Teatr Polskiego Radia

Pożegnanie Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 00:00
21 lipca, w wieku niespełna 88 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Miał w dorobku ponad sto ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych. Imponujący jest też jego dorobek twórczy w Polskim Radiu

Andrzej Łapicki zmarł w sobotę, 21 lipca. Miał w dorobku ponad sto ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych. Imponujący jest też jego dorobek twórczy w Polskim Radiu.

Niezwykłe kreacje stworzył w ponad 100 słuchowiskach. Do najciekawszych i najbardziej znaczących należą: Sędzia w „Czy pan istnieje Mr. Jones?” Stanisława Lema, Ojciec w „Ala ma kota” Jarosława Abramowa-Newerlego, Maro w „Amory signora Marino”,  Pan de Bellac w „Apollo z Bellac” Jeana Giraudoux, Arsen Lupin w „Arsene w roli lekarza” Maurice’a Leblanca, wraz z Aleksandrą Śląską w „Bardzo udanym lecie” Włodzimierza Odojewskiego, Franek Arens w „Disneylandzie” według Stanisława Dygata (jak również adaptacja i reżyseria), Leon Birbancki w „Dożywociu” oraz Alfred Tulski w „Dwóch bliznach” Aleksandra Fredry, Chorąży Czarny w „Godzinie ‘W’” Jerzego Stefana Stawińskiego, Menelaos w „Helenie” Eurypidesa, Kochanka w „Ich czworo” oraz Parzyckiego w „Sezonowej miłości” wg Zapolskiej, Pułkownika w „Sonacie widm” Augusta Strindberga, Trzeciego w „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza, Stańczyka w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, Porfirego Piotrowicza w „Zbrodni i karze” według Dostojewskiego.

W dorobku słuchowiskowym Andrzeja Łapickiego, obok literatury poważnej, znajduje się wiele pozycji repertuaru nieco lżejszego. Chętnie brał udział w słuchowiskach „z dreszczykiem”, szczególnie w popularnym kryminalnym cyklu przełomu lat 50. i 60. – „Klub 60-ciu”. Sam również wyreżyserował kilka słuchowisk tego cyklu.

Andrzej Łapicki dał się poznać jako znakomity interpretator prozy i poezji, m.in.: „Aksamitne pazurki” Earla Stanleya Gardnera, „Aplauz” Henryka Bardijewskiego, „Bajka o maszynie cyfrowej” oraz „Niezwyciężony” Stanisława Lema, „Bajka o Nowym Jorku” Jamesa Patricka Donleavy’ego, „Disneyland” Stanisława Dygata, „Domek z kart” Emila Zegadłowicza, „Dziesięciu Murzynków” oraz „Randez-vous ze śmiercią” Agathy Christie, „Cóż za pomysł, tato” Williama Saroyana, „Jądro ciemności” Josepha Conrada, „Konrad przez C” oraz „Opowiadanie cyniczne” Michała Choromańskiego, „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima, „Noc na rozdrożu” Georgesa Simenona, „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda.

We wtrokowym Sezonie na Dwójkę również o dorobku radiowym Andrzeja Łapickiego rozmawiać bedą: Sławomira Łozińska, prof. Barbara Osterloff, Jarosław Gajewski, Emilian Kamiński i Marek Kulesza. Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska. Zapraszamy do radiowej Dwójki o 18:00.