirates)
10. Kaden Groves (Australia/BikeExchange)
...
13. Stanisław Aniołkowski (Polska)
29. Jakub Murias (Polska)
32. Jakub Kaczmarek (Polska)
50. Marcin Budziński (Polska)
71. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:
1. Ethan Hayter (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) - 28:26.33
2. Thymen Arensman (Holandia/Team DSM) 11 s
3. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) 18
4. Matteo Sobrero (Włochy/BikeExchange) 23
5. Ben Tulett (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 25
6. Remi Cavagna (Francja/Quick-Step Alpha Vinyl) 31
7. Samuele Battistella (Włochy/Astana) 32
8. Sergio Higuita (Kolumbia/Bora-hansgrohe) 32
9. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) 45
10. Bruno Armirail (Francja/Groupama-FDJ) 50
...
28. Jakub Kaczmarek (Polska) 1.38
55. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) 5.19
68. Cesare Benedetti (Polska/Bora-hansgrohe) 8.06
74. Stanisław Aniołkowski (Polska) 9.53
82. Marcin Budziński (Polska) 13.16
92. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) 21.14
96. Jakub Murias (Polska) 22.20
104. Piotr Brożyna (Polska) 25.22
124. Mateusz Grabis (Polska) 32.51
126. Łukasz Wiśniowski (Polska/EF Education-EasyPost) 33.40
127. Patryk Stosz (Polska) 36.43
klasyfikacja punktowa:
1. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ) 74 pkt
2. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 72
3. Max Kanter (Niemcy/Movistar) 62

klasyfikacja górska:

1. Jarrad Drizners (Australia/Lotto Sudal) 23 pkt
2. Alessandro De Marchi (Włochy/Israel-Premier Tech) 16
3. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) 15
klasyfikacja aktywnych:
1. Patryk Stosz (Polska) 16 pkt
2. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo) 8
3. Mads Schmidt (Dania/Israel-Premier Tech) 6
klasyfikacja drużynowa:
1. Ineos Grenadiers (Wielka Brytania) - 85:19.33
2. Quick-Step Alpha Vinyl (Belgia) strata 2.43
3. Team DSM (Holandia) 2.46
...
21. Reprezentacja Polski 18.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tour de Pologne: Bauhaus wygrywa 5. etap. Kraksa na finiszu

03.08.2022 17:45
Niemiec Phil Bauhaus z ekipy Bahrain Victorious wygrał w Rzeszowie piąty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Żółtą koszulkę lidera zachował Kolumbijczyk Sergio Higuita z drużyny Bora-hansgrohe.
Phil Bauhaus wygrał 5. etap Tour de Pologne
Phil Bauhaus wygrał 5. etap Tour de PologneFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Bauhaus wyprzedził Francuza Arnauda Demare’a (Groupama-FDJ) oraz swojego rodaka Nikiasa Arndta (Team DSM).

O zwycięstwo walczyło tylko kilku kolarzy, którzy na ostatnim kilometrze uniknęli trzech kraks w peletonie. Najlepszy z Polaków, startujący w reprezentacji Patryk Stosz był dziesiąty.

W czołówce klasyfikacji generalnej nic się nie zmieniło, ponieważ do kraks doszło w strefie ochronnej. Higuita wciąż wyprzedza o cztery sekundy Hiszpana Pello Bilbao (Bahrain Victorious) oraz o sześć Belga Quintena Hermansa.

Na starcie w Łańcucie dziennikarze byli zainteresowani dyspozycją Higuity. Lider wyścigu poobijał się we wtorek w Sanoku i po etapie mówił, że odczuwa ból w kolanie.

"Sergio czuje się bardzo dobrze, nic go już nie boli" – zapewnił Sylwester Szmyd, były znakomity kolarz, były selekcjoner reprezentacji Polski, a obecnie trener Higuity w niemieckiej ekipie Bora-hansgrohe.

Na pierwszych kilometrach po starcie zawiązała się ucieczka z udziałem ośmiu zawodników, w tym Mateusza Grabisa i Jakuba Muriasa z reprezentacji Polski. Najwyżej sklasyfikowani z tej grupy Amerykanin Sean Quinn (EF Education-EasyPost) i Duńczyk Mads Schmidt (Israel-Premier Tech) tracili do Higuity odpowiednio 29 i 44 sekundy. Straty pozostałych były znacznie większe.

Przez długi czas nie działo się nic ciekawego. Przewaga ucieczki stopniowo rosła, dochodząc do pięciu minut. Premie wyznaczono dopiero w Dynowie - lotną (111 km) i górską (114 km). Pierwszą wygrał Quinn, a drugą pochodzący z Rzeszowa Murias. Tempo było wolne – po trzech godzinach średnia wyniosła 39,7 km/h.

Przed premią górską w Rzeszowie, gdy do mety zostało 30 km, Quinn i Schmidt pożegnali towarzyszy ucieczki (tylko na chwilę dołączył do nich Jewgienij Fiodorow z Astany) i 10 km przed metą wciąż mieli 20 sekund przewagi nad peletonem. To nie wystarczyło. Główna grupa dogoniła ich 2,5 km przed "kreską".

Finisz był chaotyczny. Doszło do kilku odrębnych kraks w czubie peletonu na ostrym zakręcie w prawo, około 1 km przed metą. Przewrócił się m.in. zwycięzca z Sanoka Niemiec Pascal Ackermann.

Ci, którzy ominęli kraksy, mieli ułatwione zadanie. Zaledwie siedmiu zawodników walczyło o triumf na ostatniej prostej, a wygrał Bauhaus, rozprowadzany przez kolegę z ekipy z Bahrajnu Włocha Jonathana Milana. To było 19. zwycięstwo w karierze 28-letniego Niemca. Przed rokiem wygrał etap w Chełmie i był pierwszym liderem Tour de Pologne.

W środę wielu zawodników z czołowych miejsc oszczędzało siły przed zaplanowaną na następny dzień jazdą indywidualną na czas, która prawdopodobnie zadecyduje o losach wyścigu. Licząca prawie 12 km trasa etapu prowadzi pod górę z Szaflar do stacji narciarskiej na Wierchu Rusińskim koło Bukowiny Tatrzańskiej.

Wyniki 5. etapu, Łańcut - Rzeszów (178,1 km):
1. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious) - 4:16.19
2. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ)
3. Nikias Arndt (Niemcy/Team DSM)
4. Max Kanter (Niemcy/Movistar)
5. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo)
6. Jonathan Milan (Włochy/Bahrain Victorious)
7. Hugo Page (Francja/Intermarche-Wanty-Gobert)
8. Ryan Mullen (Irlandia/Bora-hansgrohe)
9. Jacopo Guarnieri (Włochy/Groupama-FDJ)
10. Patryk Stosz (Polska)
...
28. Stanisław Aniołkowski (Polska)
36. Jakub Murias (Polska)
40. Jakub Kaczmarek (Polska)
70. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) wszyscy ten sam czas
klasyfikacja generalna:
1. Sergio Higuita (Kolumbia/Bora-hansgrohe) - 24:09.05
2. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) strata 4 s
3. Quinten Hermans (Belgia/Intermarche-Wanty-Gobert) 6
4. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) 10
5. Matteo Sobrero (Włochy/BikeExchange)
6. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers)
7. Ethan Hayter (W. Brytania/Ineos Grenadiers)
8. Quentin Pacher (Francja/Groupama-FDJ)
9. Lucas Hamilton (Australia/BikeExchange)
10. Steff Cras (Belgia/Lotto Soudal) ten sam czas
...
30. Jakub Kaczmarek (Polska) 35
61. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) 4.01
68. Cesare Benedetti (Polska/Bora-hansgrohe) 5.38
71. Stanisław Aniołkowski (Polska) 6.28
84. Marcin Budziński (Polska) 10.55

Czytaj także

Tour de Pologne: Arensman najlepszy w "czasówce". Ethan Hayter liderem

05.08.2022 06:00
Holender Thymen Arensman z ekipy DSM wygrał na Wierchu Rusińskim szósty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, jazdę indywidualną na czas. Żółtą koszulkę lidera zdobył Brytyjczyk Ethan Hayter (Ineos Grenadiers).
Thymen Arensman - zwycięzca 6. etapu Tour de Pologne
Thymen Arensman - zwycięzca 6. etapu Tour de PologneFoto: PAP/Grzegorz Momot

Na 11-kilometrowej trasie Arensman wyprzedził o siedem sekund innego zawodnika „Grenadierów” Amerykanina Magnusa Sheffielda. Jedną sekundę więcej stracił Hayter.

Dotychczasowy lider, Kolumbijczyk Sergio Higuita (Bora-hansgrohe) zajął 16. miejsce ze stratą 50 sekund.

Najlepszy z Polaków, startujący w barwach reprezentacji Jakub Kaczmarek uzyskał 34. wynik.

W przeddzień zakończenia wyścigu Hayter wyprzedza o 11 sekund Arensmana oraz o 18 Hiszpana Pello Bilbao (Bahrain Victorious).

Kaczmarek jest sklasyfikowany na 28. pozycji ze stratą minuty i 38 sekund.

Posłuchaj
00:19 TdP.mp3 79. Tour de Pologne. Najlepszy z Polaków - Jakub Kaczmarek (reprezentacja Polski) zajął 34. miejsce ze stratą minuty i 21 sekund do zwycięzcy (IAR)

Posłuchaj
00:51 Lang TdP.mp3 Dotychczasowe etapy TdP tak komentuje dyrektor sportowy wyścigu - Czesław Lang (IAR) 

Wyniki 6. etapu TdP, Nowy Targ (Gronków) - Wierch Rusiński (11,8 km):
1. Thymen Arensman (Holandia/Team DSM) - 17.40
2. Magnus Sheffield (USA/Ineos Grenadiers) strata 7 s
3. Ethan Hayter (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 8
4. Remi Cavagna (Francja/Quick-Step Alpha Vinyl) 20
5. Marco Brenner (Niemcy/Team DSM) 26
6. Ben Tulett (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 28
7. Samuele Battistella (Włochy/Astana) 30
8. Matteo Sobrero (Włochy/BikeExchange) 31
9. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) 32
10. Mark Padun (Ukraina/EF Education-EasyPost) 35
...
34. Jakub Kaczmarek (Polska) 1.21
47. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) 1.36
59. Piotr Brożyna (Polska) 1.56
73. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) 2.12
87. Marcin Budziński (Polska) 2.39

Klasyfikacja generalna:
1. Ethan Hayter (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) - 24:27.03
2. Thymen Arensman (Holandia/Team DSM) 11 s
3. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) 18
4. Matteo Sobrero (Włochy/BikeExchange) 23
5. Ben Tulett (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 25
6. Remi Cavagna (Francja/Quick-Step Alpha Vinyl) 31
7. Samuele Battistella (Włochy/Astana) 32
8. Sergio Higuita (Kolumbia/Bora-hansgrohe) 32
9. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) 45
10. Bruno Armirail (Francja/Groupama-FDJ) 50
...
28. Jakub Kaczmarek (Polska) 1.38
56. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) 5.19
69. Cesare Benedetti (Polska/Bora-hansgrohe) 8.06
77. Stanisław Aniołkowski (Polska) 9.53
82. Marcin Budziński (Polska) 13.16

Trasa 79. Tour de Pologne:
1. etap: Kielce – Lublin (218,8 km) – 30 lipca - O. Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 
2. etap: Chełm – Zamość (205,6 km) – 31 lipca - G. Thijssen (Belgia/Intermarche-Wanty-Gobert)
3. etap: Kraśnik – Przemyśl (237,9 km) – 1 sierpnia - S. Higuita (Kolumbia/Bora-hansgrohe) 
4. etap: Lesko – Sanok (179,4 km) – 2 sierpnia - P. Ackermann (Niemcy/UAE Team Emirates)
5. etap: Łańcut – Rzeszów (178,1 km) – 3 sierpnia - Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)
6. etap: Szaflary – Stacja Narciarska Rusiński (15,4 km) – 4 sierpnia - T. Arensman (Holandia/Team DSM)
7. etap: Skawina – Kraków (177,8 km) – 5 sierpnia

Tour de Pologne